Konspekt lekcji wychowania fizycznego
-gry i zabawy ruchowe-
Klasa: IV
Data: 20 XI 2005 r.
Prowadzący: Danuta Darłak
Temat lekcji: Gry i zabawy ruchowe w formie współzawodnictwa.
Cele lekcji:
Umiejętności: Uczeń potrafi posługiwać się różnymi przyborami nietypowymi
w ćwiczeniach i zabawach.
Uczeń umie wykorzystać wiedzę z różnych przedmiotów w czasie
rywalizacji.
Uczeń umie bezpiecznie poruszać się po określonej przestrzeni
w czasie gier i zabaw z przyborem.
Motoryczność: Uczeń kształtuje szybką orientację przestrzenną, koordynację
ruchową, zwinność, zręczność, skoczność i szybkość.
Wiadomości: Uczeń zna ćwiczenia i zabawy, które kształtują poszczególne cechy
motoryczne i poznaje nowe przybory nietypowe oraz możliwości ich
wykorzystania do ćwiczeń.
Utrwalanie wiadomości z różnych przedmiotów.
Wychowawczy: Uczeń przestrzega reguł zabaw, kształtuje w sobie odpowiedzialność
grupową i potrafi współpracować w zespole.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna.
Pomoce: 16 sztuk krzeseł, 2 piłki siatkowe, 2 kartony i 2 długopisy, 4 kulki z gazety, 2 kocyki, szarfy dwukolorowe ( 2x8), 4 gazety, 2 worki
Tok lekcji |
Treść i przebieg ćwiczeń |
Dozowanie |
1.Organizacja lekcji.
2.Zabawa ożywiająca
1. Ćwiczenia kształtujące z użyciem nietypowego przyrządu .
2. Rywalizacja w zespołach.
1. Ćw. uspokajające i korektywne.
2. Czynności porządkowe.
|
Cz. I - ok. 8 min
Zbiórka w siadzie klęcznym przed ustawionymi krzesłami, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Podanie tematu i zadań głównych lekcji. Podział na 2 zespoły oznaczone szarfami (każdy uczeń siedzi w siadzie skrzyżnym z boku krzesełka swojego zespołu ). - krzesła ustawione w dwóch rzędach na sali „Kto szybciej i równiej” - na gwizdek uczniowie biegają po sali rzucając swoją szarfę na podłogę, na drugi gwizdek zabierają z podłogi jedną dowolną szarfę swojego zespołu i szybko siadają w siadzie skrzyżnym obok swojego krzesła (korekta postawy).
Cz. I I - ok. 32 min
Krzesełka ustawione w dwóch rzędach, uczniowie ustawieni zespołami, każdy siedzi na krzesełku. Za wygraną zespół otrzymuje 1 pkt, zespół przegrany dostaje dodatkowe pytanie z różnych przedmiotów, za które może uzyskać 1 pkt.
Każde dziecko z zespołu ma swój numerek. N. po kolei lub w różnej kolejności wywołuje jakiś numerek. Dzieci, które są danym numerkiem wstają z krzesła i biegną, kto szybciej do ustawionego kartonu, w którym leży piłka siatkowa. Uderzają piłką o ścianę i po złapaniu wkładają ją do pudełka i wracają biegiem na krzesło. Pytanie dodatkowe: Wymień nazwy 4 rzek polskich.
Pierwsza para z rzędu wyrusza do linii mety- ustawiony karton (jeden trzyma kolegę za uniesione w górę nogi). Na mecie zostają „taczki” a współćwiczący biegnie na start, by z następną osobą tworzyć parę, ale tym razem zamienia się na „taczkę”. Osoba, która zostaje na mecie ma za zadanie wpisać na kartonie nazwę drzewa liściastego i wraca na swoje krzesło. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy wyścig. Dodatkowe punkty (po1 pkt.) zdobywają oba zespoły za każdą z napisanych nie powtarzających się nazw . Pytanie dodatkowe: Wymień nazwy 4 drzew iglastych.
Uczniowie wykonują po 2 rzuty kulkami gazetowymi, PR i LR z wyznaczonego miejsca do stojącego naprzeciw pudełka. Zwycięża drużyna, która ma więcej celnych rzutów. Pytanie dodatkowe: Wymień nazwy 3 polskich gór.
Pierwsi z rzędów wykonują siad klęczny na kocyku. Opierając się dłońmi o podłoże przesuwają się wraz z kocem do przodu bez pomocy NN i po okrążeniu stojącego kartonu wracają biegiem na stojąco do rzędu przekazując kocyk następnej osobie czekającej na krześle. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy zadanie. Pytanie dodatkowe: Wymień 3 konkurencje lekkoatletyczne.
Pierwsi z rzędów zakładają gazety na rozstawione szeroko ramiona i biegną do stojącego kartonu. Omijając go wracają tak samo do rzędu przekazując gazety następnemu, czekającemu na krześle zawodnikowi. Kto szybciej. Pytanie dodatkowe: Podaj różnicę liczby 40.
Uczniowie na sygnał wykonują skoki w worku do linii mety. Na mecie starają się napisać poprawnie ortograficznie wyraz podany przez N. Następnie powraca biegiem trzymając worek w ręce do swojego rzędu i przekazuje go następnemu siedzącemu na krześle. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy wyścig. Dodatkowe punkty (po 1 pkt.) zdobywają oba zespoły za każdy z poprawnie napisanych wyrazów. (WYRAZY: żaba, harcerz, wróbel, żołnierz, pszczółka, huśtawka, róża, podróż, żółw, Józek). Pytanie dodatkowe: „Podaj nazwy 4 gier drużynowych.”
N. odczytuje stwierdzenie, które jest prawdziwe lub fałszywe. Na ten sygnał wybiegają pierwsi z rzędów i starają się jak najszybciej zdobyć szarfę koloru czerwonego (fałsz) lub niebieskiego (prawda). Za prawidłowe odgadnięcie i szybsze zdobycie szarfy zawodnik uzyskuje mały punkt dla zespołu. STWIERDZENIA PRAWDZIWE I FAŁSZYWE: - Dziś jest wtorek. - Matejko był słynnym kompozytorem. - Ruch jest niezbędny dla życia i zdrowia człowieka. - Słońce krąży wokół Ziemii. - Wieloryb to ryba. - Hokej to gra indywidualna. - Słodycze nie powodują próchnicy zębów. - Kwadrat jest prostokątem.
Podanie wyników rywalizacji.
Cz. III - ok. 5 min
Zbiórka w siadzie skrzyżnym, pożegnanie sportowe. |
2 min
3 razy
5 razy
5 razy
5 razy
5 razy
5 razy
5 razy 10 razy
10 razy
5 razy
po 5 razy
po 5 razy 5 razy 5 razy
po 5 razy
1 raz
1 raz
2 razy
1 raz
1 raz
1 raz
1 raz
|
Opracowała: Danuta Darłak