scenariusz PRAD


Temat: Energia elektryczna w naszym domu.

CELE:

OGÓLNE

OPERACYJNE

Uczeń wie:

Uczeń umie:

Uczeń zna:

METODY:

praca z tekstem, dyskusja,

FORMY PRACY

indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

zeszyt przedmiotowy, karty pracy, prezentacja multimedialna, komputer z dostępem do Internetu, ankieta, przykładowa ulotka dotycząca oszczędzania energii elektrycznej,

CZAS REALIZACJI:

45 minut


PRZEBIEG LEKCJI

ETAPY LEKCJI

TREŚCI MERYTORYCZNE

CZYNNOŚCI

UWAGI
O REALIZACJI

NAUCZYCIELA

UCZNIÓW

1

2

3

4

5

CZĘŚĆ WPROWADZAJĄCA

  1. Czynności organizacyjne

  1. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji

    • powitanie uczniów

    • sprawdzenie listy obecności

    • powitanie nauczyciela

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

  1. Uczniowie otrzymują karty pracy przedstawiające schemat przesyłania energii elektrycznej

    • rozdanie kart pracy (załącznik 1)

    • zapoznanie się z kartami pracy

karta pracy (załącznik 1)

  1. Przedstawienie prezentacji multimedialnej dotyczącej przesyłania energii elektrycznej

    • wyświetlenie prezentacji multimedialnej ph. „Przesyłanie energii elektrycznej”

    • słuchanie i oglądanie prezentacji

    • uzupełnianie kart pracy

wykorzystanie komputera
z projektorem multimedialn
ym oraz kart pracy

  1. Rozmowa na temat przesyłania energii elektrycznej

    • omawianie kart pracy

    • sprawdzanie uzupełnionych wcześniej kart pracy ewentualnie konsultacja z nauczycielem

karta pracy (załącznik 1)


1

2

3

4

5

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

  1. Praca uczniów w grupach. Każda grupa dysponując komputerem z podłączeniem do Internetu, wyszukuje informacje
    o konkretnych urządzeniach AGD według karty pracy (załącznik 2a,b,c,d).

    Wykorzystując wiadomości ze stron WWW: http://www.mojaenergia.pl, http://www.stoen.pl wykonują plakat informacyjny o tych urządzeniach lub tylko uzupełniają karty pracy.

    • podanie adresów stron WWW: http://www.mojaenergia.pl, http://www.stoen.pl

    • rozdanie kart pracy (załącznik 2)

UWAGA:

    • w czasie gdy uczniowie pracują
      w grupach, nauczyciel omawia zagadnienia z uczniem upośledzonym w stopniu lekkim oraz wspólnie z nim omawia zadania z karty pracy (załącznik 2e) dostosowanej do wymagań ucznia

    • odszukanie odpowiednich informacji w Internecie wykorzystując zalecenia z karty pracy (załącznik 2a,b,c,d)

    • sporządzenie plakatu informacyjnego opierając się
      o informacje znalezione
      w Internecie lub uzupełnienie kart pracy

    • zwrócenie uwagi na oszczędzanie energii elektrycznej

praca w grupach

komputer
z podłączeniem do Internetu

karty pracy (załącznik 2,a,b,c,d,e)

  1. Przedstawienie uczniom zagadnienia dotyczącego oszczędzania energii elektrycznej na przykładzie żarówki, wykorzystując wiadomości ze strony WWW http://www.stoen.pl

    • opierając się o informacje ze strony WWW http://www.stoen.pl nauczyciel przedstawia zagadnienie oszczędności energii elektrycznej

    • przeglądanie strony i słuchanie nauczyciela

komputer
z projektorem multimedialnym

CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA

  1. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących sposobu przesyłania energii elektrycznej

    • przypomnienie uczniom w jaki sposób dociera do naszych domów energia elektryczna i jak należy ją oszczędzać

    • słuchanie nauczyciela
      i ewentualnie zadanie pytań


1

2

3

4

5

CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA

  1. Praca domowa:

  • Przeprowadzenie ankiety wśród domowników na temat: „Czy w moim domu oszczędzam energię elektryczną?”

  • Wykonanie ulotki informującej o oszczędzaniu energii elektrycznej

    • rozdanie uczniom ankiet dotyczących oszczędzania energii elektrycznej

    • zaproponowanie wykonania ulotek ph. „Oszczędzaj energię elektryczną” , wykorzystując informacje z Internetu

    • zapisanie w zeszytach pracy domowej

ankieta

przykładowa ulotka

  1. Koniec lekcji

    • pożegnanie uczniów

    • pożegnanie nauczyciela

EWALUACJA

Po zakończonej lekcji uczniowie rozwieszają na korytarzu szkolnym plakaty informujące o zaleceniach związanych z zagospodarowaniem urządzeń AGD w domu oraz ich eksploatacji.

Uczniowie na następną lekcje przynoszą wyniki ankiet oraz ulotki ph. „Oszczędzaj energię elektryczną” i rozwieszają w widocznym miejscu
w szkole (np.: tablice, antyramy na korytarzu szkolnym).

PYTANIA I ĆWICZENIA UTRWALAJĄCE

MATERIAŁY DLA UCZNIÓW


MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA

Wioletta Gołaszewska

nauczyciel fizyki i informatyki

w Gimnazjum w Zespole Szkół w Poświętnem

0x01 graphic

1

Opracowała: Wioletta Gołaszewska


