Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat kompleksowy: Sporty zimowe
Temat dnia: Zimowa olimpiada
Data: 15.02. 2010r
Cele ogólne:
Cel poznawczy: wzbogacanie słownictwa związanego ze zwyczajami olimpijskimi
Cel wychowawczy: Propagowanie olimpijskiej idei godnego współzawodnictwa
Cel kształcący: Poznanie wyglądem i symbolika flagi olimpijskiej, kształtowanie nawyków prozdrowotnych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Wypowiada się swobodnie na temat „Walentynek”;
Przełamuje wewnętrzny opór przed wystąpieniami na forum;
Zapoznaje się z historią olimpiady sportowej;
Wzbogaca swoje słownictwo o nowo poznane pojęcia;
Zapoznaje się z wyglądem flagi olimpijskiej;
Rozumie, ze sport jest ważny dla zdrowia;
Bierze udział w przygotowanej konkurencji;
Słucha poleceń nauczyciela;
Ćwiczy rzuty do celu;
Podaje pełne brzmienie głosek podawanych przez nauczyciela;
Doskonali prawidłowe posługiwanie się pędzlem;
Nabiera odpowiednią ilość farby plakatowej na pędzel;
Zachowuje porządek na swoim miejsce pracy;
Rozumie potrzebę zachowania bezpieczeństwa w trakcie zabawy na placu przedszkolnym
Metody:
Słowna: pogadanka
Konkurencja: „Rzuty do celu”
Ćwiczenia słuchu fonematycznego
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
flaga olimpijska
szarfa
woreczki
obręcz
I. Przebieg dnia:
Powitanie dzieci, wprowadzenie ich do tematu dnia.
Walentynki- swobodne wypowiedzi dzieci na temat dnia zakochanych. Próba odpowiedzi na pytanie „Z czym kojarzą Ci się WALENTYNKI?”.
II. Przebieg zajęć:
Zimowa olimpiada- przedstawienie dzieciom flagi olimpijskiej, wytłumaczenie co oznaczają kolorowe koła na fladze. Wyjaśnienie pojęcia „olimpiada”- zwrócenie uwagi na fakt, jak bardzo ważne jest uprawianie sportu.
Przeprowadzenie konkurencji „Rzuty do celu”
Dzieci ustawiają się w rzędzie (na linii z szarfy), dostają woreczek, którym kolejno celują do obręczy położonej na dywanie. Zabawę zaczyna się z bliskiej odległości, by każdemu udało się trafić, a potem zwiększa się odległość do obręczy.
Podsumowanie zajęć: Ćwiczenie słuchu fonematycznego
Nauczyciel podaje sylaby lub kolejne głoski tworzące słowa związane z olimpiadą, a dzieci podają pełne ich brzmienie:
Za-wo-dy;
Fla-ga;
Z-n-i-cz;
O-lim-pia-da;
H-y-m-n
III. Praca przy stoliku: wykonanie Walentynki- serca z białego papieru. Dziecko wycina serce z papieru, następnie zamalowuje je czerwoną farbą plakatową, pamiętając o zachowaniu porządku na swoim stanowisku.
IV. Zabawy ruchowe na placu zabaw- wdrażanie do bezpiecznej, wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.
V. Leżakowanie- rozumie potrzebę odpoczynku na leżakach.