scenariusz prad

Elżbieta Tchorowska

Scenariusz lekcji

Temat: Prąd zmienny i indukcja elektromagnetyczna.

Cele lekcji:

Po lekcji uczeń potrafi:

Czas pracy: 45min.

Materiały:

karta pracy, galwanometr, dwie zwojnice, bateria, kable do podłączania układów, magnes sztabkowy, rdzeń transformatora z wahadełkiem, ponacinana płytka, dwa konduktory stożkowe, metalowa rura, żarówka

Wiadomości niezbędne do przystąpienia do lekcji:

Metody dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

Czas Faza lekcji Działania nauczyciela Działania ucznia Kształcone umiejętności
3’ Zaangażowanie Wykonuje czynności organizacyjne przed rozpoczęciem lekcji
3’ Zaangażowanie

Wprowadza do tematu lekcji. Zadaje kontrolne pytania.

„Czym jest prąd?”

„Czym jest magnes?”

„Czy można zaświecić żarówkę nie używając baterii i prądu z gniazdka?”

Odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela.

„Uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.”

„Ciało wytwarzające pole magnetyczne.”

„Tak.”

3’ Zaangażowanie Pokazuje galwanometr i opisuje, do czego służy. Po lekcji uczeń potrafi pokazać, jak korzystać z galwanometru.
3’ Badanie Wykonują doświadczenie 1.

Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie zjawisko indukcji ,

wyjaśnić, jak zachodzi zjawisko indukcji,

wskazać różnicę między wzbudzaniem prądu przesuwając zwojnicę w różnych zwrotach.

5’ Badanie Wykonują doświadczenie 2.

Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie zjawisko indukcji ,

wyjaśnić, jak zachodzi zjawisko indukcji,

wskazać różnicę między wzbudzaniem prądu przesuwając zwojnicę w różnych zwrotach.

10’ Badanie Wykonują doświadczenie 3.

Po lekcji uczeń potrafi pokazać działanie prądów wirowych na przykładzie,

narysować prądy wirowe tworzące się na różnych rodzajach płytek.

3’ Badanie Wykonują doświadczenie 4.

Po lekcji uczeń potrafi pokazać działanie prądów wirowych na przykładzie,

narysować prądy wirowe tworzące się na różnych rodzajach płytek.

10’ Badanie Wykonują doświadczenie 5. Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie zjawisko indukcji własnej i wzajemnej.
5’ Refleksja

Podsumowuje lekcję i przeprowadzone doświadczenia. Zadaje pytania podsumowujące.

„Jak powstaje zjawisko indukcji?”

„Czym są prądy wirowe?”

„Dlaczego prądy wirowe hamują przewodnik w polu?”

Odpowiadają na pytania.

„Zmiana strumienia pola magnetycznego powoduje wytworzenie SEM.”

„Prąd indukcyjny wywołany na przewodniku.”

„Przeciwdziałają pierwotnemu polu magnetycznemu.”

Sposób sprawdzenia, czy założone cele operacyjne lekcji zostały osiągnięte:

