Cykl zajęć dla uczniów gimnazjów - „BĘDĘ DOROSŁY”
KLASA I
BLOK III - „PLANOWANIE PRZYSZŁOŚCI”
Zajęcia - Temat: Moje marzenia - planowanie przyszłości.
CZAS TRWANIA:
blok 2 godz. (czas zajęć powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów)
CEL OGÓLNY:
kształtowanie kompetencji społeczno-zawodowych .
CELE SZCZEGÓŁOWE:
identyfikowanie swoich najważniejszych potrzeb/marzeń.
rozpoznanie osobistych trudności w spełnianiu swoich marzeń.
poznanie sposobów realizacji własnych celów/ marzeń.
METODY PRACY:
pogadanka
rozmowa kierowana
ćwiczenia praktyczne
FORMY PRACY:
indywidualna warunkach grupy
grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
karty pracy:
Nr 1. „Drabina sukcesu”
Nr 2. „Moje cele życiowe (marzenia)”
Nr 3. „Kartka z życzeniami”
długopisy, flamastry, stikersy/lub małe karteczki i klej
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Lp. |
Etapy zajęć |
Sposób realizacji
|
Aktywność uczniów
|
1. |
Wprowadzenie do tematu „Moje marzenia - planowanie przyszłości.” |
Nauczyciel: -wprowadza uczniów do tematu mówiąc, że: „Chciałabym, żebyśmy porozmawiali dzisiaj o waszych marzeniach, celach życiowych, aspiracjach oraz o sposobach ich realizacji.” |
Uczniowie: -słuchają, zapoznając się z tematem przedstawionym przez nauczyciela. |
2.
|
Rozwinięcie tematu - ćwiczenia.
|
Nauczyciel: - proponuje pierwsze ćwiczenie „Drabina sukcesu”; - rozdaje uczniom karty pracy (Nr 1.) z rysunkiem drabiny; - prosi uczniów, aby przy każdym szczeblu wpisali zdobytą przez siebie umiejętność lub coś, co udało się im osiągnąć, bądź było dla nich miłe i ważne; - wskazuje, aby uczniowie przy tym określili, czy ten sukces zawdzięczają tylko sobie, czy okolicznościom/czynnikom zewnętrznym; - omawia sukcesy uczniów oraz czynniki, które miały wpływ na ich osiągnięcie. |
Uczniowie: - wypisują swoje sukcesy; - dopisują przy nich komu lub czemu je zawdzięczają. - przedstawiają swoje sukcesy (pogadanka).
|
|
|
Nauczyciel: - proponuje drugie ćwiczenie „Moje cele życiowe (marzenia)”; - rozdaje uczniom stikersy i karty pracy (Nr 2.) z rysunkiem piramidy podzielonej na 4 części/kategorie, gdzie dół piramidy oznacza kolejne kategorie: bardzo ważne, ważne, odległe, nierealne); - prosi by każdy z uczniów wypisał na małych karteczkach/stikersach 4 swoje marzenia i następnie przyporządkował je do piramidy, a następnie by przedstawił swojej piramidy celów życiowych/marzeń na forum klasy;
- zachęca do wspólnej analizy piramid i pyta uczniów: „Co musiałoby się stać, aby dany cel /marzenie osiągnąć |
Uczniowie: - wypisują na karteczkach 4 osobiste marzenia;
- przyklejają w - głośno odczytują swoje cele życiowe -- dyskutują na temat sposobów ich realizacji, osobistych trudności w ich spełnianiu.
|
|
|
Nauczyciel: - proponuje trzecie ćwiczenie „Kartka z życzeniami”; - rozdaje uczniom karty pracy (Nr 3.); - wskazuje, aby każdy z uczniów wpisał na kartce w wyznaczonych - wykropkowanych miejscach życzenia dla osoby siedzącej obok, biorąc pod uwagę plany i marzenia tej osoby, o których była mowa w ćwiczeniu „Moje cele (marzenia)”; - prosi uczniów o wymienienie się między sobą karteczkami z wypisanymi życzeniami spełnienia marzeń. |
Uczniowie: - piszą życzenia spełnienia marzeń, o których mówiła osoba siedząca obok; - obdarowują się nawzajem karteczkami z życzeniami, dyskutują na temat , czy wypisane przez kolegę życzenia należą do kategorii „Bardzo ważne” |
3.
|
Zakończenie - podsumowanie zajęć.
|
Nauczyciel: podsumowuje zajęcia, zwracając szczególną uwagę na:
|
Uczniowie: - potrafią zidentyfikować swoje najważniejsze potrzeby/marzenia, - poznali sposób, który pozwoli im zrealizować swoje marzenie; - potrafią rozpoznać osobiste trudności w realizacji swojego marzenia. |
KARTA PRACY NR 1
DRABINA SUKCESU
KARTA PRACY NR 2
MOJE CELE ŻYCIOWE
(MARZENIA)
KARTA PRACY NR 3SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ.
Temat: Moje cele i dążenia życiowe.
Cele : poznanie procedury konkretyzowania celów życiowych, stworzenie okazji do uświadomienia własnych celów i dążeń, kształtowanie umiejętności określania i weryfikowania hierarchii ważności celów życiowych, kształtowanie umiejętności racjonalnego wyboru działań służących realizacji ważnych celów, zachęcenie do przyjęcia postawy refleksyjnej nad etycznymi aspektami realizacji celów.
Metody: ćwiczenia z elementami autorefleksji, "burza mózgów"
Formy: indywidualna i grupowa
Środki: arkusze papieru, karteczki, kartki - wieżowce, flamastry, klej
Przebieg zajęć
1. Czynności organizacyjno - porządkowe.
Podział na grupy.
Zasady pracy w grupie: Wybór lidera, sekretarza oraz sprawozdawcy. Lider kieruje pracą grupy, organizuje ją, a nie przewodzi, zwłaszcza nie dominuje, nie narzuca swoich poglądów. Dba, by wszyscy mogli się wypowiedzieć, ustala kto w danej chwili mówi i pilnuje aby dyskusja przebiegała zgodnie z tematem. Lider dba też o to, by wszyscy pracowali, by każdy miał udział w rozwiązaniu zadania. Sekretarz pilnuje, by nie umknęły uwadze i pamięci ciekawe pomysły zgłaszane w czasie dyskusji. Sprawozdawca uzgadnia z grupą stanowisko - rezultat pracy i przedstawia go publiczne. Każdy członek zespołu stara się pracować intensywnie na miarę swoich możliwości. Uważnie słucha, co maja inni do powiedzenia, nie przerywa wypowiedzi kolegów, czeka na swoją kolej w zgłaszaniu pomysłów i spostrzeżeń. Nie śmiejemy się i nie komentujemy bez potrzeby wypowiedzi innych, wszystkie wypowiedzi i informacje są bardzo osobiste i dlatego zobowiązujemy się do zachowania tajemnicy. Na następnych zajęciach w grupach zamieńcie się rolami. Niech każdy z Was ma szansę sprawdzenia się w każdej roli.
2. Zapoznanie z tematem i celem zajęć
temat zapisany na tablicy
krótkie wyjaśnienie celów
3. Stworzenie okazji do uświadomienia własnych celów i dążeń życiowych.
Wprowadzenie nauczyciela Jesteście już uczniami gimnazjum. Wkrótce zaczniecie podejmować pierwsze ważne dla was decyzje. Ażeby te decyzje były naprawdę świadome konieczne jest określenie własnych celów i dążeń życiowych. Każdy człowiek , nawet małe dziecko ma swoje cele życiowe np. posiadanie lalki Barbi. Dziecko w związku z tym podejmuje pewne działania które według niego spowodują realizację tego celu np. płacze ,prosi rodziców o kupienie tej lalki itp. Jednak te cele nie mają wpływu lub w niewielki sposób wpływają na jego dalsze życie. W waszym przypadku jest już inaczej. Wasze cele i dążenia jakie sobie wyznaczycie i działania jakie w związku z tym podejmiecie będą miały wpływ na całe wasze życie. Dlatego też tak ważne jest uświadomienie sobie celów i dopiero wtedy podejmowanie odpowiednich działań które doprowadzą do ich realizacji.
