Jesienna muzyka scenariusze na 5 dni


TEMAT KOMPLEKSOWY: „JESIENNA MUZYKA”

TEMATY DNI:

  1. Listopadowa muzyka .

  2. Deszcz i wiatr gra wokoło.

  3. Jesienne zabawy przy muzyce.

  4. Smutno - wesoło - jesienne nastroje.

  5. Jesienna orkiestra.

Cele ogólne:

- nauka piosenki Pt. „Jesienny deszcz”

- rozwijanie zainteresowań i zdolności muzycznych;

- wyrabianie umiejętności aktywnego słuchania muzyki;

- rozwijanie poczucia rytmu;

- rozwijanie wrażliwości na zmiany tempa i dynamiki;

- ćwiczenie percepcji i koncentracji uwagi;

- rozwijanie koordynacji ruchowej i orientacji w przestrzeni;

- kształtowanie słuchu i wrażliwości muzycznej;

- kształtowanie kreatywności i twórczości muzycznej.

Metody pracy:

- analityczno - percepcyjna;

- problemowo - twórcza

- problemowo - analityczna

Formy pracy:

- zespołowa;

- indywidualna;

- grupowa.

Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem piosenki Pt. „Jesienny deszcz”, ilustracja jesienna, nagrania muzyczne utworów do słuchania, chusta animacyjna, kolorowe wstążki, sylwety parasoli i kropel deszczu, instrumenty perkusyjne: kołatki, bębenek, grzechotki,

Niekonwencjonalne: woreczki foliowe, gazety, opaski z listkami, sylwety liści, farby plakatowe, tekst wiersza, krążki, rurki do napojów, kulki z wełny, farby plakatowe.

DZIEŃ 1

TEMAT DNIA : Listopadowa muzyka.

Cele operacyjne: ( dziecko potrafi ):

- wypowiadać się na temat ilustracji,

- określić charakterystyczne cechy jesiennej pogody;

- słuchać uważnie piosenki z nagrania CD;

- określić nastrój, tempo, charakter piosenki;

- reagować na zmianę dynamiki utworu;

- wykonać prawidłowo ćwiczenie oddechowe;

- zaśpiewać zbiorowo piosenkę.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Rozmowa kierowana przy ilustracji, dzieci wypowiadają się na temat pogody późną jesienią, dzieci określają zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla tej pory roku.

  2. Słuchanie piosenki Pt. „Jesienny deszcz” z płyty CD - muzyka: Wojciech Kaleta, słowa: Sławomir Karaszewski. ( aneks nr. 1)

  3. Omówienie treści piosenki, jej budowy, tempa, dynamiki i nastroju ( podkreślenie wesołego, tanecznego charakteru piosenki )

  4. Zabawa muzyczno - ruchowa uwrażliwiająca na zmiany tempa : „Wiatr i wiaterek”

Dzieci stoją na obwodzie koła, w rękach trzymają. chustę animacyjną , na którą nauczycielka rozrzuca sylwety jesiennych liści. Dzieci poruszają chustą animacyjną w zależności od tempa utworu muzycznego :

Lekko, wolno - gdy muzyka jest spokojna, wolna

mocno , szybko- gdy muzyka , staje się coraz szybsza: (utwór Symfonia G - dur nr 94 J. Haydn .)

  1. Ćwiczenie oddechowe: „Wirujące listki”. Dzieci otrzymują sylwety listków na nitce,

oraz rurki do napojów - chodzą po całej sali, dmuchają na listki przez rurkę i obserwują jak wirują.

  1. Zabawa rytmiczna: „Cicho - głośno”, uwrażliwiająca na zmianę dynamiki.

Dzieci wypowiadają słowa: „Zła pogoda kapie woda” - raz cicho, raz głośno w zależności od ułożenia ręki N. ( ręka uniesiona do góry- głośno, w dół -cicho)

oraz symbolu graficznego: coraz głośniej;

coraz ciszej.

