SCENARIUSZ „SPOTKANIA PRZY CHOINCE”
w grupie 4, 5 – latków
CEL GŁÓWNY SPOTKANIA:
Podtrzymywanie tradycji bożonarodzeniowych, wzmacnianie więzi rodzinnych, integrowanie środowiska rodzinnego i przedszkolnego.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
czerpie radość z czasu spędzonego wspólnie z bliskimi,
czynnie uczestniczy w spotkaniu ( recytuje wiersze, śpiewa piosenki, bierze udział w zabawach),
chętnie bierze udział w zabawach z bliskimi i śpiewa z nimi kolędy.
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE:
Świąteczny wystrój sali ( choinka, stajenka, żłóbek, sylwety aniołów oraz tablica z tekstem piosenki „Boże Narodzenie”).
Dzieci i rodzice zgromadzeni wokół choinki i żłóbka.
PRZEBIEG:
1.Powitanie gości przez nauczycielkę i zaproszenie do czynnego uczestnictwa w zabawach oraz do wspólnego śpiewania kolęd.
2.„Nasza choinka” – śpiew dzieci.
I. Nasza choinka cała aż błyszczy,
usiądźmy cicho wkoło niej wszyscy.
Ref: Choinko zielona, takaż wystrojona,
migoczesz lampkami, dzwonisz dzwoneczkami.
II. Jest na gałązce z bibuły łańcuch,
brązowy piernik, jabłka co tańczą.
Ref: Choinko zielona...
III. Są szklane bombki, słodkie cukierki
poowijane w barwne papierki.
Ref: Choinko zielona...
3.„Choineczka” – wiersz.
Kolorowe świeczki, kolorowy łańcuch
wkoło choineczki przedszkolacy tańczą.
Serduszko z piernika, pozłacany orzech,
ciepło jest w przedszkolu, chociaż mróz na dworze.
Za oknami wieczór złota gwiazdka błyska,
bawi się w przedszkolu dziś rodzinka bliska.
Krasnal siwobrody wędruje po dworze.
Niesie do przedszkola podarki we worze.4.„Oh Swallow” – zabawa wg B. Strauss ( tekst nawiązujący do tematyki spotkania – wg pomysłu nauczycielki):
Dziś spotkanie mamy tu. Święta – to wspaniały czas.
Wszyscy bardzo cieszą się: Wszyscy bardzo lubią je:
z choinki, - choinkę,
z stajenki, - stajenkę,
z kolęd, - kolędy,
z prezentów, - prezenty,
z bombek, - bombki,
z zabaw, - zabawy,
z gości, - gości
z życzeń. - życzenia.
5.„Przybieżeli do Betlejem” – wspólne śpiewanie kolędy.
6.„W małej stajence” – wstęp do scenki „Szczere serduszka”.
Słuchajcie, słuchajcie...
W małej stajence,
Na miękkim sianeczku,
Leży Jezus w żłóbeczku.
7.„Lulajże Jezuniu” – wspólne śpiewanie kolędy.
8.Scenka „Szczere serduszka” wg M. Majchrzak
Dzieci w codziennych strojach.
Dziecko 1: Czemu Ty, Jezuniu leżysz w zimnym żłobie,
na pewno Ci smutno więc będę przy Tobie.
Dziecko 2: Zaśpiewam piosenkę, powiem wierszyk długi,
jak sobie przypomnę, powiem jeszcze drugi.
Dziecko 3: O moich laleczkach i o burym misiu,
wszystko Ci opowiem, długo będę dzisiaj.
Dziecko 4: Kochany Jezuniu, jesteś taki śliczny,
przyniosłam Ci dzisiaj moje rękawiczki.
Dziecko 5: I szalik niebieski, co zrobiła mama,
niech Ci go zawiąże Twa Matusia sama.
Dziecko 6: Tu zimno i ciemno, nie świeci słoneczko,
Więc dam Ci, Jezuniu, moje pudełeczko.
W nim rybki pływają po lustrzanej wodzie,
i ptaszki fruwają w zielonym ogrodzie.
Dziecko 7: Ja mam nowe narty i sanki na dworze,
jak urosnę większy, Dzieciątko powożę.
Dziecko 8: A ja jak urosnę, to będę doktorem,
wyleczę Cię, Jezu, kiedy będziesz chory.
Dziecko 9: Ja chce być murarzem, by pałac zbudować,
żebyś tu w stajence nie musiał biedować.
Dziecko 10: A ja, mały Jezu, będę gotowała,
żeby Twa Mamusia przy kuchni nie stała.
Ugotuję mleko i lane kluseczki,
pożyczę Ci, Jezu, mej ślicznej miseczki.
Dziecko 11: Wszystkie małe dzieci Jezuska kochają
i szczerym serduszkiem dają to, co mają.
Wszystkie dzieci razem:
A dzisiaj przy żłóbku zróbmy wielkie koło,
śpiewajmy kolędy, niech będzie wesoło!
Dzieci robią krąg wokół żłobka i śpiewają.
9.„Zostań Boziu mym braciszkiem” – śpiew dzieci na melodię kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
Zostań Boziu mym braciszkiem,
Podzielę się z Tobą wszystkim.
Dam ci moje klocki lego,
dam misiaczka pluszowego.
Dam ci moje klocki lego,
dam misiaczka pluszowego.
Dam zabawki, dam słodycze.
Babcię, dziadka Ci pożyczę.
Podzielę się mamą, tatą,
bądź braciszkiem moim za to.
Podzielę się mamą, tatą,
bądź braciszkiem moim za to.
10.„Country Dance” – zabawa wg B. Strauss ( z nawiązaniem do opowiadania o „dwóch psotnych aniołkach” – najpierw zabawa z wykorzystaniem gestów, następnie z wykorzystaniem elementów ruchu i tańca).
11.„Szczęścia życzymy” – wiersz.
Jasna gwiazdka świeci
i uśmiecha się do dzieci.
Oczkami mruga i dziwi się czyja to zasługa,
że dzieci tak pięknie śpiewają kolędy?
Przecież święta mamy!
Opłatkiem się dzielimy,
wszystkim szczęścia życzymy!
12.„Boże Narodzenie” – piosenka śpiewana trzykrotnie ( pierwszy raz przez dziecko, po raz drugi przez wszystkie dzieci, po raz trzeci przez wszystkich uczestników spotkania – tekst na tablicy).
Boże Narodzenie, radość czas miłości
Przy rodzinnym stole uroczysty blask
Zdrowie i dostatek niech tu zawsze gości,
niechaj nigdy szczęście nie opuści nas.
13.Rozpakowanie paczki z prezentem od „Dzieciątka” – wręczenie dzieciom kolorowanek o tematyce świątecznej.
14.Złożenie życzeń bożonarodzeniowych dzieciom oraz ich rodzicom i zaproszenie do wspólnego poczęstunku.
Opracowała i prowadziła
mgr Irena Rejczak
nauczycielka
Przedszkola nr 11
im. J. Brzechwy
w Czerwionce - Leszczynach