KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat tygodniowy: MAŁY MUZYK
Temat zajęć: ZACZAROWANY ŚWIAT MUZYKI
Grupa wiekowa: 4-latki
Czas trwania: ok. 30 min
Cele kształcenia:
cel ogólny: wzbogacenie zasobu słownictwa o wyrazy: nuty, pięciolinia, klucz wiolinowy, pauza oraz rozwijanie zainteresowań światem muzyki, a także utrwalenie umiejętności przeliczania w zakresie 6
cele szczegółowe:
- uważnie słucha dłuższego, opowiadanego tekstu
- zna znaczenie słów nuty, pięciolinia, klucz wiolinowy, pauza
- rozwija motorykę małą
- przygotowuje dłoń do pisania
- bierze udział w zabawie
- rozwija percepcję wzrokową i słuchową
- liczy w zakresie 6
Metody kształcenia: czynna, oglądowa, słowna
Formy organizacyjne pracy uczniów: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: tekst opowiadania L.Bajkowskiej, szablony nut, pięciolinii, klucza wiolinowego, kartki A5 z kluczem wiolinowym, ilustracja Wróżki Pauzy wg M.Wieczorek, nagrania muzyki Chopina, emblematy ze znakami muzycznymi, 5 skakanek, karta pracy
Obszary podstawy programowej: 14.3, 14.5, 13.1, 13.2, 8.4, 4.2
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Powitanie: wspólne recytowanie wierszyka i wykonywanie czynności w nim występujących: „Robimy kółeczko, okrągłe jajeczko, tupiemy, klaszczemy, siadamy i nie gadamy”. Przypomnienie
i utrwalenie wiadomości n/t Fryderyka Chopina. Zaproszenie dzieci do zaczarowanego świata muzyki - przenosimy się tam dzięki zaklęciu (dz. zamykają oczy):
Hokus - pokus, czary - mary
Może to jest nie do wiary?
Kiedy oczy otworzymy
W cudownym muzycznym świecie się znajdziemy.
„Zaczarowane pianino” - N opowiada dzieciom o świecie muzyki i jego mieszkańcach na podstawie książki L.Bajkowskiej „Zaczarowane pianino”.
„Nutki, czyli mieszkańcy świata muzyki” - N przedstawia mieszkańców krainy muzyki
i podkreśla, że każda nutka jest bardzo ważna, gdyż każda jest potrzebna, żeby zagrać melodię. Dzieci oglądają różne rodzaje nutek i przyczepiają je na tablicę. Można podawać nazwy nutek - ósemka, półnuta itp.
„Drabinka dla nutek czyli pięciolinia” - N przedstawia obrazek pięciolinii - dzieci próbują odgadnąć skąd nazwa pięciolinia, wspólne przeliczanie linii i utworzenie na tablicy dużej pięciolinii, chętne dzieci umieszczają na niej nutki, zwrócenie uwagi na fakt, że nutki potrafią siedzieć zarówno na szczebelkach - liniach, jak i na pustych polach pomiędzy liniami.
„Pan Klucz Wiolinowy” - N zapoznaje dzieci z kolejną ważną postacią w świecie muzyki, Pan Klucz Wiolinowy dba, by nutki zawsze ustawiały się w porządku, dlatego zawsze staje przed nimi
i ich pilnuje. Dzieci umieszczają go na początku pięciolinii na tablicy.
„Pan Klucz” - N prezentuje dz sposób pisania klucza i rozdaje kartki A5 z narysowanym kluczem wiolinowym, prosi dz, by wodziły palcem po jego śladzie, próby lewą jak i prawą ręką.
„Wróżka Pauza” - N przedstawia dzieciom Wielką Damę, która gdy tylko się gdzieś
w świecie muzyki pojawia sprawia, że wszyscy milkną na chwilę. Postać jest prezentowana jako ilustracja - wróżka, z sukni której wysypują się różnego rodzaju pauzy.
„Idzie Wróżka Pauza” - zabawa ruchowa z wykorzystaniem „Marsz, bieg, podskoki”,
w czasie odtwarzania nagrania dzieci biegają wesoło po sali, na hasło wróżka idzie i uciszenie nagrania - dzieci nieruchomieją jak pomniki.
Podsumowanie: N przypomina wspólnie z dziećmi poznane postacie ze świata muzyki - nuty, drabinka - pięciolinia, klucz wiolinowy i wróżka pauza. Chętne dzieci nazywają kolejne postacie wskazując je na tablicy i określają ich zadania w krainie muzyki.
„Co potrafię zrobić” - dzieci siedzą w kole, N rozdaje dzieciom parzyste ilości emblematów: klucze wiolinowe, nuty - ósemki ćwierćnuty, zawieszają je sobie na szyję. N prosi chętne dzieci, by wstały i powiedziały, co potrafiłby robić, gdyby były postacią z emblematu.
„Szukam pary” - dzieci w czasie odtwarzania spokojnego utworu Chopina spacerują po sali, kiedy muzyka milknie muszą odszukać swoją parę z takimi samym emblematem, można zamieniać się między sobą emblematami.
„Kto wskoczy na pięciolinię?” - N zaprasza wybrane dzieci - emblematy na pięciolinię - ułożone na dywanie skakanki. Zadaniem wybranego dziecka będzie policzenie ile postaci jest na pięciolinii. Zabawa z przeliczaniem w zakresie 6.
N zaprasza klucz wiolinowy oraz wszystkie dziewczynki szybkie nuty
N zaprasza klucz wiolinowy oraz wszystkich chłopców wolne nuty
N zaprasza klucz wiolinowy i wszystkie dziewczynki wolne nuty
N zaprasza klucz wiolinowy i wszystkich chłopców szybkie nuty
- za każdym razem przeliczamy ilość nutek na pięciolinii
„Klucz wiolinowy” - karty pracy, praca indywidualna, rysowanie ołówkiem po śladzie
w ramach pięciolinii kluczy wiolinowych.