  1. Zbiorowy śpiew piosenki: „Zła pogoda - dzieci śpiewają piosenkę„ poznaną w zeszłym roku ,maszerują rytmicznie po obwodzie koła do akompaniamentu tamburyna.

DZIEŃ 2

TEMAT DNIA: Deszcz i wiatr gra wokoło.

Cele operacyjne: ( dziecko potrafi):

- reagować na sygnały słuchowe;

- nauczyć się I zwrotki piosenki i refrenu;

- rozwijać poczucie rytmu;

- reagować na przerwę w muzyce;

- reagować na zmianę tempa;

- słuchać uważnie utworu muzycznego i zilustrować go ruchem

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Zabawa ruchowa inhibicyjno - incytacyjna: „Kropelki deszczu”. Dzieci maszerują rytmicznie po obwodzie koła, na sygnał bębenka ( N. uderza 3, 4 lub 2 razy ), podskakują tyle razy ile usłyszą uderzeń w bębenek.

  2. Ćwiczenie emisyjne: „Śpiewający deszcz” - dzieci powtarzają za N. sylaby: kap, chlap.

  1. „Jesienny deszcz”- nauka I zwrotki piosenki i refrenu metodą ze słuchu, N. śpiewa fragment piosenki- dzieci powtarzają.

  2. Rytmizacja tekstu piosenki połączona z gestodźwiękami - N. uderza o uda, klaszcze w dłonie, tupie prawą nogą, lewą - dzieci powtarzają te czynności.

  3. Zabawa muzyczno - ruchowa: „Wiatr i liście” z reakcją na przerwę w muzyce. Dzieci otrzymują opaski z listkami, stoją w rozsypce po całej Sali. Jedno wyznaczone dziecko jest wiatrem ( ubrane w foliowy płaszczyk), kiedy zacznie grać muzyka „wiatr” chodzi między „listkami” i dotyka je po kolei. Dotknięty listek wiruje wokół własnej osi. Gdy muzyka ucichnie- dzieci staja nieruchomo w miejscu, ponowny sygnał zachęca do dalszej zabawy.

  4. „Zabawa z echem” - N. mówi i jednocześnie cicho klaszcze, a dzieci

Powtarzają:

  1. Zabawa muzyczno - ruchowa: „Kałużowy spacer” uwrażliwiająca na zmiany tempa. Dzieci wybierają się na spacer, muszą jednak przeskakiwać powstałe „kałuże” ( krążki) ). Sposób skakania podpowiada akompaniament wygrywany przez N. na bębenku:

- rytm półnutowy - skaczą wolno obunóż,

- rytm ćwierćnutowy - skaczą szybciej z nogi na nogę.

8. Słuchanie utworu Fryderyka Chopina: „Walc Des - dur” ( nagranie CD )

Dzieci przyjmują wygodną pozycję i w ciszy słuchają utworu.

Omówienie utworu - N. zachęca dzieci, aby samodzielnie wypowiadały się na temat

muzyki ( ma szybkie tempo, jest lekka, pogodna, wesoła, żartobliwa, dźwięki wirują

jak listki na wietrze itd.).

Improwizacja do muzyki - dzieci otrzymują kolorowe wstążki, samodzielnie tańczą d

muzyki. N. opowiada jak wiruje wiatr, jak tańczą liście, jak się wznoszą i opadają itp.

Przy końcowej frazie walca, wszystkie dzieci kucają.

DZIEŃ 3

TEMAT DNIA: Jesienne zabawy przy muzyce.

Cele operacyjne: (dziecko potrafi):

- wykonać akompaniament do wiersza;

- reagować na zmianę rejestru;

- zaśpiewać I zwrotkę i refren piosenki;

- reagować na przerwę w muzyce;

- rozwijać poczucie rytmu;

-rozbudzić wyobraźnię muzyczną;

-uspokoić się przy muzyce.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. „Podaj kropelkę”- zabawa na powitanie, dzieci przekazują sobie z rąk do rąk wyimaginowaną kropelkę deszczu.

