SP nr8
16.11.2012
Prowadzące:
Aleksandra Janeczko ocena.....
Katarzyna Birut ocena....
Konspekt Gry i Zabawy ruchowe
Cele lekcji:
1.Umiejętności: poznawanie nowych zabaw
2. Zdolności: kształtowanie szybkości, zwinności, doskonalenie celności i dokładności
3.Wychowawczy: współpraca w grupach i z partnerem, troska o bezpieczeństwo ćwiczącego
4,Wiadomości: wpływ wysiłku na organizm, znaczenie cech motorycznych takich jak szybkość, zwinność
Przybory/przyrządy: piłki tenisowe, piłka, szarfy, hula hop, woreczki
Miejsce lekcji: sala gimnastyczna
Czas lekcji: 45 min
Liczba ćwiczących:
Klasa: IV
Metody i formy realizacji zadań ruchowych: zabawowo ścisła , zadaniowo ścisła ,
Literatura: Konspekt opracowałam w opracowaniu o Lider nr 2/ 2009
R. Trześniowski „Gry i zabawy ruchowe”
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozowanie |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
|||
Część I wstępna 1 organizacja lekcji
2 rozgrzewka
Ćw. RR
Ćw. NN
Ćw. Głowy Ćw. T
Ćw. NN
Ćw. T
Ćw. mm grzbietu
3 zabawa ożywiająca
Część II Główna
4 zabawa rzutna
5 zabawa bieżna
6 zabawa skoczna
7 zabawa bieżna
8 zabawa bieżna
9 zabawa bieżna
Część III końcowa
Ćw. Uspokajające
Czynności organizacyjno- wychowawcze
Nastawienie uczniów do samodzielnych zadań ruchowych |
Zbiórka powitanie, podanie tematu lekcji, sprawdzenie obecności
W biegu:
W miejscu:
Zabawa ”Kolory” Na określony kolor dzieci wykonują określone ćwiczenia np. zielony- przysiad, czerwony- stanie na jednej nodze
„Wyborowy strzelec” Dzieci dzielimy na dwie drużyny, każde z nich posiada piłeczkę do tenisa, prowadzący stawia piłkę na środku sali , a uczestnicy starają się w nią trafić tak aby przesunęła się poza linię, której drużynie się uda zdobywa punkt. Kto zdobędzie najwięcej punktów, ta drużyna zostaje wyborowym strzelcem
„Murarz” Wyznaczamy jedną osobę która jest murarzem osoba ta porusza się po linii na środku sali i próbuje złapać osoby przebiegające przez linie. Złapane osoby tworzą mur na środkowej linii.
„wyścig skokami po kamykach” Wyznaczamy 3 rzędy, ustawiamy hula hop na podłodze( kamyki) Pierwszy z każdego rzędu przeskakuje z kamyka na kamyk i tak samo wraca do swojego rzędu, biegnie następna osoba, a pierwsza osoba staje na końcu rzędu.
„wyścig” Dzieci stają w rozkroku w rzędach, na sygnał dziecko stojące na końcu rzędu przechodzi na czworakach do przodu między nogami współćwiczących i staje z nogami w rozkroku.
„wyścig” W rzędach, każdy chwyta się za biodra swojego poprzednika. Na sygnał zespoły biegną tam i z powrotem i ustawiają się na mecie.
„wyścig” Umieszczamy woreczek na brzuchu, w podporze tyłem idziemy do pachołka, z powrotem bieg.
Marsz na palcach i piętach dookoła sali Siad skrzyżny na obwodzie koła i próbujemy wstać bez pomocy rąk
Omówienie zajęć, przypomnienie celów lekcji, ocena aktywności, pożegnanie z grupą
Ćw. Rozciągające w domu oraz ćw. Na mięśnie brzucha.
|
3 min
8 min
3 min
4 min
5 min
3 min
3 min
3 min
3 min
2 min
1 min
1 min |
Sprawdzenie higieny zdrowia.
Dokładne wykonywanie ćwiczeń, korygowanie wad postawy ciała poszczególnych ćwiczących.
Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa.
Dzieci przebiegają na sygnał prowadzącego.
Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo.
Zwracamy uwagę aby dziecko nie poślizgnęło się na hula hop.
Dbamy o bezpieczeństwo osób ćwiczących.
Zwracamy uwagę na dokładne wykonywanie ćwiczeń przez uczniów.
Uczniowie ustawieni na obwodzie koła
Zbiórka
Indywidualnie |