-1-
Opracowała: Anna Popek
nauczycielka Szkoły Podstawowej w Okszowie
Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej powieści
F.H. Burnett Tajemniczy ogród
Klasa V szkoła podstawowa
Temat: Tajemniczy ogród F.H. Burnett powieścią o samotności, smutku, nadziei, przyjaźni i szczęściu.
Motto:
„... tajemniczy ogród stawał się kwitnącym gąszczem
... powracał do życia, a z nim dwoje dzieci''
CELE LEKCJI
Uczeń powinien:
wypowiadać się na temat przeczytanej lektury,
identyfikować i nazywać przeżycia bohaterów,
dobierać argumenty uzasadniające określone tezy,
rozumieć wymowę utworu,
wyciągać właściwe wnioski i poprawnie je formułować,
umiejętnie posługiwać się tekstem lektury,
samodzielnie redagować notatkę z lekcji,
korzystać ze słowników w celu wyszukania potrzebnych informacji,
efektywnie współdziałać w zespole, starać się jak najlepiej wykonać
powierzone mu zadania.
Metody i techniki pracy: burz mózgów, metaplan, dyskusja, praca z tekstem powieści
Forma pracy: praca w grupach, praca indywidualna
Pomoce: ilustracje przedstawiające życie Mary Lenox- wystawa prac uczniowskich,
Słownik języka polskiego, Słownik wyrazów bliskoznacznych, Słowniki frazeologiczny języka polskiego, zadania do pracy w grupach, karteczki samoprzylepne, kolorowe pisaki, arkusze szarego papieru, piosenka Edyty Gepert Życie, kocham cię nad życie oraz zespołu Lady Pank Wciąż bardziej obcy.
-2-
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wstępna
1.Nawiązanie do pracy domowej z poprzedniej lekcji.
Dobieranie odpowiednich podpisów do prac plastycznych wykonanych przez uczniów-
Losy Mary Lenox ( wystawka)
(np. Pobyt Mary w Indiach, Epidemia cholery, Śmierć rodziców, Wyjazd do Anglii, Dom
wuja Crawena, Odnalezienie drzwi do tajemniczego ogrodu, Praca w ogrodzie, Spotkanie
Dicka, Poznanie Colina, Odmiana losu)
2.Uświadomienie uczniom celu lekcji.
3. Podanie i zapis tematu lekcji.
Faza właściwa
1. Praca w grupach.
Podział klasy na sześć grup.
I grupa wyjaśnia znaczenie wyrazów: samotność, smutek
( uczniowie korzystają ze słowników języka polskiego i słowników wyrazów bliskoznacznych).
II grupa wyszukuje związki frazeologiczne z wyrazami: samotność, smutek
(uczniowie korzystają ze słowników frazeologicznych).
III grupa wyjaśnia znaczenie pojęcia nadzieja
( uczniowie korzystają ze słowników języka polskiego i słowników wyrazów bliskoznacznych).
IV grupa wyszukuje związki frazeologiczne z pojęciem nadzieja
(uczniowie korzystają ze słowników frazeologicznych).
V grupa wyjaśnia znaczenie wyrazów: przyjaźń, szczęście
(uczniowie korzystają ze słowników języka polskiego i słowników wyrazów bliskoznacznych).
VI grupa wyszukuje związki frazeologiczne z wyrazami: przyjaźń, szczęście
(uczniowie korzystają ze słowników frazeologicznych).
2. Przedstawienie efektów pracy grupowej. W tym czasie uczniowie notują istotne informacje dotyczące opracowanych zagadnień
-3-
Dyskusja- życie Mary i Colina (metaplan)
JAKI BYŁ LOS MARRY LENNOX? JAKI JEST OBECNIE?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CO SPOWODOWAŁO ZMIANY W JEJ ŻYCIU?
|
|
|
|
JAKI BYŁ LOS COLINA? JAKI JEST OBECNIE?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CO SPOWODOWAŁO ZMIANY W JEGO ŻYCIU?
|
|
|
|
WNIOSKI
-4-
4. Zapisanie wniosków z dyskusji
5. Nauczyciel proponuje zestaw czasowników, które pomogą wyrazić przeżycia związane z lekturą. Chodzić będzie o to, by uczniowie w swoich wypowiedziach wskazali te fragmenty książki, które mogą czytelnika np.
Smucić- np. nieszczęśliwe dzieciństwo Mary;
Wzruszać- np. los Colina zanim poznał Mary;
Ucieszyć- np. spotkanie Dicka z Mary;
Zachwycić- np. opis tajemniczego ogrodu;
Zaciekawić- np. sposób, w jaki Dick zdobywał przyjaźń zwierząt;
Czegoś nauczyć- np. co to znaczy prawdziwa przyjaźń
.
6.Wysłuchanie piosenki w wykonaniu zespołu Lady Pank, Wciąż bardziej obcy, a następnie piosenki w wykonaniu Edyty Geppert Życie, kocham cię nad życie
7. Odszukiwanie związku tych dwóch utworów z problemami poruszanymi na lekcji- dyskusja.
Faza końcowa
Uzupełnienie ankiet ewaluacyjnych.
W kontur walizki wpisz to, co ci się najbardziej podobało na zajęciach, czego się nauczyłeś, co chcesz zabrać ze sobą.
|
Do symbolicznego „kosza na śmieci'' wrzuć ( zapisz ) to, co ci się nie podobało
lub najmniej podobało, co ci nie będzie potrzebne.
Ocena pracy na lekcji
-5-
Zadanie i objaśnienie pracy domowej ( do wyboru).
Ułóż kilkuzdaniową wypowiedź, która potwierdzi, że Mary, Dicka i Colina połączyła prawdziwa przyjaźń.
Jestem samotna, smutna, szczęśliwa czy pełna nadziei- kartka z pamiętnika.
Prawdziwa przyjaźń i wiara może czynić cuda.
Jeśli się bardzo chce można pokonać swoje negatywne cechy
Dzięki pracy można znaleźć szczęście
i przyjaciół
Należy nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują