KONSPEKT LEKCJI PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 3A

Data: 15 IX 2009

Imię i nazwisko prowadzącego: Anna Gajecka

Opiekun praktyki: dr Dariusz Zięba

Czas realizacji tematu: 90 min.

TEMAT LEKCJI: Cechy literatury fantasy.

CELE LEKCJI:

Poziom wiadomości:

- uczeń zna pojęcie literatura fantasy oraz cechy gatunku

- uczeń zna postać Johna Ronalda Reuela Tolkiena

Poziom umiejętności:

- uczeń potrafi wskazać cechy gatunku na przykładzie fragmentu Silmarillionu

Poziom postaw:

- uwrażliwia się na metaforykę tekstów kultury

MATERIAŁ:

Bobiński W., Świat w słowach i obrazach. Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy III gimnazjum, Warszawa, 2001

METODY:

- podająca

FORMY PRACY:

- zbiorowa

Etapy pracy

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Umiejętności kluczowe

Uwagi

Zaangażowanie

Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność, odpytuje jednego z uczniów z wiadomości poznanych na ostatniej lekcji. Pyta uczniów, czy znają jakieś utwory literatury fantasy, jeśli tak, to jakie.

Zapisuje temat lekcji na tablicy.

Uważnie słucha odpowiedzi kolegów.

Odpowiada na pytania nauczyciela.

Zapisuje temat lekcji do zeszytu.

Komunikacja (nauczyciel - uczeń)

Badanie

Nauczyciel przedstawia uczniom postać J. R.R. Tolkiena. Poleca uczniom, by podczas lektury fragmentu Silmarillionu zwrócili uwagę na postaci i miejsca, jakie się w nim pojawiają.

Uważnie słucha, podczas lektury zaznacza postaci i miejsca, jakie występują we fragmencie.

Prezentacja

Nauczyciel poleca uczniom, by odczytali fragment tekstu. Pyta uczniów, jakie postaci w nim występują, co robią, jakie są zależności pomiędzy nimi.

Nauczyciel wprowadza pojęcie literatury fantasy.

Uważnie słucha, odpowiada na pytania nauczyciela, zapisuje definicję gatunku fantasy do zeszytu.

Czytanie ze zrozumieniem tekstu kultury.

FANTASY - gatunek literacki używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń.

Nawiązuje ona do mitów, legend, baśni i bajek a także do liryki, na przykład średniowiecznych pieśni o rycerzach chanson de geste.
Za historyczną datę powstania fantasy uważa się rok 1930, kiedy to Robert Howard pisze pierwsze opowiadanie o Conanie z Cymerii. Przełomem była twórczość Tolkiena, którego Władca Pierścieni wydany w 1954 roku doprowadził do uznania fantasy za odrębny gatunek.

Przekształcanie

Nauczyciel poleca uczniom, by na podstawie fragmentu wskazali cechy literatury fantasy.

Podaje odpowiednie fragmenty i na ich podstawie określa cechy gatunku.

Wyszukiwanie informacji w tekście.

Podsumowanie

Nauczyciel wspólnie z uczniami tworzy notatkę o cechach gatunku.

Wspólnie z nauczycielem tworzy notatkę i zapisuje ją do zeszytu.

CECHY GATUNKU:

Refleksja i ewaluacja

Ewaluacja własnego uczenia się.