Graficzne przedstawienie znaczenia celów życiowych - rysunek wieżowca na tablicy.
Krótkie omówienie - "wieżowiec" jako baza do dalszych rozważań.
Rozdanie uczniom kartek z narysowanym "wieżowcem" jako bazy do dalszych ćwiczeń
4. Ćwiczenie umiejętności określania celów.
uczniowie indywidualnie wypisują swoje zamierzenia oraz cele życiowe - każdy cel na osobnej karteczce.
5. Ćwiczenie umiejętności tworzenia hierarchii celów.
uczniowie układają kartki w taki sposób , aby cele tworzyły hierarchię - od najważniejszych do najmniej ważnych. Oznaczają karteczki symbolami A,B,C , gdzie A oznacza cele najważniejsze , B cele ważne , C cele najmniej ważne.
6. Ustalanie celów długo- i krótkoterminowych.
Ułóżcie cele tak , aby cele tworzyły hierarchię w zależności od przewidywanego czasu ich realizacji-cele najbliższe (krótkofalowe) na dole a cele długofalowe na górze.
Jeśli uważasz że podjąłeś już pewne działania aby dany cel zrealizować zaznacz go * , jeśli nie zastanówcie się , czy rzeczywiście ten cel jest dla ciebie istotny na tym etapie życia.
7. Symboliczne zatwierdzenie swoich celów życiowych do realizacji.
Zastanówcie się , czy pierwotnie ustalona przez was hierarchia ważności celów jest nadal aktualna :jeśli nie - zmieńcie kolejność celów.
Jeśli tak - przyklejcie karteczki klejem w ustalonej przez was kolejności do rysunku "wieżowca" - przyklejajcie mocno , aby żaden cel nie odpadł wam po drodze!!!
8. Wybór działań służących realizacji ważnych celów życiowych -praca w grupach na zasadzie,, burzy mózgów''.
Uczniowie w grupie wybierają spośród celów życiowych jeden ważny wspólny cel. Następnie na zasadzie ,,burzy mózgów" wymyślają i zapisują różne możliwe sposoby realizacji tego celu - pomysłów powinno być jak najwięcej!
Na środku dużego arkusza papieru wpisują swój cel , a strzałkami zaznaczają różne drogi jego realizacji - tak aby symbolicznie oddać , w jakim czasie określony sposób działania pozwoli osiągnąć cel.
9. Omówienie ( z refleksją nad etycznymi aspektami realizacji celów).
Wybrani uczniowie - sprawozdawcy prezentują grupy pomysły na forum klasy (arkusze papieru przymocowane magnesami do tablicy)
Omówienie prezentacji z uwzględnienie aspektów:
co lub kto może pomóc wam w realizacji tych działań?
jakie przeszkody czy ograniczenia mogą utrudnić realizację tych zamierzeń?
które drogi realizacji celów przeważały ; czy te ,które prowadziły szybko do celu, czy drogi "okrężne" ?
czy udało wam się wymyślić skuteczne sposoby zrealizowania własnych zamierzeń?
czy w każdym przypadku zdecydowalibyście na się na działania najszybsze lub najskuteczniejsze , jeśli nie to dlaczego?
co sądzą na temat powiedzenia "cel uświęca środki" w odniesieniu do własnych celów życiowych?
11. Podsumowanie
Refleksje uczniów
czy dowiedzieliście się czegoś nowego o sobie?
czy to ćwiczenie zmusiło was do autorefleksji - czyli zastanowienia się nad swoimi dążeniami życiowymi?
w jakim stopniu to ćwiczenie pomogło wam ustalić hierarchię ważności celów życiowych?
