Opis psa na podstawie lektury Puc, Bursztyn i goście
Data: 21-08-2005 o godz. 12:00:00
Temat: Konspekty lekcji
Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzony w klasie II.
Scenariusz zajęć otwartych w klasie II
Prowadząca: Halina Czerwonka
Czas: 3 godziny zajęć
Temat kręgu: Bohaterowie lektury "Puc, Bursztyn i goście".
Tematy ośrodków dziennych:
Zwyczaje zwierząt na wiejskim podwórku.
Psy różnych ras.
Temat dnia: Psy różnych ras.
Zapis w dzienniku:
Opisywanie psa na podstawie ilustracji, planu i zgromadzonego słownictwa. Określenie cech charakteru ułatwiających i utrudniających współżycie między ludźmi. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Układanie akompaniamentu perkusyjnego do piosenki "Pies na medal".
Cel ogólny: Poznanie planu opisu.
Cele nauczania:
Poziom I - wiadomości
Kategoria A- Zapamiętanie wiadomości
Uczeń:
pamięta charakterystyczne cechy wyglądu psa;
zna melodię i słowa piosenki "Pies na medal";
pamięta nazwy kilku ras psów
Kategoria B - Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
znaczenie wyrazów dotyczących opisywanego psa;
dostrzega różnice między różnymi rasami psów;
zasady dodawania i odejmowania z przekroczeniem progu dziesiątkowego;
polecenia nauczyciela
Poziom II - umiejętności
Kategoria C - Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń:
układa zdania opisujące wybranego psa z uwzględnieniem planu opisu;
wyszuka odpowiedni fragment w książce;
śpiewa piosenkę i gra do niej prosty akompaniament perkusyjny;
oblicza wyniki działań z przekroczeniem progu dziesiątkowego;
zgodnie współpracuje w grupie
Kategoria D - Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń:
wyszuka określenia charakterystyczne dla psa;
zapisze cechę charakteru, która ułatwia kontakty z rówieśnikami
Cel wychowawczy: Kształtowanie świadomości pracy nad sobą i swoim charakterem.
Metody:
podające: opis, objaśnienie prowadzącego
eksponujące: pokaz, prezentacja multimedialna (nagranie na CD)
praktyczne: praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne
aktywizujące: promyczkowe uszeregowanie, ewaluacyjna- Barometr nastroju
problemowa
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
lektury "Puc, Bursztyn i goście", karty do pracy samodzielnej, plan opisu psa, ilustracje psów, kartoniki z wyrazami (cechy charakteru psów), mazaki, arkusze papieru;
instrumenty perkusyjne, magnetofon, CD z piosenką "Pies na medal";
matematyczne karty z działaniami i ilustracjami psów;
piktogramy do ewaluacji "Barometr nastroju":
kartki samoprzylepne.
Literatura:
Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B.: Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie- przewodnik po metodach aktywizujących. Zakład Wydawniczy SFS, Kielce 2000.
Bzowska L., Kownacka R.: Uczymy się bawiąc. Wyd. KLANZA, Lublin 2001
Grabowski J.: Puc, Bursztyn i goście. Nasza Księgarnia, Warszawa 1989.
Kida J., Hadała A., Dyka F.: Koncepcje metodyczne pracy z lekturami w klasach I-III. Wydawnictwo Oświatowe FOSZE, Rzeszów 2000.
Krzyżewska J.: Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej- część 1. AU OMEGA, Suwałki 1998.
Węglińska M.: Opis jako forma wypowiedzi w klasach początkowych. WSiP, Warszawa 1989.
Przebieg zajęć:
Powitanie:
Witam wszystkich, którzy dzisiaj przyszli do nas w gości. (Osoby, które czują się powitane machają ręką)
Witam wszystkich, którzy czytali książkę "Puc, Bursztyn i goście".
Witam wszystkich, którzy potrafią wymienić bohaterów tej książki.
Witam wszystkich, którzy będą dzisiaj zgodnie pracować w grupie.