  2. Słuchanie wiersza Pt. „Dwa wiatry”. J. Tuwima ( Aneks 2 ). Dzieci otrzymują po dwa foliowe woreczki, nakładają je jak rękawiczki, naśladują ruch wiatru od fragmentu wiersza zaczynającego się słowami: „Cichuteńko, cichuteńko… mdlał” - cisza.

Dalej tworzą podkład do tekstu od słów: „Jeden wiatr - pędziwiatr” do słów: „Drugi wiatr…”- cisza. Następnie: „Frunął śniegiem z wiśni kwiat, parsknął śmiechem cały sad” - cisza. I kontynuując od słów: „Wziął brat brata za kamrata” - coraz głośniej

Aż do fortissima do słów: „A w sadzie cicho, cicho…”, zapada nagła absolutna cisza - bezruch.

  1. Marsz z parasolem”- zabawa muzyczno -ruchowa uwrażliwiająca na zmianę rejestru.

Dzieci otrzymują kolorowe krążki, gdy N. wygrywa na dzwonkach rytm ósemkowy w wysokim rejestrze - dzieci biegają z krążkiem ( parasolem) nad głową, rytm ćwierćnutowy zagrany w niskim rejestrze, zachęca dzieci do opuszczenia rąk z krążkiem ( dzieci składają parasol ) i spaceru po całej sali do rytmu.

  1. Ćwiczenie artykulacji: legato i staccato.

Dzieci naśladują odgłosy natury , stosując zmianę artykulacji np.

Szum wiatru - szszszszszszsz,

Krople deszczu - kap, kap, kap,

Stukanie dzięcioła - puk, puk, puk,

  1. Ćwiczenie emisyjne: „Odgłosy jesieni”, na sylabach kap, chlap, szu, sza.

  2. Piosenka: „Jesienny deszcz” - śpiew I zwrotki i refrenu, nauka II zwrotki piosenki,

Dzieci wyróżniają klaśnięciem I miarę taktu melodii piosenki.

  1. Zabawa muzyczno - ruchowa: „Wirujące listki” - reakcja na przerwę w muzyce.

Dzieci biegają swobodnie po całej Sali przy melodii piosenki „Jesienny deszcz”

( wersja instrumentalna ), na przerwę w muzyce, kładą się na dywanie i zwijają się w kłębek - listki spadły na ziemię.

  1. Ćwiczenie rytmiczne - dzieci odtwarzają rytm przedstawiony za pomocą umownych

znaków graficznych:

  1. „Śpiewamy dla jesieni”- praca w grupkach, dzieci układają krótkie teksty o jesieni

i układają do nich melodię np.: „ przyszła jesień, pani jesień”

„jesień , jesień już jest wśród nas”

„jesienią, jesienią wiatry mocne wieją”

  1. Ćwiczenie relaksacyjne, dzieci leżą na dywanie, słuchają nagrania z muzyką

Relaksacyjną, wykonują głęboki wdech nosem i długi wydech ustami.

DZIEŃ 4

TEMAT DNIA: Smutno - wesoło - jesienne nastroje.

Cele operacyjne: (dziecko potrafi ):

- reagować na sygnały słowne;

- odróżnić dźwięki wysokie oraz niskie;

- kształtować poczucie rytmu;

- reagować na muzykę w tonacji mol oraz dur;

- oddać nastrój muzyki za pomocą barw;

- uspokoić organizm.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Muzyczne powitanie: N. „dzień dobry dzieci”

Dz: „dzień dobry Pani”

  1. Ćwiczenie inhibicyjno - incytacyjne :„Deszcz” - rozwijanie umiejętności koncentrowania się oraz szybkiej reakcji na sygnały.

Dzieci biegają w rozsypce, na słowny sygnał: „deszcz” - dzieci zatrzymują się w miejscu i naśladują czynność rozkładania parasola nad głową.