Zadanie pracy domowej: Przedstaw efekty swojej pracy rodzicom. Zapytaj o ich opinię.
niu jaki jest twój cel? - pyta wujek dziewiętnastolatkę, która właśnie została studentką medycyny.
Tydzień wcześniej, powiedziałabym - dostać się na medycynę. Ale teraz? Najpierw moim celem było liceum, potem matura, wreszcie medycyna. Myślę, że teraz jest to pomaganie ludziom jako anestezjolog.
Wiele osób pisze, że chętnie wpisałyby cele na moim blogu, ale nie wiedzą co to właściwie jest cel, wszak ludzie różnie to ujmują. To prawda - różnie. Dobrze jednak, że w ogóle ujmują. Większość żyje bowiem z dnia na dzień, intuicyjnie dostosowując się do tego, co niesie im życie. Spróbuję zatem uporządkować te wiedzę w sposób - moim zdaniem - najbardziej przydatny do rozwoju. Cele mogą być życiowe (wizja), długoterminowe i krótkoterminowe. Cele na najbliższy rok, to cele krótkoterminowe. Bo cóż to jest rok? Jeśli ktoś ma trzydzieści lat, to jest to zaledwie jedna trzydziesta jego dotychczasowego życia. Nie mniej w ciągu tego ułamka czasu wiele można zrobić, zarówno dla teraźniejszości jak i przyszłości.
Co to jest cel, czym się różni od wizji, misji i zadania?
Cel to jest marzenie z datą realizacji
to najpiękniejsza definicja. A marzenie - jak to marzenie - winno wypływać z naszej najgłębszej istoty - duszy. Nie wystarczy, żeby łączyły nam się z nim pozytywne emocje, musimy głęboko czuć, że to coś właśnie dla nas.
Pomaganie ludziom jako anestezjolog - to cel życiowy, wręcz element wizji. Wypływa z marzeń. Stanie się długoterminowym celem, jeśli opatrzy się go terminem - do 30 roku życia. Wiem, że już w gimnazjum Ania chciała być lekarzem. Aby tego dokonać, musiała zrealizować cele pośrednie - zdać maturę, dostać się na medycynę. Te pośrednie cele służą do wyznaczania kolejnych zadań - przygotowania do sprawdzianów i zaliczeń, systematycznego uczenia, uczęszczania na jakieś dodatkowe zajęcia rozwijające w zakresie przedmiotu zainteresowań. I tak oto wizja określonego życia, zamienia się na cele długoterminowe (matura), krótkoterminowe (zaliczenie kolejnego roku) i zadania (sprawdzian, zapisanie się na zajęcia, odrobienie lekcji, powtórzenie partii materiału i inne czynności)
Ania chce pomagać ludziom. A to już są wartości - to element misji życiowej. Ania jest dobrym człowiekiem, pragnącym ulżyć ludziom w bólu, ale wie, że musi to robić dobrze. Czy zły lekarz może pomóc? Misja, wartości, którymi chcemy się w życiu kierować, najważniejsze sprawy i ważni dla nas ludzie wyznaczają nam niejako metodę realizacji naszych celów.
Anna powinna zatem rzetelnie uczestniczyć w zajęciach, szukać wiadomości na własną rękę, angażować się we wszystko, co pozwoli jej wzbogacić wiedzę i… nie oddalić się od człowieka. A studia znowu zamienić na kolejne lata, te na semestry, zaliczenia, kolokwia, praktykę. Reasumując: długoterminowy cel to skończyć studia zgodnie z planem, krótkoterminowy - zaliczyć pierwszy rok, a zadania wyznaczą zajęcia na studiach.
