Marek Biesiada 30.10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie I D

Temat: Wierzenia religijne Greków

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jaki był na początku ustrój w polis Ateny?

    • Kto przejął w polis władzę po zniesieniu monarchii?

    • Jakie były konflikty w Atenach za czasów rządów arystokracji?

    • Jakie rządy sprawował Pizystrat?

    • Jakie rządy wprowadził Klejstens?

    • Co to jest demokracja i rządy demokratyczne?

    • Kto mógł brać udział w życiu politycznym i podejmować decyzję?

    • Gdzie podejmowano najważniejsze decyzje w Atenach?

    • Gdzie obradowało zgromadzenie ludowe?

    • Kim był Perykles?

    • Co Ateny zawdzięczają Peryklesowi?

    • Gdzie znajduje się polis Ateny?

    • Kto podbił Pelopoponez?

    • Z jakich królestw składał się polis Sparta?

    • Jak nazywała się ludność podpita przez Dorów?

    • Jak nazywali się pełnoprawni obywatele Sparty?

    • Jaki charakter miała polis Sparta?

    • Jakie wychowanie dzieci i młodzieży stosowano w Sparcie?

    • Kto sprawował rządy w Sparcie?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Wierzenia religijne Greków

    1. Charakter religii greckiej

    • Jaki charakter miała religia grecka?

    • Jakie cechy posiadali bogowie greccy?

    2. Bogowie Greccy

    • Gdzie mieszkali bogowie greccy?

    • Jakich bogów mieli Grecy?

    3. Miejsca kultu religijnego

    • Gdzie bogowie objawiali swoją wolę ludziom?

    • Dlaczego Grecy zasięgali opinii w wyroczni?

    4. Mity - opowieści o bogach i herosach

    • Co to są mity?

    • Czyje dzieje przedstawiały mity?

    5. Formy kultu i obrzędy religijne

    • Co to były agony?

    • Gdzie młodzież uczyła się uprawiania sportu?

    • Gdzie odbywały się Igrzyska Olimpijskie?

    • Jakiemu bogu były poświęcone Igrzyska Olimpijskie?

    • Co ile lat odbywały się Igrzyska Olimpijskie?

    • W jakich konkurencjach rywalizowali sportowcy?

    • Jakie były nagrody dla zwycięzców?

    • Co to były Dionizje?

    • Jakiemu bogu były poświęcone Dionizje?

    • Jaką ofiarę składano Dionizosowi?

    • Jakie sztuki teatralne odgrywano podczas Dionizji?

    • Jakich znamy sławnych twórców teatru greckiego?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 70. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Charakter religii greckiej

    • politeizm

    • antropomorfizm (gr. anthropos - człowiek, morfe - kształt, forma) - bogowie podobni do ludzi

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 70. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Bogowie Greccy

    Uczniowie rysują schemat s. 70. „Genealogia bogów greckich”

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 71. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Miejsca kultu religijnego

    • wyrocznie - Delfy

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 71. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Mity - opowieści o bogach i herosach

    • Iliada

    • Odyseja

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 71. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Formy kultu i obrzędy religijne

    a) agony - współzawodnictwo w sporcie, dramacie lub muzyce ku czci bogów

    b) Sport

    • gimnazjony - ośrodki gimnastyczne, gdzie młodzież uprawiała sport

    • Igrzyska Olimpijskie ku czci Zeusa

    c) Dionizje- uroczystości ku czci Dionizosa

    • teatr - tragedia (gr. tragos - kozioł), komedie

    • autorzy greccy: Ajschylos, Sofokles i Eurypides

    Wyjaśnić pojęcia: politeizm, antropomorfizm,

    Wyjaśnić pojęcia: bogowie olimpijscy,

    Wyjaśnić pojęcia:

    wyrocznia,

    Wyjaśnić pojęcia:

    mit, Iliada, Odyseja, epos, heros,

    Wyjaśnić pojęcia:

    agony, gimnazjon, igrzyska olimpijskie,

    Wyjaśnić pojęcia:

    tragedia, komedia, amfiteatr

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaki charakter miała religia grecka?

    • Jakie cechy posiadali bogowie greccy?

    • Gdzie mieszkali bogowie greccy?

    • Jakich bogów mieli Grecy?

    • Gdzie bogowie objawiali swoją wolę ludziom?

    • Dlaczego Grecy zasięgali opinii w wyroczni?

    • Co to są mity?

    • Czyje dzieje przedstawiały mity?

    • Co to były agony?

    • Gdzie młodzież uczyła się uprawiania sportu?

    • Gdzie odbywały się Igrzyska Olimpijskie?

    • Jakiemu bogu były poświęcone Igrzyska Olimpijskie?

    • Co ile lat odbywały się Igrzyska Olimpijskie?

    • W jakich konkurencjach rywalizowali sportowcy?

    • Jakie były nagrody dla zwycięzców?

    • Co to były Dionizje?

    • Jakiemu bogu były poświęcone Dionizje?

    • Jaką ofiarę składano Dionizosowi?

    • Jakie sztuki teatralne odgrywano podczas Dionizji?

    • Jakich znamy sławnych twórców teatru greckiego?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie wykonają Zadania 3,4,5,6,7/43-44. Z podręcznika uczniowie wykonają Zadanie 1 i 2/73.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1