Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie 3- 4 latków w dnia 25.05.2011 r.
Temat: Robi się coraz cieplej…poznajemy nową porę roku.
Cele ogólne:
Rozpoznawanie pór roku we właściwej kolejności.
Rozpoznawanie cech charakterystycznych dla lata.
Kształtowanie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie.
Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych.
Kształtowanie nawyku estetycznego wykonywania prac.
Kształtowanie nawyku aktywnego uczestniczenia w zabawach ruchowych.
Cele szczegółowe:
Rozpoznaje i nazywa poszczególne pory roku.
Dobiera właściwe przedmioty, zwierzęta, kolory kojarzące się z daną porą roku.
Wymienia charakterystyczne cechy lata.
Zgodnie współdziała w zespole, grupie.
Rozpoznaje i nazywa figury geometryczne.
Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych, śpiewa i tańczy do piosenek z repertuaru dziecięcego.
Twórczo wypowiada się w technikach plastycznych np. koloruje pastelami Panią Lato.
Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.
Metody:
Percepcyjna: pokazu, obserwacji, ilustracje.
Aktywne: technika twórczego myślenia, burza mózgów.
Pomoce dydaktyczne: figury geometryczne, obrazki przedmiotów, zwierząt, kolorów kojarzących się z różnymi porami roku, farby, napisy dla każdego: TAK, NIE.
Przebieg zajęcia:
Powitanie wierszem albo muzyczne.
Witam was, wszyscy są
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.
Lub Ta, ram, tam, tam
O gili gili gili
Ta. Ram tam, tam
Ojej , ojej ojjejX2.
Wprowadzenie do tematu- zagadki o porach roku (załącznik nr 1)
Słuchanie wiersza D. Krawczyńskiej „Pory roku” (załącznik nr 2)
Rozmowa na temat utworu – dzieci wymieniają cechy charakterystyczne dla poszczególnych pór roku , uzupełniają je na podstawie własnych obserwacji przyrody.
Rozmowa na temat czterech pór roku- dzieci wymieniają swoją ulubioną porę roku i uzasadniają swoją odpowiedź.
Podział dzieci na 4 grupy- dzieci losują karteczki w określonych kolorach i próbują odgadnąć symbolikę kolorów (biała-zima, żółta- lato, zielona- wiosna, czerwona- jesień).
Szukanie w grupach eksponatów kojarzących się z daną porą roku.
Dzieci podzielone na grupy wybierają spośród eksponatów, obrazków te, które kojarzą się z podaną przez nauczyciela porą roku
Wiosna: bocian, żaba, motyl, bazie, pisanki, pączki kwiatów.
Lato: słońce, okulary, morze, muszelki, łopatka, wiaderko, truskawki, maliny, wiśnie, brzoskwinie.
Jesień: kasztany, parasol, kalosze, liście, deszcz.
Zima: sanki, bałwan, płatek śniegu, szalik, czapka, bombka, choinka, Mikołaj.
Zabawa ruchowa do piosenki „My jesteśmy krasnoludki”.
Figury geometryczne.
Nauczyciel na tablicy z figur geometrycznych układa obraz statku nawiązując do lata.
Dzieci określają z jaką porą roku kojarzy się im statek- LATO.
Wypowiedzi dzieci, z czym kojarzy się im lato: słońce, plaża, okulary, muszelki, podróże, wakacje, zabawy z rodzicami, leżaki, letnie ubrania, kwiaty, owoce letnie, kolory żółci, czerwieni, zieleni, górami, rowerami, piaskiem.
Rozpoznają i nazywają figury geometryczne. Określają ich cechy.
Praca plastyczna „Statek”. Dzieci naklejają na kartonie statek z figur geometrycznych.
Przypomnienie piosenki „Tato już lato”. Improwizacja ruchowa do utworu.
Zabawa dydaktyczna „Prawda, czy fałsz?”- TAK, NIE.
W lecie jemy lody, bo jest bardzo gorąco.
Na wiosnę przylatują bociany z ciepłych krajów.
Zimą jedziemy na wakacje i kąpiemy się w zimnym morzu.
Zimą lepimy bałwana.
Wiosną kolorowe liście spadają z drzew.
Na sankach jeździmy latem, bo jest dużo śniegu.
Latem zakładamy cieple kozaki.