Zaznaczenie na piktogramach nastroju jaki towarzyszy każdemu uczniowi na początku zajęć (umieszczenie kropki obok odpowiedniego piktogramu - zał. Nr 1)
Uczniowie, którzy chcą mogą skomentować swój nastrój.
Rachunek pamięciowy- praca indywidualna jednolita
Uczniowie otrzymują karty pracy z sylwetkami różnych ras psów ( zał. Nr 2), na których zapisane są działania matematyczne.
Wykonaj obliczenia,
Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania.
Podaj do sprawdzenia swoją kartkę koledze z ławki. Porównaj wyniki z kartki z wynikami na tablicy. Jeżeli będą błędy podkreśl je.
Uczniowie sprawdzają wyniki ze wzorem na tablicy.
Odczytaj wyniki działań i przyporządkuj do nich nazwy psów.
Wybrany uczeń odczytuje.
Aby dowiedzieć się, co będziemy dzisiaj robić na zajęciach, należy uporządkować liczby malejąco, a następnie odwrócić kartoniki.
Uczniowie porządkują liczby na swoich kartkach, a wybrany uczeń na tablicy.
18 16 15 8 4
Opisujemy bohaterów lektury "Puc, Bursztyn i goście".
Nawiązanie do lektury
Wymień psy, które występowały w lekturze.
Nauczyciel zawiesza ilustracje różnych ras psów.
Czy wśród ilustracji psów na tablicy rozpoznajesz któregoś z naszych bohaterów? Jaka to rasa?
Przypięcie podpisów: Puc, Bursztyn, Mikado, Tiuzdej pod rozpoznanymi psami.
Jakie znasz inne rasy psów?
Czym różnią się te psy?
Uczniowie odpowiadają na pytania, podają przykłady.
Zapoznanie z planem opisu.
Aby opisać psa, potrzebny nam będzie plan opisu.
Nauczyciel przypina na tablicy PLAN OPISU PSA
Przedmiot opisu
Rasa
Wygląd zewnętrzny:
wzrost i ogólna budowa
sierść
głowa
uszy
nogi
ogon
Cechy charakteru
Stosunek do postaci (Za co go lubię lub nie lubię?)
Gromadzenie słownictwa
Które psy z lektury możemy opisać?
Jakiej są rasy?
Uczniowie odpowiadają na pytania, a nauczyciel zapisuje słownictwo na tablicy.
Odszukajcie w książkach te fragmenty, które mówią o wyglądzie każdego psa.
Uczniowie odczytują wybrane fragmenty, podają określenia. Nauczyciel zapisuje potrzebne do opisu wyrazy ( zał. Nr 3)
Podział na 4 grupy (poziomy)
Uczniowie siedzą w kręgu plecami do środka. Nauczyciel przypina każdemu na plecach kartkę z imieniem wybranego psa (Puc, Bursztyn, Mikado, Tiuzdej).
Na sygnał wstają, chodzą po klasie i mogą zadać tylko trzy pytania, próbując odgadnąć nazwę psa na swoich plecach. Można odpowiedzieć tylko "tak" lub "nie". Kto odgadł, przykleja swoją kartkę z przodu i bez słów pomaga innym.
W ten sposób powstaną cztery grupy dzieci opisujące jednego psa.
Redagowanie opisu wybranego psa- praca grupowa zróżnicowana (zał. Nr 4)
I poziom (łatwy)- układanie zdań opisujących psa Puca z rozsypanki zdaniowej zgodnie z planem opisu
II poziom (trudniejszy)- uzupełnianie luk w zdaniach podanymi wyrazami- opisywanie Bursztyna
III poziom (średnio trudny)- kończenie odpowiedzi na postawione pytania- opisywanie psa Mikado
IV poziom (trudny)- samodzielne układanie opisu psa Tiuzdejka korzystając z pytań pomocniczych.
Odczytanie opisów z każdego poziomu. Ustna pochwała grup. Prezentacja opisów na tablicy
Przerwa śródlekcyjna
Zabawa "Pies, buda, bałagan"
Układanie akompaniamentu do piosenki
Śpiewanie z magnetofonem wcześniej poznanej I zwrotki i refrenu piosenki.
