SCENARIUSZ ZAJĘCIA EDUKACYJNEGO DLA 6-LATKÓW W OPARCIU O KSIĄŻKĘ H. BECHLEROWEJ „KOLCZATEK SZUKA MIESZKANIA”
TEMAT: „Kto i gdzie śpi zimą”
CEL GŁÓWNY: poszerzenie wiadomości na temat wybranych zwierząt i roślin oraz ich
sposobu zimowania.
CELE OPERACYJNE:
- kojarzenie przedmiotów z określoną czynnością,
- uważne słuchanie poleceń i wykonywanie czynności z nich wynikających,
- skupienie uwagi w trakcie słuchania opowiadania,
- aktywne uczestniczenie w dyskusji ( wykorzystanie dotychczas zdobytych
widomości),
- układanie obrazka z części (nazwać go),
- budowanie schematu i modelu wyrazu,
- nazywanie samogłosek i spółgłosek w wyrazie,
- rozpoznawanie i nazywanie liter.
METODY: techniki twórczego myślenia (burza mózgów, język ciała, podobieństwa),
naturalna nauka języka, praca zespołowa i indywidualna.
POMOCE: ilustracje do opowiadania, przedmioty służące i kojarzące się ze snem (lampka,
piżama, łóżko, poduszka), klocki literowe, rozsypani fonemowe, karty pracy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Odgadnięcie tematu zajęcia poprzez rozwiązanie zagadki dotyczącej snu w oparciu o zobaczone przedmioty.
Wysłuchanie fragmentów opowiadania L. Bechlerowej „Kolczatek szuka mieszkania”
Rozmowa dotycząca treści wysłuchanego opowiadania - propozycje dzieci , ich do-
mysły, kto zajął Kolczatkowi miejsce snu.
Układanie rozsypanki fonemowej ( jeż, róża, żaba, żuk)- każde dziecko otrzymuje jeden rodzaj rozsypanki- tworzą się 4 grupy.( obrazek z podpisem, pocięty pionowo tak, aby w każdej części znalazła się jedna litera)
Rozmowa weryfikująca wcześniejsze propozycje dzieci.
Zabawa ruchowo- naśladowcza „Jakim jestem zwierzątkiem”- poszczególne grupy dzieci przedstawiają ruchem wskazane przez nauczycielkę zwierzę- pozostałe dzieci odgadują i również powtarzają ruch.
Praca indywidualna - karta pracy przyporządkowanie zwierzętom i roślinom miejsca i
sposobu zimowania . (żaba- korzenie wierzby, żuk- kamień, róża- chochoł, jeż- liście)
Zabawa „Samogłoska czy spółgłoska” przypominająca oba rodzaje głosek.
Praca indywidualna- klocki literowe, białe, czerwone i niebieskie fiszki(budowanie schematu i modelu wyrazu), wskazywanie ilości liter, zaznaczanie kolorem obu rodzaju głosek. Podpisywanie literami oznaczonych kolorem czerwonym samogłosek. Dzieci znające pozostałe litery mogą uzupełnić literami cały model wyrazu.
Rozmowa podsumowująca zdobyte wiadomości - wybranie spośród wielu obrazków ze
zwierzętami, tych na których są zwierzęta zasypiające na zimę.