SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH KLASA III
Opracowała: mgr Justyna Frączek
Blok tematyczny: LAS NAS ZAUROCZYŁ
Temat dnia: Spotkanie z jeżem
Data: 28.09.2009r
Cel główny:
Zapoznanie z trybem życia jeża, budową jego ciała i sposobem odżywiania się. Uwrażliwienie na sposób zachowania się zwierząt dzikich na wolności.
Cele nauczania:
Uczeń pamięta:
Nazywa zwierzę, o którym mowa w zagadce,
Wymienia bohaterów opowiadania i ocenia ich postępowanie,
Wymienia cechy wyglądu jeża,
Zna jego tryb życia, sposób odżywiania się i zachowania
Uczeń rozumie:
Wyjaśnia potrzebę ochrony jeża,
Dokonuje obliczeń na liczbach w zakresie 100,
Objaśnia pisownię wyrazów z rz i ż,
Uczeń potrafi:
Odszukuje odpowiednie fragmenty opowiadania,
Prawidłowo wykonuje ćwiczenia gimnastyczne,
Uczeń analizuje:
Analizuje zadania z treścią i prawidłowo je rozwiązuje,
Układa dłuższe wypowiedzi uzasadniając własne zdanie
Cel wychowawczy:
Kształtowanie prawidłowej postawy wobec zwierząt dzikich żyjących na wolności
Metody pracy:
Pokaz,
Pogadanka,
Burza mózgów - metoda aktywizująca
Formy pracy:
Indywidualna,
Zbiorowa
Grupowa
Środki dydaktyczne:
Ilustracja jeża,
Puzzle części ciała jeża,
Podręcznik, Karta pracy, Matematyka WSiP, kl 3
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Lp. |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15. |
Dłuższe wielozdaniowe wypowiedzi dzieci na temat spotkań ze zwierzętami dziko żyjącymi na podstawie własnych doświadczeń i zamieszczonej ilustracji na tablicy.
Wymyślanie przebiegu spotkania z jeżem jego zakończenia na podstawie ilustracji.
Wzorowe czytanie przez nauczyciela tekstu „ Spotkanie”.
Konfrontowanie przewidywań uczniów z przebiegiem wydarzeń w opowiadaniu.
Wyodrębnienie postaci i zdarzeń w opowiadaniu. Głośne indywidualne czytanie fragmentów tekstu uzasadniających wypowiedzi uczniów.
Ocena postępowania bohaterów.
Drama „ Czy zwierzątko dziko żyjące powinno żyć tylko na wolności ?” Argumentowanie swoich sądów środkami werbalnymi i pozawerbalnymi.
Liczby w zakresie 100. Dodawanie i odejmowanie liczb typu: 36+28, 82 - 26. Własności działań: Jeżeli znamy sumę dwóch liczb, to znamy też dwie różnice. Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych.
Chód na czworakach przodem i tyłem. Zabawa: „jestem sobie mały jeż”.
Wyszukiwanie w tekście „ Spotkanie ” fragmentów dotyczących wyglądu, zachowania i trybu życia jeża. Przedstawienie części ciała jeża.
Swobodne rozmowy na temat wyglądu jeża, połączone z zapisywaniem słownictwa: Niewielki jeż, miłe, sympatyczne, długi ryjek, czarne okrągłe oczka, łapki z długimi palcami.
Ustalenie planu wypowiedzi w formie opisu. - nazwa zwierzątka, - wielkość, - kształt ciała, - kolce, - części ciała, - wrażenia.
Ustne opisywanie jeża z użyciem zgromadzonego słownictwa.
„ Polowanie ” w tekście na wyrazy z rz i ż. Wyjaśnienie ich pisowni.
Zadanie pracy domowej. Ćw.3 karta Pr 39 Ewaluacja zajęć. |
Uczniowie mówią o własnych doświadczeniach związanych ze zwierz etami dziko żyjącymi. Mówią co przedstawia ilustracja.
Twórcze wymyślanie przebiegu zdarzeń
Uczniowie słuchają i śledzą tekst.
Uczniowie wymieniają postacie występujące w opowiadaniu, oceniają ich postępowanie.
Uczniowie, po krótkim zastanowieniu się, wyrażają własne zdanie na dany temat.
Uczniowie wykonują zadania z Karty Matematycznej.
Uczniowie wykonują polecenia Nauczyciela, biorą udział w zabawie.
