scenariusz zajec kl 4 powtorka kapitel 2


Data: 28.10.2011

Imię i nazwisko nauczyciela: Ewa Rosenstrauch

Przedmiot: język niemiecki

Klasa: IV

Godzina zajęć: 10.40 - 11.25

Czas zajęć: 45 minut

Podręcznik: „Der Die Das neu 4”, Marta Kozubska, Ewa Krawczyk, Lucyna Zastąpiło

Temat: Was soll ich wissen ? - Wiederholung.

Cele ogólne: Powtórzenie materiału leksykalnego i gramatycznego z drugiego rozdziału

( „Was machst du gern?”, Der Die Das neu 4, str. 15 - 24)

Cele operacyjne:

  1. Uczeń potrafi poprawnie nazywać osoby liczby pojedynczej;

  2. Uczeń potrafi budować podstawowe zdania oznajmujące i pytające;

  3. Uczeń potrafi zastosować poznane zasady gramatyczne;

  4. Uczeń potrafi poprawnie powtórzyć słówka poznane na lekcji;

  5. Uczeń potrafi poprawnie przetłumaczyć poznane słówka;

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie uczniów. Czas na przygotowanie do zajęć.

  2. Sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu lekcji.

  3. Sprawdzenie i ewentualna korekta zadania domowego z poprzednich zajęć.

  4. Powtórzenie ogólne, teoretyczne wiadomości: Przypomnienie liczby pojedynczej i jej składu (ich, du, er/ sie/ es), odświeżenie zasad odmiany czasowników oraz tworzenia zdań oznajmujących, pytających i negacji ( Nein, nicht).

  5. Powtórka leksykalno- gramatyczna, praktyczna z zastosowaniem gier dydaktycznych.

    1. Krzyżówka- każdy z uczniów otrzymuje kartkę z krzyżówką. Jego zadaniem jest poprawne przetłumaczenie na język niemiecki podanych rzeczowników i poprawne wpisanie ich w wyznaczoną rubrykę.

    2. Czasowniki - dobieranie czasowników według znaczeń. Nauczyciel wiesza na tablicy po lewej stronie czasowniki w języku niemieckim, a po prawej ich tłumaczenie. Uczeń ma za zadanie połączyć słówko z jego polskim znaczeniem.

    3. Wykreślanka - nauczyciel wiesza na tablicy ciąg liter. Zadaniem ucznia jest znalezienie ukrytych w tym ciągu słówek związanych z tematem drugiego rozdziału.

    4. Domino - (zeszyt ćwiczeń str. 21, ćw. G1) powtórzenie tworzenia pytań, odpowiedzi twierdzących oraz przeczących, rozwinięcie umiejętności rozpoznawania i dopasowywania elementów na podstawie struktury gramatycznej.

    5. Kalambury - wskazany uczeń otrzymuje karteczkę z napisanym czasownikiem lub zdaniem. Jego zadaniem jest za pomocą ruchu, gestów lub rysunku pokazać ten czasownik lub to zdanie. Osoba, która zgadnie ma za zadanie w przypadku czasownika ułożyć zdanie oznajmujące, pytające oraz negacje. W przypadku zdania uczeń układa zdanie dla innych osób liczby pojedynczej, pytanie i negacje. Lista czasowników oraz zdań związanych z tematem drugiego rozdziału: Ich spiele Klavier, Ich spiele Karten, schwimmen, schaukeln, tanzen, malen, singen, lesen, lernen, klettern, springen, laufen, telefonieren.

  1. Zadanie rozwijające umiejętność rozumienia ze słuchu oraz utrwalające poprawną

wymowę. (Podręcznik str. 24, ćw. I).

7. Przypomnienie zadania domowego, pożegnanie się.