Śpiew II zwrotki ze zwróceniem uwagi na oddech- miejsce pauzy ćwierćnutowej.
Jak ruchem można przedstawić w którym miejscu jest pauza?
Uczniowie podają propozycje, np. rozłożenie rąk lub klaśnięcie.
Jakie nuty wyznaczają nam rytm? Wyklaszcz ten rytm.
Uczniowie wyklaskują rytm ćwierćnutowy.
Podział klasy na grupy:
I grupa - wyklaskuje rytm
II grupa - klaszcze w miejsce pauzy.
III grupa- naśladuje psa w refrenie
Śpiew z klaskaniem I zwrotki i refrenu.
Zmiana czynności grup - śpiew II zwrotki i refrenu.
Włączenie bębenka (wystukuje rytm) i talerzy (zaznaczają pauzę) - przydział instrumentów.
Wspólne wykonanie piosenki z towarzyszeniem akompaniamentu.
Wady i zalety bohaterów naszej lektury.
Czy potraficie rozpoznać psa - bohatera naszej lektury nie po wyglądzie, ale po jego wadach i zaletach? Jeżeli tak, to spróbujcie.
Podział uczniów na 4 grupy: grupa Puca, grupa Bursztyna, grupa Mikada, grupa Tiuzdejka.
Praca w grupach- wyszukiwanie kartoników z odpowiednimi wyrazami:
I grupa - jakie cechy posiadał Puc,
II grupa - jakie cechy posiadał Bursztyn,
III grupa - jak zachowywał się Tiuzdejek,
IV grupa - dlaczego Mikado zdobył sympatię domowników.
Zajęcie miejsc -grupy I i II otrzymują pomieszane kartoniki z cechami Puca i Bursztyna.
Puc: mądry, łakomy, ostrożny, opiekuńczy, zgodny, troskliwy,wrażliwy, przezorny
Bursztyn: łakomy, zabawny, koleżeński, brudny, uparty, tchórzliwy, troskliwy, leniwy
Zajęcie miejsc - grupy III i IV otrzymują pomieszane kartoniki z cechami Mikado i Tiuzdejka.
Tiuzdej: nieznośny, złośliwy, rozpieszczony, samolubny, tchórzliwy, dokuczliwy, mazgaj
Mikado: dzielny, odważny, przyjacielski, spokojny, mądry, dobrze wychowany, zdolny, czysty
Każda grupa otrzymuje kartkę z imieniem psa, którego cechy będzie wybierać.
Przyklejcie wybrane kartoniki na swojej kartce.
Odczytanie wyrazów, próba uzasadnienia dokonanego wyboru
Podkreślcie na czerwono te cechy, które waszym zdaniem ułatwiały psom kontakty z innymi. Spróbujcie uzasadnić.
Jak się nazywają dobre cechy? (zalety)
Dlaczego Tiuzdej nie był lubiany przez inne psy?
Jak nazywają się złe cechy? (wady)
Które psy lubimy, dlaczego?
Cechy pozytywne i negatywne u ludzi.
Zastanówcie się, czy podobne cechy można odnaleźć u ludzi. Jakie to będą cechy?
Jakie cechy charakteru ułatwiają wam kontakty z kolegami? Uczniowie podają: zgodność, koleżeńskość, wrażliwość, opiekuńczość, poczucie humoru...itp.
Jakie cechy przeszkadzają współpracować w grupie? Uczniowie podają: kłótliwość, hałaśliwość, brak zgody, zły humor ...itp.
Zapisz na kartce jedną najważniejszą cechę, która ułatwi ci w przyszłości współpracę z kolegami.
Uczniowie odczytują, a następnie umieszczają na arkuszu papieru pod zdaniem "Od dziś będę" zapisaną cechę, stosując metodę "promyczkowe uszeregowanie".
