05 Ulubione ksiazki 19 05 2011


SCENARIUSZ ZABAW, ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU

DATA: 19. 05. 2011

GRUPA WIEKOWA: 6-latki

PROWADZĄCY: Anna Chrust, Gabriela Wiśniewska

TEMAT KOMPLEKSOWY: W świecie książek

TEMAT ZAJĘĆ: Moja ulubiona książka

CEL OGÓLNY:

CELE SZCZEGÓŁOWE:

POZNAWCZE:

KSZTAŁCĄCE:

WYCHOWAWCZE:

POMOCE DEDYAKTYCZNE:

Wizytówki z imionami dzieci, woreczek, przedmioty: jabłko, lampa, groch, zapałki, nici, piernik, koszyk, rybka, książki, klej, nożyczki, pisaki, papier kolorowy, bibuła, farby plakatowe, kolorowe kartki z bristolu, kawałki różnych materiałów, trzepaczka do jajek.

LITERATURA DZIECIĘCA I PEDAGOGICZNA:

  1. B. Hołyńska, Zabawy rozwijające mowę dziecka,

  2. Zborowski, Rozwijanie aktywności twórczej dzieci,

  3. I. Buszkowski Zabawy plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym,

  4. Zabawy plastyczne rozwijające wyobraźnię dla starszaków,

  5. M. Jader Techniki plastyczne rozwijające wyobraźni.

ETAP

PRZEBIEG

ZAMIERZONE OSIĄGNIĘCIA PRZEZ DZIECKO

CELE OPERACYJNE:

  1. Zabawa powitalna

Witam wszystkich,

którzy…

Przed zajęciami każde z dzieci otrzymuje wizytówkę ze swoim imieniem. Następnie przyklejają ją po lewej stronie, na sercu.

Dzieci stoją w kole. Nauczyciel wita się z nimi w następujący sposób (machając do dzieci):

- Witam wszystkich, którzy lubią czytać książki,

- Witam wszystkich, którzy lubią chodzić do parku,

- Witam wszystkich, których imię rozpoczyna się na głoskę „W” itp.

Dzieci, które lubią wykonywać dane czynności machają do nauczyciela.

Dziecko:

  • Przykleja wizytówkę w ustalonym miejscu,

  • Wita się z nauczycielem i innymi dziećmi,

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:

  1. Rozmowa na temat książek inspirowana opowiadaniem Alicja w obrazkach

Dzieci siedzą w dowolnym miejscu na dywanie. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie pt: Alicja w obrazkach. Następnie zadaje im pytania:

  • O kim było opowiadanie?/Kto jest głównym bohaterem opowiadania?

  • Jaka przygoda spotkała Alicję?

  • Jakie postacie z bajek spotkała Alicja?

  • Kto z was spróbuje wyjaśnić, co to jest książka?

  • Jakie są wasze ulubione książki? O kim/o czym opowiadają?

  • Jak należy opiekować się książką?

  • Gdzie można kupić książkę?

  • Co to jest biblioteka?

Dzieci, które znają odpowiedź na pytanie, podnoszą palec do góry.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania dzieci dzielą się na trzy grupy i wybierają dowolne miejsce na dywanie. Następnie każda grupa otrzymuje książkę. Zabawa polega na tym, że nauczyciel pyta dzieci o części książki, a grupa próbuje mu je pokazać.

  • Jak wygląda książka? Kto spróbuje opisać jej wygląd?

Dziecko:

  • Słucha uważnie opowiadania,

  • Poprawnie odpowiada na pytania dotyczące treści utworu,

  • Opisuje ulubioną książkę - podaje jej tytuł, wymienia bohaterów i przedstawia jej treść ,

  • Opisuje, w jaki sposób należy zajmować się książką (jak z nią postępować),

  • Wyjaśnia własnymi słowami pojęcia: książka, biblioteka, księgarnia,

  • Wymienia i wskazuje części książki takie, jak: okładka, grzbiet, strona tytułowa,

  1. Zabawa ruchowa Zapamiętaj ruch

Dzieci stoją w kole. Chętne dziecko pokazuje dowolny ruch. Następnie kolejne dziecko pokazuje ruch kolegi i dodaje swój. Ważne jest, aby ruchy wykonywane przez dzieci się nie powtórzyły. Dziecko które się pomyli odpada z gry.

Dziecko:

  • Wymyśla i prezentuje własny ruch,

  • Zapamiętuje i powtarza ruchy zaproponowane przez koleżanki i kolegów,

  1. Zabawa twórcza

Czarodziejski worek

Dzieci siedzą w kole. W środku koła nauczyciel kładzie worek z magicznymi przedmiotami. W worku znajdują się przedmioty, które występują w wybranych bajkach (jabłko, lampa, groch, zapałki, nici, piernik, koszyk, rybka). Nauczyciel wybiera chętne dziecko, które za pomocą dotyku z zasłoniętymi oczami odgadnie, co to za przedmiot. Następnie dziecko zastanawia się z jaką bajka kojarzy mu się ten przedmiot

Dziecko:

  • chętnie bierze udział w zabawie,

  • Rozpoznaje przedmiot za pomocą dotyku i podaje jego nazwę,

  • Kojarzy przedmiot z daną baśnią,

  1. Zabawa twórcza Bajkowy przedmiot

Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel trzyma w prawej ręce trzepaczkę do jajek. Następnie proponuje dzieciom, aby zastanowiły się i każde samodzielnie spróbowało dokończyć zdanie „W świecie książek ta trzepaczka do jajek mogła by być…”. Nauczyciel kończy zdanie, a potem przekazuje trzepaczkę dziecku siedzącemu po jego prawej stronie.

Dziecko:

  • Wymyśla i podaje nietypowe zastosowanie trzepaczki do jajek,

  1. Zabawa plastyczna Okładka mojej ulubionej książki

Dzieci siadają do stolików. Każde otrzymuje kolorową kartkę z bloku technicznego. Następnie dzieci przy użyciu różnych materiałów tworzą okładkę do swojej ulubionej książki.

Zabawa poprzedzona jest instrukcją, którą podaje dzieciom nauczyciel w kole na dywanie.

Po zakończonej pracy dzieci prezentują swoją okładkę.

Dziecko:

  • Samodzielnie tworzy okładkę do swojej ulubionej książki,

  • Używa różnych materiałów,

  • Prezentuje swoją pracę,

1