Czasami gdy mówię, że aby cele miały moc, muszą być odważne i wypływać z marzeń, pojawiają się wątpliwości: Przecież cele maja być SMART (ang. rozsądne, inteligentne) co znaczy, że maja być skonkretyzowane, mierzalne, akceptowalne, realne, terminowe. Skoro realne, to nie za duże, dostosowane do możliwości. Nie, nie! Tu chodzi o to jedynie, żeby marzenia nie dotyczyły spraw nierealnych dla człowieka, na przykład spotkania z Einsteinem! Jeśli czegoś naprawdę się pragnie i pracuje właściwie nad charakterem, jest się w stanie zrealizować każdą wizję. Nie osiąga się celów wtedy, kiedy nie są własne, gdy wynikają z mody, zazdrości, niskiego poczucia własnej wartości czy niezdrowej ambicji.
Cokolwiek ludzki umysł wymyśli, człowiek jest w stanie osiągnąć
- mawiał Napoleon Hill. Trzeba jedynie marzyć, mieć wizję, zamienić ją na cele długoterminowe, potem na krótkoterminowe, wreszcie na zadania. A nad wszystkim czuwać musi misja - wartości, które modyfikują cele w najlepszy dla ich realizacji sposób.
Raz jeszcze zachęcam do podzielenia się z nami swoimi celami, a Tych, co je mają (nawet gdy dzielić się nie chcą) do zastanowienia - jaka wizja i misja stoi za Ich celami na 2009 rok. - See more at: http://www.majewska-opielka.pl/o-celach-raz-jeszcze/#sthash.uWg21759.dpuf
ak wyznaczać cele osobiste?
Autorem artykułu jest Tomasz Zienkiewicz
style="text-decoration: none; color: #757575; cursor: inherit" - Czy mógłbyś mi uprzejmie powiedzieć, którędy mam pójść?
- To zależy w znacznej mierze od tego, gdzie chciałabyś dojść.
- Właściwie wszystko mi jedno... - rzekła Alicja
- Więc wszystko jedno, którędy pójdziesz - zawyrokowało Kocisko.
- ... byleby gdzieś dojść - dokończyła Alicja
- Co do tego, nie ma obawy - wystarczy iść odpowiednio długo.
Cytat pochodzi z „Alicji w krainie czarów” - i sam przyznasz, że doskonale oddaje istotę wyznaczania celów.
Świadome życie to przede wszystkim poruszanie się w kierunku wyznaczonych samemu sobie celów. Gdy wiesz, co chcesz osiągnąć, wiesz jednocześnie, na czym musisz się skupić w swoich działaniach. Szybko też dowiesz się, co Cię odciąga od realizacji Twoich planów.
Oczywiście sama taka wiedza pozostawiona bez działania niewiele Ci da. Jest to jednak obowiązkowy początek podróży.
Po co wyznaczać cele?
Wyznaczanie celów to potężne narzędzie, dzięki któremu możesz skutecznie ulepszyć swoje życie. Przede wszystkim wyznaczanie celów pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze. Dzięki temu będziesz mógł też odrzucić wszystko to, co jest dla Ciebie nieistotne i jedynie pochłania Twoją energię, czas, pieniądze a może i nawet pozytywne emocje.
Dzięki odpowiednio wyznaczanym celom zyskasz motywację, a realizując swoje cele zaczniesz budować pewność siebie i wiarę we własne siły.
Cele :: Jak zacząć? Zacznij od końca
Najpierw określ, co chcesz osiągnąć za kilka-kilkanaście lat. Weź pod uwagę wszystkie istotne dla Ciebie kategorie życiowe (o tym za chwilkę) i w każdym obszarze wyznacz sobie cel długoterminowy. Potem cofając się w czasie wyznaczaj cele krótkoterminowe. To trochę tak, jak z budową domu - najpierw określasz, jak ma wyglądać gotowy dom, a potem cofając się, planujesz poszczególne etapy (cele krótkoterminowe).
Na temat właściwego wyznaczania celów życiowych możesz przeczytać również w tym artykule.
Jakie kategorie celów?
Kategorie celów to nic innego, jak obszary w Twoim życiu, o które powinieneś szczególnie dbać i je rozwijać. Powinieneś uwzględnić wszystkie istotne dziedziny swojego życia.