Zadanie pracy domowej - zróżnicowanej
I grupa- Obliczanie wyników działań i przyporządkowanie do liczb na osi liczbowej.
II grupa- Rozwiązanie zadania z treścią (zał. Nr 5)
Ewaluacja
Jaki był twój nastrój podczas dzisiejszych zajęć? Postaw kropkę w odpowiednim miejscu.
Podsumowanie dnia- rundka wypowiedzi
Dokończ zdanie: Na dzisiejszych zajęciach podobało mi się...
Pożegnanie
Opracowała: Halina Czerwonka
nauczyciel nauczania zintegrowanego w PSP w Lipsku
Zał. Nr 3
Przykładowe słownictwo do opisu:
Przedmiot opisu: Puc, Bursztyn, Tiuzdej, Mikado
Rasa: kundel, chart angielski, pekińczyk
Wygląd zewnętrzny:
wzrost i ogólna budowa: maleńki, wysoki, duży, chudy, delikatny
sierść: brązowa, biała w czarne łaty, krótka, długa, szorstka, puszysta, delikatna
głowa: mała, duża, okrągła, spłaszczona, wydłużona
uszy: sterczące, opadające, długie, małe, zwisające
nogi: krótkie, długie, cienkie, mocne
ogon: krótki, długi, cienki, zakręcony, puszysty
Cechy charakteru: wesoły, mądry, zabawny, leniwy, odważny, posłuszny, tchórzliwy...
Zał. Nr 4 Poziom I - rozsypanka zdaniowa
Opisujemy psa Puca.
Ten pies to kundel.
Jest średniego wzrostu.
Ma szorstką, białą sierść w białe łaty.
Jego głowa jest duża, a uszy małe lekko opadające.
Nogi ma długie i mocne.
Ogon jest długi, zakręcony w górę.
Lubimy Puca, bo jest mądry i koleżeński.
Zał. Nr 4 Poziom II - Uzupełnianie luk w zdaniach podanymi wyrazami
Oto pies Bursztyn.
Jest on ......................... . ( Jaka rasa? )
Bursztyn to ............................... pies. ( Jakiego wzrostu? )
Ma ................... sierść, koloru .......................... . ( Jaką? ) ( Jakiego?)
Jego głowa jest ........................, a uszy ................ . ( Jaka? ) ( Jakie? )
Ten pies ma .................. nogi. ( Jakie? )
Ogon Bursztyna jest ................. i .................. . (Jaki? ) (Jaki? )
Opisujemy tego psa, ponieważ jest ........................ ( cecha charakteru ) i .................. . ( cecha charakteru )
Lubimy Bursztyna, bo jest również ...................... .( cecha charakteru)
Wyrazy pomocnicze:
brązowego, kundlem, szorstką, duży, sterczące, długi, wesoły, koleżeński, duża, zabawny, zakręcony, silne.
Zał. Nr 4 Poziom III - Kończenie odpowiedzi na postawione pytanie
Opis psa Mikado.
Jak się nazywa ten pies?
Ten ..................................................................
Jakiej jest rasy?
Jest .......................................
Jakiego jest wzrostu?
Jest .........................................
Co wiesz o jego sierści?
Jego sierść ...............................................................
Jaką ma głowę i uszy?
Ma ........................................................................
Jakie ma nogi?
Jego nogi są .........................................................
Jaki jest jego ogon?
Ogon ......................................................................
Czy lubisz tego psa, dlaczego?
............................., bo....................... .
Zał. Nr 4 Poziom IV - Układanie opisu psa korzystając z pytań pomocniczych
Opiszcie psa Tiuzdejka, korzystając z podanych pytań. Odpowiadajcie całym zdaniem!
Jakiego psa opisujecie?
Czy jest rasowy? Jeśli tak, podajcie jego rasę.
Jakiego jest wzrostu?
Jakiego koloru ma sierść?
Jaka jest jego głowa i uszy?
Jakie są jego nogi?
Jaki ma ogon?
Jakie cechy posiada?
Za co go lubimy lub nie lubimy?