scenariusz zajęć w kl.2, Pedagogika EPiW, Praktyki pedagogiczne


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Data: 24.09.2014

Prowadzący:

Opiekun:

Liczba godzin: 4

Temat dnia: Skarby jesieni. Jak wygląda park jesienią.

Cele ogólny:

- obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią,
- poznawanie niektórych gatunków drzew,

- rozróżnianie liczby dźwięków,

- swobodne wypowiedzi na podany temat,

- porównywanie liczb w zakresie 15,

- wzbogacanie słownika,

- odczytywanie prostych zdań wyrazowo - obrazkowych,

- utrwalenie piosenki,

Cel operacyjny:
Uczeń :

- dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią,

- rozpozna i nazwie niektóre gatunki drzew,

- rozumie konieczność ochrony przyrody,

- porównuje liczby w zakresie 15,

- zilustruje ruchem muzykę,

- swobodnie wypowie się na określony temat,

- odczyta proste zdanie wyrazowo - obrazkowe,

- zaśpiewa piosenkę

Formy organizacyjne:

zbiorowe, indywidualne

Metody:

czynna, słowna, oglądowa

Pomoce i środki dydaktyczne:

scenka rodzajowa przedstawiająca park, apaszki, instrument klawiszowy, bębenek, gitara, dzwonki, piosenka pt. „Chodźmy do parku”, naturalne okazy: liście i owoce: kasztanowca, klonu, jarzębiny, dębu, krzewu dzikiej róży, pudełka z emblematami drzew na okazy przyrodnicze, magnetofon i kaseta z nagraniem melodii ludowej pt. „Kasztanki”, karta pracy

Przebieg zajęć:

1) Powitanie: Zapowiedź tematu zajęć.

2) Rozmowa z dziećmi na temat panującej pory roku, jej cech charakterystycznych.

3) Wyjście na wspólny spacer do parku. Zbieranie okazów jesieni.

4) Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Chodźmy do parku”.

5) Omówienie wyglądu zebranych okazów, nazywanie liści drzew i ich owoców, przeznaczenia.

6) Segregowanie „skarbów jesieni”( na podłodze ustawione pudełka z emblematami liści różnych drzew, owoców). Nauczycielka poleca, aby wybrane dziecko wrzuciło tyle „skarbów” do wybranego koszyczka, ile np. usłyszy dźwięków zagranych na instrumencie.
7) Zabawa animacyjna przy muzyce ludowej „ Kasztanki”.

8) Uzupełnienie kart pracy ( przyporządkowanie owoców drzew do ich liści). Odczytanie zdań wyrazowo - obrazkowych.

9) Podsumowanie zajęć, ocena, podziękowanie za wspólną zabawę.

....................................... .........................................

podpis opiekuna praktyk podpis praktykanta