Wyszukują fragmenty w tekście.
Uczniowie układają na tablicy duże puzzle przedstawiające jeża. Nazywają jego części ciała.
Dzieci tworzą plan opisu w zespołach 3 - 4 osobowych. |
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH KLASA III
Opracowała: mgr Justyna Frączek
Blok tematyczny: POLE
Temat dnia: Historia chleba
Data: 26.10.2009r
Cel główny:
Zapoznanie z trudem pracy i życia rolnika, historia chleba - tradycje i zwyczaje ludowe z nim związane.
Cele nauczania:
Uczeń pamięta:
Czyta wyraziście z prawidłową intonacją i tempem,
Wymienia bohaterów opowiadania i ocenia ich postępowanie,
Omawia zwyczaje ludowe związane z chlebem,
Zna rolę chleba w naszym życiu,
B. Uczeń rozumie:
Dostrzega zmiany zachodzące w pracy rolnika, młynarza i piekarza na
przestrzeni dziejów.
Wyjaśnia znaczenie chleba w życiu człowieka,
Dokonuje obliczeń na liczbach w zakresie 100,
Objaśnia pisownię rzeczowników z zakończeniem arz ,
C. Uczeń potrafi :
Odszukuje odpowiednie fragmenty opowiadania,
Prawidłowo wykonuje ćwiczenia gimnastyczne,
Wymyśla dalszy ciąg chlebowej historii
D. Uczeń analizuje:
Analizuje zadania z treścią i prawidłowo je rozwiązuje,
Układa dłuższe wypowiedzi uzasadniając własne zdanie
Redaguje tekst na temat ulubionego pieczywa
Cel wychowawczy:
Nawiązywanie do doświadczeń i przeżyć dzieci związanych z poszanowaniem chleba.
Metody pracy:
Pokaz, drama, pogadanka, praca z książką
Opowiadanie twórcze - metoda aktywizująca
Formy pracy:
Indywidualna,
Zbiorowa
grupowa
Środki dydaktyczne:
Szary papier, przybory typu kreski, mazaki, farby
Ziarna i kłosy różnych zbóż wykorzystywanych do wypieku pieczywa,
Skakanka
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Ogłoszenie konkursu na projekt wystawy sklepowej z pieczywem. Rysowanie kredkami. Wycinanie z kolorowego papieru. Projekty przygotowują dzieci w zespołach na dużych arkuszach szarego papieru rozłożonego np. na podłodze.
2. Wypowiedzi uczniów oceniające projekty kolegów. Argumentowanie swoich sądów. Wybór najlepszych „wystaw” zachęcających do robienia zakupów w sklepie.
3. Drama: Zakupy pieczywa.
Wszystkie projekty można zawiesić na tablicy lub w innych miejscach. Dzieci robią zakupy na tle wybranego przez siebie projektu.
4. Słuchanie wzorowego czytania (przez nauczyciela) wiersza Chleb, ze zwróceniem uwagi na sposób pokazania pracy rolnika.
5. Wyszukiwanie w tekście wiersza czasowników mówiących o pracy rolnika.
6. Przedstawianie środkami pozawerbalnymi swoich wyobrażeń powstałych pod wpływem utworu poetyckiego.
7. Samodzielne rytmizowanie wiersza Chleb z urozmaiceniem rytmicznym polegającym np. na powtarzaniu niektórych wyrazów.
8. Opowiadanie o polskich zwyczajach związanych z chlebem. Wykorzystanie słownictwa zapisanego w podręczniku.
9. Porządkowanie podpisów chlebowej historii.
10. Wymyślanie dalszego ciągu chlebowej historii i przedstawianie jej kolegom.
11. Porównywanie swojej chlebowej historii z propozycjami przedstawionymi na ilustracjach w podręczniku.
12. Układanie prośby chleba skierowanej do tych, którzy go nie szanują.
O co chleb prosi ludzi? (Nie wyrzucajcie mnie.)
W jaki sposób zwraca się do ludzi? (Proszę, szanujcie mnie.)
13. Rozpoznawanie roślin zbożowych, których ziarna wykorzystuje się przy wypieku chleba.
14. Przymiotnik jako określenie rzeczownika. Łączenie rzeczownika z przymiotnikiem.
15. Liczby w zakresie 100. Dzielniki liczb - temat dodatkowy.
16. Odgadywanie nazw zawodów na podstawie symulowanych czynności (piekarz, młynarz, kucharz, stolarz).
17. Pisownia rzeczowników z zakończeniem -arz.
18. Przeprowadzanie wywiadów z rolnikiem, piekarzem, młynarzem, przygotowanych
przez dzieci w dwuosobowych zespołach.
