SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 16.03.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Nadeszła wiosna
Temat dnia: W oczekiwaniu na przyjście wiosny
Cele operacyjne: dziecko:
- wymienia oznaki wiosny,
- kształtuje umiejętność swobodnej wypowiedzi,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- omawia wygląd Pani Wiosny,
- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, taniec, aktywność ruchowa, wcielanie w rolę, aktywność plastyczna (projektowanie wybranego elementu sukni Pani Wiosny);
- oparte na aktywności nauczyciela: opowiadanie, pogadanka tematyczna, zadawanie pytań, gra na bębenku, pokaz, czytanie listu, instruktaż, nadzór nad wykonywaniem zadań, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: piosenka „Oznaki wiosny”, bębenek, gazety, woreczki foliowe, list Pani Wiosny, plakat wiosennej wróżki, kosz, kwiaty, nagranie „Zabawa w Panią Wiosnę”, szablon sukni, papierowe liście, kwiaty oraz ptaki, przybory plastyczne.
Przebieg zajęć:
1. Pogadanka tematyczna „Oczekujemy wiosny” (na podst. fragm. opowiadania)
W małym domku mieszka Ania. Ania jest smutna, bo na dworze panuje brzydka pogoda. Dziewczynka nie może wyjść do ogrodu, ponieważ wszędzie jest pełno błota i ciągle pada deszcz. Gdzie jest wiosna? - zastanawia się spoglądając w szyby okna.
Dlaczego jeszcze nie przybyła? A może na dworze już zawsze będzie zimno, pochmurno
i deszczowo? - rozmyśla dotykając nosem szyby.
Aż nagle, ciepłe promienie słońca, wpadają do pokoju. Dziewczynka ubiera buty, zakłada kurtkę i szybko wybiega przed dom. W ogrodzie słychać świergot ptaków. Wieje ciepły wietrzyk a na grządkach pojawiają się pierwsze kwiaty. Drzewa pokrywają się zielonymi listkami.
Ania doczekała się pierwszych oznak wiosny. Choć przyjdzie ona do nas dopiero za kilka dni - 21 marca może i wy widzicie już pierwsze jej oznaki? (swobodne wypowiedzi dzieci).
2. Słuchanie piosenki „Oznaki wiosny” (wg „Śpiewające brzdące” wyd. II, cz. 6)
- o jakiej porze roku była mowa w piosence?
- czy wiosna już do nas zawitała?
- po czym poznajemy wiosnę?
3. Zabawa ruchowa do piosenki „Oznaki wiosny”
1. Po czym wiosnę poznajemy, z tej piosenki się dowiemy - taniec w parach
Więc uwaga zaczynamy, znaki wiosny teraz przedstawiamy. - zmiana kierunku obrotów
Ref: Pąki na drzewach - podniesienie rąk w górę, kołysanie
Skowronek śpiewa - naśladowanie trzepotu skrzydeł
Śnieżek gdzie niegdzie jeszcze zalega - kucanie (naśladowanie padającego śniegu)
Kwiatki już rosną na polnej łące - wstawanie, rozłożenie rąk („rozkwit kwiatu”)
Żabka rechocze witając wiosnę - jeden obrót wokół własnej osi
2. Tak to przyszła już wiosenka, a z wiosenką ta piosenka - j.w.
Bo znów wiośnie zaśpiewamy, wesolutko wiosnę witamy - j.w.
4. Zabawa muzyczno-ruchowa Puk, puk.
Zachęcenie dzieci do próby wywołania wcześniejszego przybycia Pani Wiosny: dzieci poruszają się w rytm bębenka. W przerwie muzycznej przykucają, naśladując pukanie
w podłogę z jednoczesnym wypowiadaniem słów:
Puk, puk... chodźcie dzieci,
wiosna idzie do nas.
5. Zabawa „Pobudka” (wg „Papierowe czary”)
Kolejna próba przywołania Pani Wiosny: dzieci zostają podzielone na 2 grupy. Pierwsza otrzymuje foliowe woreczki, a druga gazety. Wraz z recytacją wierszyka wykonują następujące czynności:
Słonko! - uderzają dłońmi o gazety (uderzenie na sylabę)
Obudź się! - uderzają dłońmi o woreczki foliowe
Chcemy wiosnę! - uderzają dłońmi o gazety
Chcemy z wiosną bawić się! - razem wykonują 2 krótkie i 1 dłuższe uderzenie.
6. Prezentacja Pani Wiosny
Odczytanie listu od Pani Wiosny:
Witajcie moi drodzy! Jestem szczęśliwa, że już czekacie na mnie z wielką niecierpliwością. Nawoływania i prośby o wizytę w waszym przedszkolu bardzo mnie ucieszyły. Postaram się dotrzeć do was jak najszybciej, ale w najbliższych dniach czeka mnie bardzo wiele pracy. Dlatego postanowiłam przesłać wam za pośrednictwem jaskółki list, a w nim swoje zdjęcie. Mam nadzieję, że wytrzymacie jeszcze tych kilka dni do moich odwiedzin, a moja postać już teraz ociepli wasze serduszka, by zakwitła w nich wiosna.
Z gorącymi pozdrowieniami
- wiosenna wróżka
Prezentacja plakatu wiosennej wróżki („Nauczycielka Przedszkola” 2010, nr 45). Omówienie jej wyglądu.
7. „Zabawa w Panią Wiosnę” (wg „Wiosenne zabawy przy muzyce”)
Wprawdzie Pani Wiosna nie mogła dziś do nas przybyć, ale mamy w grupie wiele dziewczynek, które mogą stać się Panią Wiosną. Wystarczy, że wręczymy im kosz pełen kwiatów i możemy zacząć zabawę.
Wybrane dziecko z koszem kwiatów podskakuje z nogi na nogę i chodzi wokół swych kolegów. Na hasło „jeden” wręcza wybranej osobie kwiatek i ta dołącza do wiosennego korowodu. Zabawa trwa zgodnie z odliczaniem.
8. Suknia pani Wiosny - praca zbiorowa
Aby jak najlepiej przywitać Panią Wiosnę w naszym przedszkolu, przygotujmy dla niej prezent - nową suknię.
Dzieci podzielone są na trzy zespoły:
pierwszy - koloruje wycięte z kartonu liście;
drugi - projektuje wiosennego kwiatka;
trzeci - ozdabia bibułą lub piórkami wycięte z kartonu ptaki.
Dzieci po wykonaniu zadania indywidualnie podchodzą do przygotowanej wcześniej, np.
z szarego kartonu, sukni i według własnego pomysłu naklejają przygotowane elementy.