Mamy tendencję do ignorowania obszarów, których nie lubimy - np. często osoby chętnie zapominają o obszarze „zdrowie”, bo nie mamy czasu na ćwiczenia, a fastfoody i chipsy smakują całkiem przyjemnie.
Jeśli masz słabą relację z rodziną, pewnie i o tej kategorii chętnie zapomnisz. A takie pomijanie istotnych rzeczy, kończy się znacznie większymi problemami. Trochę tak, jak u dentysty: jeśli masz mały ubytek, wizyta jest znośna i szybko wyleczysz problem - jeśli jednak o tym zębie zapomnisz, może się skończyć arcybolesnym leczeniem kanałowym bądź nawet wyrwaniem. Ergo - wylistuj WSZYSTKIE istotne kategorie i o nie zadbaj. Poniżej kilka propozycji kategorii, w których powinieneś zdefiniować swoje cele:
Zdrowie i wygląd - jak chcesz wyglądać? Jaki tryb życia prowadzić? Czy chcesz zachować energię i zdrowie na starość? Czy chcesz zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze? Czy powinieneś zacząć ćwiczyć?
Kariera - jaki poziom chcesz osiągnąć na swojej ścieżce zawodowej? Czy może chcesz założyć własny biznes lub zostać freelancerem? Może obecny pracodawca nie jest dla Ciebie właściwy i chcesz go zmienić? Jakie kroki musisz podjąć i kiedy? Czego musisz się nauczyć, jakie umiejętności zdobyć?
Rodzina - Jakie działania musisz podjąć by ulepszyć swój związek? A może obecny związek powinieneś zakończyć?
Czy jesteś dobrym rodzicem? A może chcesz nim zostać - i powinieneś się do tego przygotować: mentalnie, finansowo itd.?
Finanse - ile chcesz zarabiać? W jaki sposób - czy jedynie pensja, czy również inne źródła dochodu? Jaki chcesz zadbać o przyszłość finansową?
Nauka - czego chcesz się nauczyć? Jakie kompetencje w sobie rozwinąć? Może dodatkowy język? Może kolejny kierunek na studiach? Może umiejętności menedżerskie? Podobno człowiek się starzeje gdy już nie chce się uczyć :)
Oczywiście nazwy kategorii to również jedynie propozycje, możesz te same obszary nazwać po swojemu, np. zamiast zdrowie/wygląd: „ciacho”, „świątynia opatrzności zdrowotnej pod wezwaniem wielkiego wegetarianizmu” czy nawet „S.e.x machine”. Co tam - to Twoja lista kategorii :)
Jak wyznaczać cele?
Do wyznaczania celów stosuje się najczęściej metodę SMART, bądź jej modyfikację: SMARTER. Amerykanie lubują się w akronimach - i to też ich pomysł. SMART to początkowe litery zasad jakimi powinieneś się kierować przy ustalaniu celów.
SMARTER= Specific, Measurable, Achievable, Relevant. Timely defined, Exciting, Recorded.
Bardzo fajnie zasada SMART+ER jest opisana w wikipedii. Poniżej znajdziesz to opisane wraz z dodatkowymi regułami, które uważam za przydatne.
Cel Szczegółowy - cel musi być na tyle dobrze określony, byś wiedział jak go realizować, i kiedy będziesz mógł otworzyć szampana/piwko by uczcić jego osiągnięcie. Cele niezdefiniowane np. „ma być lepiej” - są zupełnie nieokreślone i nie wiesz czy już cel osiągnąłeś czy jeszcze jesteś daleko w polu. Jeżeli nie jesteś w stanie dobrze zapisać celu - skąd pewność, że tego właśnie chcesz?