19. Praca rolnika, młynarza i piekarza dawniej i dziś.
20. Redagowanie dłuższej wypowiedzi na temat ulubionego rodzaju pieczywa.
21. Podsumowanie dnia i samoocena.
22. Zabawy skoczne: Wywijadło.
Para dzieci wprowadza linkę (skakankę) w ruch obrotowy. Dzieci stojące w rzędzie starają się kolejno przeskoczyć przez linkę (gdy styka się z ziemią). Przeskoki wykonują obunóż z miejsca lub jednonóż z rozbiegu. Zabawę tę można wykorzystać jako wyścigi w rzędach.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH KLASA III
Opracowała: mgr Justyna Frączek
Blok tematyczny: Z DZIEJÓW POLSKI
Temat dnia: Hymn państwowy
Data: 09.11.2009r
Cel główny:
Zapoznanie z historią powstania hymnu państwowego.
Cele nauczania:
Uczeń pamięta:
Zna symbole narodowe,
Śpiewa hymn państwowy z taktowaniem na trzy
Uczeń rozumie:
Zna przyczynę i okoliczności powstania Mazurka Dąbrowskiego
rozumie znaczenie symboli narodowych dla naszego kraju,
Uczeń potrafi :
Ocenia intensywność wysiłku podczas marszobiegu
Układa wypowiedź na dany temat.
Czyta tekst płynnie, respektując znaki przestankowe.
Rozwiązuje zadania rozmaite, stosując cztery działania arytmetyczne.
Odszukuje odpowiednie fragmenty opowiadania,
D. Uczeń analizuje:
Analizuje zadania z treścią i prawidłowo je rozwiązuje,
Cel wychowawczy:
.Uwrażliwienie na zachowanie odpowiedniej postawy podczas śpiewania hymnu
Metody pracy:
Pokaz,
praca z książką,
pogadanka
Formy pracy:
Indywidualna,
Zbiorowa
grupowa
Środki dydaktyczne:
Płyta Wesoła Szkoła kl. 3 cz. 1
Symbole narodowe Polski ( flaga biało - czerwona, orzeł biały )
Podręcznik, Karta pracy, Matematyka WSiP, kl 3
bębenek
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Swobodne wypowiedzi uczniów dotyczące symboli narodowych (godło Polski, flaga narodowa, hymn państwowy). Prezentowanie niektórych symboli przez nauczyciela.
2. Opowiadanie legendy Orle gniazdo przez chętnych uczniów.
3. Wysłuchanie hymnu państwowego.
Określanie nastroju w utworze.
Ustalenie, kiedy jest grany hymn państwowy i w jaki sposób należy się wtedy zachować.
4. Wyraziste czytanie tekstu hymnu państwowego.
5. Rozmowa związana z treścią utworu połączona z odczytywaniem fragmentów tekstu.
6. Wypowiedzi dotyczące historii powstania pieśni Jeszcze Polska nie zginęła.
Oglądanie ilustracji w podręczniku.
Czego dowiedzieliście się o historii hymnu państwowego?
Kto jest autorem tego utworu?
Ile lat liczy ta pieśń?
7. Nauka hymnu państwowego.
Budowa utworu.
Śpiewanie wybranych dźwięków na jednej sylabie.
Śpiewanie hymnu państwowego z taktowaniem na trzy.
Akcentowanie słów przypadających na pierwszą miarę taktową.
8. Uzupełnianie zdań dotyczących hymnu Polski. Pisownia wyrazów wielką literą.
9. Przepisywanie do zeszytów uzupełnionego fragmentu hymnu państwowego.
10. Liczby w zakresie 100. Zadania rozmaite.
11. Rozwiązywanie zadań z treścią o urozmaiconym stopniu trudności.
12. Marszobiegi za liderem.
Nauczyciel wystukuje rytm na bębenku.
Uczniowie maszerują w parach rytmicznie ( rytm ćwierćnut: 1,2,3,4) za liderem.
Lider pokazuje różne gesty, które pozostali uczniowie muszą wykonać.
13. Podsumowanie dnia i samoocena.
14. Zadanie pracy domowej.