scenariusz zajęć przedszkole, Pedagogika EPiW, Praktyki pedagogiczne


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU

Data: 03.09.2014

Prowadzący:

Opiekun:
Grupa wiekowa: 3,4 latki

Liczba godzin: 6
Tematyka tygodnia: Witamy w przedszkolu

Temat dnia: Nasza grupa

Cele ogólny:

- zachęcanie dzieci do uczęszczania do przedszkola,
- utrwalenie wyglądu znaczka rozpoznawczego,
- rozwijanie swobodnej ekspresji ruchowej i sprawności manualnej

Cel operacyjny:
Dziecko :

- adoptuje się w nowym środowisku przedszkolnym,
- rozpoznaje swój znaczek w szatni, w sali, w łazience
- ćwiczy sprawność ruchową i manualną

Formy organizacyjne:

zbiorowe, indywidualne

Metody:

czynna, słowna, oglądowa, zajęcia ruchowe

Pomoce i środki dydaktyczne:

opowiadanie Cz. Janczarskiego „Pierwszy dzień w przedszkolu”, czarno - białe znaczki rozpoznawcze dzieci, kredki, flamastry, papier kolorowy, plastelina, klej, zasłona o wysokości zasłaniającej dziecko z podniesioną dłonią.

Przebieg zajęć:

1) Przywitanie dzieci.

2) Przeczytanie opowiadania Cz. Janczarskiego „Pierwszy dzień w przedszkolu” i rozmowa na temat opowiadania. Wypowiedzi dzieci ukierunkowane pytaniami.

3) Wypełnianie rysunku znaczka rozpoznawczego różnorodnym materiałem ( flamastry, kredki, papier kolorowy, plastelina)

4) Zabawa utrwalająca „ Czyj to znaczek” - Znaczki rozpoznawcze leżą na stoliku. Czworo dzieci - pięcioro dzieci wskazanych przez nauczycielkę podchodzi do stołu i wybiera swoje znaczki. Następnie dzieci ze znaczkami w ręku przechodzą za zasłonę. Nauczycielka, znając treść każdego obrazka, pyta: Czy jest tam ktoś, kto ma znaczek z jabłuszkiem? Dziecko, które ma w ręku dany obrazek odpowiada: Jest. Prosimy, pokaż swój znaczek. Gdy nad zasłoną ukaże się rączka dziecka z obrazkiem, dzieci zgadują kto to taki. Jeśli nie przypominają sobie imienia kolegi, właściciel obrazka wymienia je sam. Z kolei wywoływany jest znaczek następny i znowu odgadywane jest imię dziecka, do którego on należy. Przy powtarzaniu zabawy trzeba zmienić pełnione przez dzieci role.

5) Zabawa orientacyjno - porządkowa „Balonik” - Dzieci stają w kręgu i łapią się za ręce. Najpierw dzieci spuszczają powietrze z balona i zbliżają się do siebie, trzymając się za ręce. Potem się rozszerzają, mówiąc przy tym tekst wiersza, a na koniec się przewracają.

Tekst wiersza: Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przerwał miarę no i bach.

....................................... .........................................

podpis opiekuna praktyk podpis praktykanta