Cel Mierzalny - tu trochę matematyki. Dobry cel powinien dać się wyrazić w liczbach. Jest bardzo prosto określić cel finansowy w złotówkach (albo sztabkach złota jak wolisz). Ilość przebiegniętych kilometrów dziennie, itd. Mierzenie jest potrzebne, byś wiedział czy idziesz w dobrą stronę i przysuwasz się do realizacji celu w odpowiednim tempie. Jeśli np. za cel masz wyznaczone zdanie egzaminu na FCE do daty X. to sposobem mierzenia będą wyniki cząstkowych testów, bądź stopień opanowania materiału. Programy do nauczania przyjdą Ci tu z pomocą.
Cel Atrakcyjny (ambitny) - cel musi Cię kręcić. Jeżeli będzie za prosty, zbyt nudny, nieistotny - to nie będzie Ci się chciało podnieść rękawicy. To musi być coś, co Cię zmotywuje i ruszy z miejsca.
Realistyczny - Nie wyznaczaj sobie celów zbyt trudnych do realizacji. Musisz wierzyć w to, że uda Ci się go osiągnąć. Jeżeli podczas realizacji celu widzisz, że nie jesteś w stanie podołać, to zamiast rezygnować - zmień go na bardziej realny.
Cel Terminowy - konkretna data. Musisz wiedzieć, do kiedy chcesz go osiągnąć. Unikaj stwierdzeń „za dwa lata” - bo ilekroć będziesz spoglądał na cel, będziesz sobie dodawał 2 lata. To powinna być data -np. 1 lipca roku pańskiego XYZ. Wtedy się nie wymigasz i będziesz odczuwał motywacyjną presję do danej daty.
A teraz na dokładkę do SMARTa - kilka bonusowych porad:
Cel Wyrażony pozytywnie - określ to, co chcesz osiągnąć, a nie to czego już nie chcesz. Nasz umysł podobno nie zauważa słowa 'nie' - jeśli określisz cel jako - nie palić'... cały czas będzie Cię prześladowała myśl o paleniu. Rzucić palenie' też tak zadziała, nadal będziesz myślał o paleniu. Cel musi być sformułowany pozytywnie. Chcesz prowadzić zdrowy tryb życia? Ubierz to w pozytywne wyrażenie i zapisz jako cel
Cel Zapisany - gdy cel ląduje na kartce (zwykłej, czy elektronicznej) - to zaczyna działać. Widzisz go, nie możesz o nim zapomnieć, czy też wymazać go z pamięci, bądź odłożyć na później. Wszystko jest zapisane czarno na białym i masz się do czego odnieść. Możesz też realizację celu kontrolować. A przecież o to chodzi, aby odnotowywać postępy w realizacji swoich planów.
Ustal priorytety celu - zdrowa zasada: skup się na najistotniejszych rzeczach. Zawsze są rzeczy ważne i najważniejsze - nawet jeśli cele masz dla obszarów ważnych, zobacz, za które zabrać się w pierwszej kolejności. Nie próbuj wszystkiego robić na raz: poprawić swoją karierę, przejść na zdrowszą dietę, zacząć uczyć się dodatkowego języka, podjąć dodatkowy kierunek na studiach, ruszyć na fitness i jeszcze coś na dokładkę - bo nie podołasz. Ulepszaj życie po kolei - zacznij od najważniejszych. First Things First.
Zależne od Ciebie - Twoje cele muszą być pod Twoją kontrolą i musisz mieć na nie wpływ. Nie masz wpływu na to co zrobią inni, jaka będzie pogoda, czy urząd odpowie Ci w skończonym czasie itd. Masz za to wpływ na to co Ty robisz - czy będziesz dzisiaj biegał, czy złożysz wniosek, czy wykonasz telefon. Dobrym sposobem jest skupienie się w celach na Twoich działaniach a nie na zdarzeniach, które nie są od Ciebie zależn
http://www.progra.pl/pobierz/scenariusz_ponadgim.pdf
Materiały opracowane przez warszawskich nauczycieli szkół specjalnych.
DLA.............................................................................................................................................
ŻYCZENIA SPEŁNIENIA MARZENIA...............................................................................
OD...............................................................................................................................................
PODPIS……………………………………………….