Obliczanie wartości wyrażeń arytmetycznych kolejnosc 2


Obliczanie wartości wyrażeń arytmetycznych - ćwiczenia. Scenariusz lekcji matematyki

Cel ogólny:
zastosowanie zasad dotyczących kolejności wykonywania działań w obliczaniu wartości wyrażeń arytmetycznych

Cele szczegółowe:
a)cele edukacyjne w zakresie wiadomości:

-uczeń zna kolejność wykonywania działań,gdy nie występują nawiasy,
-uczeń zna kolejność wykonywania działań,gdy występują nawiasy,
-uczeń zna kolejność wykonywania działań,gdy występują potęgi i nawiasy

b)cele edukacyjne w zakresie umiejętności:

-uczeń potrafi obliczać wartość wyrażeń arytmetycznych bez użycia nawiasów,
-uczeń potrafi obliczać wartość wyrażeń arytmetycznych z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań i nawiasów,
-uczeń potrafi obliczać wartość wyrażeń arytmetycznych z uwzględnieniem potęg,
-uczeń potrafi zapisać podane słownie wyrażenie arytmetyczne i obliczyć jego wartość

Metody:
a)słowna:dyskusja,rozmowa,ustne wyjaśnienie
b)praktyczna działalność uczniów:rozwiązywanie ćwiczeń matematycznych

Formy pracy:
a)praca indywidualna uczniów
b)praca zbiorowa uczniów

Środki dydaktyczne:
-zeszyt przedmiotowy do matematyki
-karta pracy
przygotowana przez nauczyciela matematyki

Przebieg zajęć:
I Przywitanie uczniów
II Sprawdzenie stanu liczebnego klasy
III Sprawdzenie zada
nia domowego
IV Dyskusja nad ewentualnymi błędami popełnionymi w zadaniu domowym przez uczniów
V Przypomnienie przez uczniów
poznanych zasad dotyczących kolejności wykonywania obliczeń
VI Obliczanie wartości wyrażeń arytmetycznych-rozwiązywanie zadań przygotowanych przez nauczyciela na kartach pracy

Zadanie 1. Oblicz:
6 ∙ 14 + 3 =
7 + 8 ∙ 4 =
20 + 15 :3 =
18 - 4 ∙ 3 =
9 - 4 + 3 =
38 + 11 - 12
=
Zadanie 2. Oblicz:
16 - 4 ∙ 3 =
4 ∙ 2 + 4 =
25 - 2 ∙ 3 =
4 ∙ 2 +
22 =
5 ∙ 2 ∙
4 =
Zadanie 3. Oblicz:
5 ∙ ( 6 + 6 ) =
( 42 - 12 ) ∙
2 =
32
: ( 13 - 5 ) =
(
33 + 22 ): 11 =
(
23 + 41 ) ∙ 1 =
(
26 - 1 ) ∙ ( 3 + 12 ) =

Zadanie 4. Zapisz odpowiednie wyrażenia arytmetyczne i obl
icz ich wartość:
a)sumę liczb 16 i 19 pomnóż przez 4
(16+19) ∙
4 =

b)od ilocz
ynu liczb 12 i 3 odejmij 20
(12 ∙
3 )- 20 =

c)do ilorazu liczb 18 i 3 dodaj 6
(18
: 3) + 6 =

d)do ilorazu liczb 12 i 2 dodaj sumę liczb 8 i 2
(
12:2)+(8+2) =

e)różnicę liczb 31 i 18 pomnóż przez 4
(31 - 18) ∙
4 =