Jesienią na spacer zabieramy ze sobą parasol bo często zdarzają się deszcze.
Wielkanoc obchodzimy zimą.
Mikołaj przychodzi do nas latem.
Sandałki i klapki to doskonałe obuwie zimowe.
Latem często pada śnieg.
Zimą można zauważyć sople lodu.
Niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy.
Latem możemy zorganizować kulig na śniegu.
Podczas zimy biegamy boso po łące
Na zimę przylatują do nas bociany
Niedźwiedź zimą zapada w głęboki sen
Adam Małysz to wybitny skoczek narciarski
Wiosną kolorowe liście spadają z drzew
Na sankach jeździmy latem bo jest dużo śniegu
Zimą jedziemy na wakacje i kąpiemy się w morzu
Latem lepimy bałwana
Dzień babci i dziadka jest latem
Podczas jesieni zbieramy kasztany
Latem bawimy się śnieżkami na dworze
Jesienią zbieramy grzyby w lesie
Wszystkie grzyby są jadalne i zdrowe
Czapka, szalik, rękawiczki są najbardziej potrzebne wiosną
Sandałki i klapki to odpowiednie obuwie na zimę
Zimą można zauważyć sople lodu
Zimową porą na spacerze można podziwiać piękne, pachnące kwiatki
Zimą można zorganizować kulig.
Jaka to pora, kiedy jest biało wokół?
Może być na rzece albo na jeziorze. Z niego długie sople kiedy mróz na dworze (lód).
Praca plastyczna- kolorowanie, ozdabianie sukni Pani Lata. Własna twórczość dzieci.
Załącznik nr 1
Szaro za oknem,
Lśni deszczem podwórko, śpieszy się ptakom,
Jeżom, wiewiórkom.
Smutno w ogródku
I buro w lesie
Co to za pora?
To pewnie…(jesień)
Słońce na łące,
Słońce na plaży,
Biedronka na kwiatku,
Rumieniec na twarzy.
Cały rok czekam na to.
Jaka to pora?...(lato)
Mrozik zamroził wodę w kałuży
I szybko jest ciemno i las się dłuży.
Świat cały przykryła biała pieżyna
Też bywa piękna, choć mroźna …(zima).
Młoda, pachnąca
Świeża, zielona,
Po długiej zimie
Przychodzi do nas…(wiosna).
Załącznik nr 2
Wiersz Doroty Krawczyńskiej „Pory roku”
Złoty listek zaszeleścił, poszybował w niebo,
Zerknął w dół na lasek, pokiwał kolegom,
Co jeszcze mocno trzymają się drzewa:
Czy to liść klonu, a może topoli!
Tyle tych liści, że aż głowa boli
Ten tutaj czerwony, tamten lekko rdzawy,
Uwolnione z gałązek szukają zabawy.
W jesiennym tańcu swawola, wirują,
Ścielą gawry niedźwiedziom, jeżom dom budują.
Zanim przyjdzie zima biała i lodowa,
Calusieńką przyrodę zdążą listki schować.
A zima, choć mroźna, to przecież jest piękna.
W białym, śnieżnym puchu cudowne są święta.
Mikołaj na saniach, dzieci n sankach,
Tylko zimą ulepisz ze śniegu bałwanka.
Potrafi też zima wiać białą zawieją,
Wtedy w ciepłym domku dzieciaki się grzeją.
I czekając na ciepło, szykują Marzannę,
Co sprowadzi zieloną i pachnącą Pannę.
A ta Wiosną zwana, otworzy nam kwiaty,
Obudzi łąki, zabarwi rabaty,
Kolorowe latawce jak barwne motyle,
Pofruną w obłoki, cudowne to chwile!
Powracają boćki z dalekiej podróży,
Ptasie trele wśród drzew piękne lato wróżą.
Coraz cieplej wokół i pachnie powietrze,
To chyba już powiał miły, letni wietrzyk.
Złoto- żółte słońce na błękicie nieba,
I cóż do szczęścia nam więcej potrzeba?
Plusk wody w rzece i piasek na plaży,
Oj, nosek ci się za bardzo przysmażył.
Tak mijają kolejne zimy i jesienie,
I wiosny i lata,
A każda z tych pór roku piękna i bogata.
I bardzo potrzebna do życia przyrodzie,
O tym wie mały i dorosły człowiek.