  1. Ćwiczenie emisyjne: „Śpiewające kropelki

Rozprysły się kropelki deszczu i śpiewały raz wysoko, raz nisko. Zaśpiewajcie dźwięki kropelek:

  1. „Jesienny deszcz” - dzieci śpiewają zbiorowo I i II zwrotkę piosenki, uczą się III

zwrotki na zasadzie echa.

  1. Zabawa rytmiczna: „Kaloszowy marsz”

Dzieci stoją na obwodzie koła N. wystukuje na tamburynie krótkie rytmy , które dzieci najpierw powtarzają głosem, a następnie wytupują nogami np.

Człap człap czła pu człap człap człap czła pu czła pu

  1. Zabawa muzyczno - ruchowa: „Wesoło - smutno” - uwrażliwienie na muzykę w tonacji mol oraz dur.

Dzieci w zależności od słyszanej muzyki, wykonują określone ruchy:

- muzyka wesoła - podskakują radośnie ,cieszą się że jest piękna pogoda.

- muzyka smutna - chodzą po sali z opuszczona głową, smucą się że znowu pada.

7. „Malujemy muzykę” - praca w grupkach. N. dzieli dzieci na grupy 4 osob., dzieci

otrzymują po dwie sylwety w kształcie chmurek, malują kulkami z wełny maczanymi

w farbie plakatowej , dobierając kolory w zależności od słuchanej muzyki:

- jasne, ciepłe - gdy muzyka jest „wesoła”;

- ciemne, zimne- gdy muzyka jest „ smutna”.

8. Ćwiczenie oddechowe: „Suszymy ubranie”. Dzieci wróciły z jesiennego spaceru,

Zmoczyły sobie ubranie i teraz muszą je osuszyć. Dzieci wykonują głęboki wdech

nosem i wydech ustami.

DZIEŃ 5

TEMAT DNIA: Jesienna orkiestra.

Cele operacyjne: (dziecko potrafi ):

- grać rytmicznie na instrumentach perkusyjnych;

- kształtować poczucie rytmu;

- rozwijać pamięć muzyczną;

- rozpoznać metrum w wystukiwanych rytmach;

- zrelaksować się przy muzyce.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. „Powitanie na spotkanie”- dzieci śpiewają znaną powitankę: „Witaj…..” ( aneks 3)

  2. Ćwiczenie emisyjne „Szumi wiatr”, na sylabach: „wiu, szu, sza”

  3. Jesienny deszcz”- wykonanie akompaniamentu do piosenki.

Dwoje dzieci otrzymuje trójkąty, dwoje drewienka, dwoje kołatki, pozostałe otrzymują gazety.

1 zwrotka - dzieci śpiewając słowa: „potargał psotny wiatr” - poruszają gazetami, tworzą szum wiatru.

Refren- dzieci rytmicznie stukają palcami w gazety, naśladując krople deszczu; „na raz” akcentują trójkąty i kołatki.

2 zwrotka - „na raz grają tylko trójkąty i kołatki;

3 zwrotka i refren - dzieci wykonują wspólnie, grając na trójkącie, kołatkach i stukając palcami w gazetę.

  1. Koncert jesienny” N. dzieli dzieci na 3 grupy:

I - wykonuje akompaniament do piosenki;

II - śpiewa tekst piosenki;

III - ilustruje piosenkę określonymi ruchami ciała.

  1. Zabawa muzyczno - rytmiczna: „Kółeczka

Dzieci poruszają się po sali przy akompaniamencie nagrania na taśmie. N. w pewnym

Momencie przerywa muzykę i zaczyna wystukiwać ćwierćnuty w określonym metrum, wyraźnie akcentując mocną część taktu np.

Dzieci rozpoznają metrum ( licząc uderzenia między kolejnymi akcentami), dobierają się w kółeczka o określonej ilości osób. Po kilku powtórzeniach powraca piosenka i dzieci rozbiegają się ponownie po sali.

  1. Ćwiczenie relaksacyjno - oddechowe: „Podaj listek”. Dzieci siedzą po turecku na

na podłodze, przy melodii relaksacyjnej podają sobie z rąk do rąk bibułkowy listek


