Scenariusz zajęć w dniu 01.04.2009
w grupie VI 6 - latki
ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
BLOK TEMETYCZNY : „Zwyczaje i tradycje świąt wielkanocnych”
TEMAT DNIA : „Świąteczny czas - zdrowy czas..”
CELE GŁÓWNE :
Wzbogacanie, rozszerzanie słownictwa czynnego.
Kształcenie świadomej postawy ochrony własnego zdrowia.
Estetyczne wykonanie pracy plastycznej.
CELE OPERACYJNE :
Dziecko -
Zna tradycje świąteczne, wyraża się o nich z szacunkiem;
Wypowiada się pełnymi zdaniami, stosuje zgromadzone słownictwo;
Rozumie dlaczego przebywanie w zadymionym pomieszczeniu jest szkodliwe dla zdrowia;
Rozpoznaje różne źródła dymu;
W sposób zgodny i estetyczny wykonuje pracę plastyczną;
W bezpieczny sposób posługuje się pędzelkiem;
Pomaga w organizacji kącika wielkanocnego;
Potrafi w sprawny sposób zliczyć 10 dzieci;
METODY PRACY :
Słowna
Indywidualizacji
Praktyczna
Problemowa
FORMY PRACY:
Indywidualna
Grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
ilustracje z konturami źródeł dymu, farby, pędzelki,, zgromadzone przez dzieci elementy wystroju kącika wielkanocnego, plansze z rysunkami źródeł dymu, tekst wierszyka „Smok i smog” S. Pastuszewskiego, płyta CD z piosenką „My zdrowe dzieciaki”.
Przebieg :
Przywitanie się z dziećmi. Rozmowa na temat spaceru po okolicy i spostrzeżeń dzieci skąd pochodzi dym. (pyły, dymy, spaliny, czad, dym z papierosów, kominów, itp.)
Kierowane rozmowy na temat zanieczyszczenia powietrza - również tego w bezpośrednim otoczeniu - i sposobów jego ochrony.
Prezentacja wiersza „Smok i smog” S. Pastuszewskiego
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
Co w tej bajce jest wesołe, a co smutne?
Co przytrafiło się smokowi?
Co to jest smog? (zanieczyszczone powietrze przez różne dymy)
- Skąd się bierze smog? - nawiązanie do wycieczki.
„My nie chcemy oddychać tym” - praca plastyczna w zespołach. Kolorowanie farbami obrazków na dużych arkuszach, przedstawiających główne źródła dymu.
Prezentacja prac, omówienie i pochwała.
„My zdrowe dzieciaki” wspólna zabawa przy piosence.
„Kącik wielkanocny”- zorganizowanie w sali kącika nawiązującego do tradycji Świąt Wielkanocnych.
„Kura pstra dziesięcioro dzieci ma” - zabawa ruchowa.
Podziękowanie za udział w zajęciach. Pożegnanie z dziećmi.
Stefan Pastuszewski
SMOK I SMOG
Smok przeciągnął się i ziewnął,
bo wyspał się doskonale.
Wyjrzał z jamy: Wszędzie ciemność!
Dnia nie było widać wcale.
Mruknął: - Noc!
Czasu moc! -
Cielska kloc
wtulił w koc.
Ale co to ?! Spać nie może!
W gardle szczypie. W nosie kręci.
W jamie ciemno jak na dworze.
Nie! Nie zdzierżę tego więcej!
Co za smog! -
ryczy smok,
robiąc krok
w gęsty mrok.
Ogniem z siarką bucha z pyska
Z nozdrzy puszcza straszliwe wonie.
Oczami jak burza błyska:
Chyba to już życia koniec!
Słychać huk ...
Smok jak buk
padł na bruk.
Smog go zmógł.
4