18.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE IV „a”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Jak opisać jesień? Praca z zeszytem ćwiczeń.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi opisać jesień.
Uczeń umie znaleźć określenia (oddziałujące na różne zmysły) rzeczowników.
Uczeń zauważa, w jaki sposób zmienia się pora roku.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, kiedy zaczyna się jesień.
Uczeń zna słownictwo, które może posłużyć do opisu jesieni.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Uczeń aktywnie pracuje na lekcji.
MATERIAŁY: zeszyt ćwiczeń do języka polskiego (kl. IV „Między nami”), napis „JESIEŃ”, magnesy.
METODA: pogadanka heurystyczna, burza mózgów.
FORMA PRACY: praca zbiorowa.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą
- Nauczyciel wskazuje na tablicę -Jakie słowo powstało z tych liter?
-Z czym Wam się kojarzy słowo JESIEŃ? |
-Proponowana odpowiedź: Z liter powstało słowo JESIEŃ. -Uczniowie zgłaszają się i zapisują skojarzenia wokół NAPISU. Proponowane odpowiedzi: dojrzałe owoce, kolorowe liście, odlatujące ptaki, orzechy, żołędzie, kasztany, deszcz, plucha, astry, zimno, grzyby, itp. |
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia - komunikacja: nauczyciel -uczeń |
Badanie |
-Nauczyciel mówi: Zapiszmy sobie temat lekcji: JAK OPISAĆ JESIEŃ? PRACA Z ZESZYTEM ĆWICZEŃ.
-Powiedzcie mi, kiedy w ogóle zaczyna się kalendarzowa jesień? -To już niedługo. Zauważyliście może jakieś oznaki jesieni?
-Jakie kolory charakteryzują jesień?
|
-Uczniowie zapisują temat lekcji
-Kalendarzowa jesień zaczyna się 23 września.
-Tak, zaczynają dojrzewać owoce, robi się chłodniej, chodzimy Jest to kolor żółty, czerwony, brązowy |
- komunikacja: nauczyciel- uczeń -mówienie -poprawność językowa
|
Prezentacja |
-Przepiszcie teraz to „słoneczko”, które stworzyliśmy na początku lekcji. |
-Uczniowie przepisują schemat |
- pisanie |
Przekształcanie |
- Nauczyciel mówi: Otwórzcie teraz zeszyt ćwiczeń na stronie 26.
-Przeczytajcie polecenie
-Teraz zróbmy ćwiczenie 2, przeczytajcie polecenie.
.
-Przeczytajcie polecenie
|
-Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. -Uczniowie czytają polecenie. Do jakich zmysłów odwołują się wyrażenia:
-Do podanych wyrazów dopisz
-Podkreśl na zielono te wyrazy, które mogą się przydać przy opisywaniu jesieni w nastroju pogodnym, a na czarno w nastroju ponurym: słoneczna, mokra, dżdżysta, złota, ciepła, późna, pachnąca, ponura, smutna, wczesna, złocista, posępna, słota, szaruga, wilgoć. |
- łączenie teorii z praktyką -mówienie -pisanie - komunikacja: nauczyciel- uczeń
|
Podsumowanie |
- -Nauczyciel mówi: Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień?
-Jakimi przymiotnikami można opisać jesień?
-Zapiszcie sobie zadanie domowe: Zeszyt ćwiczeń strona 26, ćwiczenie 3b.
JEŚLI ZOSTANIE CZASU
1) CZY LUBIĄ JESIEŃ
2) CO LUBIĄ ROBIĆ |
-Proponowane odpowiedzi: Kalendarzowa jesień zaczyna się 23 września. -Jesień jest złota, kolorowa, słoneczna, ciepła, ale i deszczowa, wilgotna, chłodna i szara.
- Uczniowie przepisują zadanie |
-samokształcenie - komunikacja nauczyciel-uczeń -mówienie |