Scenariusz lekcji: Historia grzechu pierworodnego, czyli o Adamie i Ewie
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń wie, że każdy człowiek rodzi się z grzechem pierworodnym.
Uczeń wie, że pierwsi ludzie, Adam i Ewa, popełnili grzech nieposłuszeństwa.
Uczeń wie, że podczas chrztu został z niego zmazany grzech pierworodny.
Umiejętności
Uczeń opowiada biblijną historię o Adamie i Ewie.
Uczeń tłumaczy, na czym polega grzech pierworodny.
Metoda i forma pracy
Metody słowne: rozmowa.
Metody praktyczne: wypełnianie kart pracy.
Metody oglądowe: prezentacja multimedialna.
Forma pracy: indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne
Prezentacja multimedialna.
Zestaw komputerowy /laptop/.
Karta pracy.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Nauczyciel przeprowadza czynności porządkowo-organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, ewentualne sprawdzenie zadania domowego.
Modlitwa na rozpoczęcie lekcji, np. piosenka ”Spotkał mnie dziś Pan”.
Nauczyciel mówi: Pan Bóg kocha każdego człowieka, dlatego dał człowiekowi świat za mieszkanie. Pan Bóg stworzył cały świat, stworzył też człowieka.
W jaki sposób człowiek powinien podziękować Bogu na jego dary?
Podział klasy na 4 grupy - praca w grupach. „Burza mózgów” - uczniowie w grupach wymyślają jak najwięcej sposobów podziękowania za Boże dary. /około 7 minut/
Liderzy grup podają swoje odpowiedzi - zapisania ich na tablicy (można ewentualnie wybrać z tych pomysłów 3, które klasa uzna za najlepsze)
Krótkie podsumowanie przez nauczyciela pracy grupowej.
Faza realizacyjna
Podaliście kilka sposobów podziękowania Bogu za jego dary, chciałabym, abyście poznali dziś dwoje ludzi, którzy także podziękowali Bogu za jego dary. Czy wybrany przez nich sposób był właściwy? - sami oceńcie.
Nauczyciel przedstawia uczniom prezentacje multimedialną:
Slajd 2 - Bohaterami naszej dzisiejszej historii są Adam, Ewa oraz wąż.
Slajd 3 - Bóg, gdy stworzył człowieka, umieścił go w ogrodzie Eden, czyli pięknym ogrodzie, który stworzył dla niego. W ogrodzie ludzie wszystkiego mieli pod dostatkiem i z wszystkiego mogli korzystać.
Slajd 4 - Jednak Szatan pod postacią węża skusił Ewę do zerwania zakazanego owocu, który po skosztowaniu podała mężowi.
Slajd 5 - Wiadomo, że rosło w ogrodzie wiele różnych drzew „miłych dla oka i smaczne owoce rodząych". W środku ogrodu rosły drzewo życia i drzewo poznania. Jednak Bóg zakazał pierwszym ludziom zrywania owoców z tego drzewa.
Slajd 6 - Bóg powiedział im nawet, że jeśli zjedzą owoce z zakazanego drzewa na pewno umrą.
Slajd 7 - W naszej historii ważną rolę pełni Szatan, czyli wąż. To on skusił kobietę, namawiał ją by zerwała owoc. Ludzie złamali Boży zakaz i za to spotkała ich kara. Wcześniej jednak w czasie rozmowy z Panem Bogiem ludzie próbowali zrzucić winę za swój czyn - mężczyzna obwiniał kobietę, a kobieta węża za to, że ja zwiódł.
Slajd 8 - „Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty” - tak mówi Pismo Święte. Spotkała ludzi surowa kara, od tej pory musieli ciężko pracować na roli, by zdobyć pożywienie.
Slajd 9 - Zło popełnione przez Adama i Ewę to grzech pierworodny, który polegał na nieposłuszeństwie. Dziś każdy człowiek, który przychodzi na świat, rodzi się z grzechem pierworodnym. Dlatego nasi rodzice niosą nas do chrztu świętego, aby obmyć nas z tego grzechu, byśmy mogli stać się dziećmi Bożymi.
Slajd 10 - Bóg postanowił: "W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Te słowa to zapowiedź ciężkiej pracy człowieka.
Faza podsumowująca
Poznaliście dziś historię Adama i Ewy, przygotowałam dla was karty pracy z zadaniami dotyczącymi dzisiejszego tematu.
Nauczyciel rozdaje karty pracy, dzieci samodzielnie rozwiązują zadania. Po około 10-15 minutach można sprawdzić zadania.
Załączniki
Karta pracy ucznia
Historia grzechu pierworodnego, czyli o Adamie i Ewie