KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT: Bawimy się dbając o czystość naszego otoczenia
CEL GŁÓWNY: Poznanie sposobów wykorzystania surowców wtórnych do zabawy.
Uczulenie na estetykę otoczenia.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko potrafi:
wykorzystać surowce wtórne do zabawy;
odróżniać i segregować śmieci papierowe i plastikowe;
działać tak, by zachować czystość swojego otoczenia;
odróżnić kubły do segregacji śmieci, wie do którego wrzucamy papier, plastik, szkło
METODY: pogadanka, zabawowa, czynnego działania, aktywizująca
FORMY: grupowa, indywidualna
ŚRODKI: stare gazety, worki na śmieci, woreczki jednorazowe, kolorowe sznurki, mazaki, papier kolorowy, klej, nożyczki, butelki plastikowe, butelka szklana, płyta z muzyką, karteczki z zagadkami, worek ze śmieciami.
GRUPA: 20 osób
CZAS: 1,5 godz.
WIEK: 6,7-latki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I Powitanie dzieci.
Pogadanka na temat konieczności segregowania śmieci i dbania o estetykę i czystość naszego otoczenia. Przedstawienie dzieciom różnic pomiędzy papierem i plastikiem. Zwrócenie uwagi na kolory koszy do segregacji śmieci.
Zabawa - SEGREGOWANIE ŚMIECI
Dzieci dzielą się na dwa zespoły: chłopcy i dziewczynki. Każda grupa ma za zadanie posegregować zgromadzone przez nauczyciela papierowe i plastikowe śmieci i umieszczenie ich w odpowiednim koszu. Wygra ta grupa, która zrobi to jako pierwsza.
Zabawa - Żabki
Dzieci zostają w grupach jak przy poprzedniej zabawie. Nauczyciel układa stare gazety tworząc z nich dwa tory- „kamienie”, po których dzieci- „żabki” muszą przedostać się na drugą stronę rzeki. Dzieci powinny skakać z „kamienia” na „kamień” obunóż. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza przejdzie na drugi brzeg „rzeki”.
Zabawa - Butelkowa zgadywanka
Dzieci siadają w kole. Prowadzący kręci butelką. To dziecko, które wskaże butelka odpowiada na zagadkę, wcześniej wylosowaną z woreczka. Jeśli odpowiedź będzie poprawna to w nagrodę kręci butelką.
Zabawa - Gazetowe pląsy w rytm muzyki
Nauczyciel układa na podłodze gazety (liczba o 1 mniejsza niż liczba uczestników). Dzieci
w rytm muzyki poruszają się pomiędzy nimi. Gdy muzyka nagle się zatrzyma każdy
z uczestników ma za zadanie stanąć na gazecie. Zabawa trwa tak długo aż dzieci się nie znudzą.
Zabawa - Wykonujemy Stworki
Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Nauczyciel na każdy stolik wysypuje woreczki jednorazowe, kolorowe sznurki, mazaki, gazety, butelki plastikowe. Pokazuje dzieciom w jaki sposób wykonać workowe duszki, gazetowe stworki, czapki z gazet, kokardy z gazet.
II Zakończenie zajęć
Przypomnienie dzieciom, że od tej pory powinny starać się segregować śmieci i dbać
o czystość naszej planety i swojego otoczenia.
Pożegnanie i podziękowanie za spędzony czas i wspólną zabawę.
Opracowała: Karolina Oszek