Konspekt lekkiej atletyki
Zadanie główne lekcji: Data: 09.XII.2009
Zabawy i gry bieżne.
Cele operacyjne lekcji: Klasa: III B
1.umiejętności: uczeń potrafi poruszać się na polu zabawy Płeć: Ch/Dz
bieżnej „Trzeciak” Liczba osób: 20
2. wiadomości: uczeń zna zasady gry do pięciu podań Czas trwania: 45`
3. postawy: uczeń aktywnie uczestniczy na lekcji Miejsce: sala gimnastyczna
Przybory lub przyrządy:
piłka gumowa,
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Czas /l. powtórzeń |
Uwagi org- metodyczne |
I Cześć wstępna Czynności organizacyjno- porządkowe |
1. Zbiórka 2. Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności 3. Sprawdzenie gotowości do zajęć 4. Podanie tematu zajęć |
4` |
******** ******** N |
Zabawa ożywiająca
|
,,Berek Ranny''- osoba wyznaczona przez prowadzącego stara się dotknąć uciekających uczniów. Po dotknięciu następuje przekazanie roli goniącego. Osoba złapana przez berka trzyma się za miejsce dotknięte przez niego i łapie pozostałych w tej pozycji.
|
4` |
|
II A Część główna Ćw. RR
Ćw. NN Ćw. T w pł. strzałkowej Ćw. T w pł. czołowej Ćw. RR i NN Ćw. T w pł. poprzecznej Ćw. mm brzucha Ćw. T w pł. mieszanej Ćw. mm grzbietu Ćw. równoważne Podskoki |
- Rozmieszczenie zespołu ćwiczebnego Ćwiczenia kształtujące - krążenia RR w przód i tył - odrzuty RR w bok - „przysiady” - skłony z pogłębianiem
- skłony boczne
- „pajacyki” - skręty T w prawą i lewa stronę stojąc w rozkroku, skurcz poziomy RR - w leżeniu tyłem o NN ugiętych, RR splecione na karku, skłony T w przód - „skrętoskłony”
- w staniu rozkrocznym, chwyt RR za podudzia, napięcie mięsni grzbietu - stojąc na jednej N, krążenia RR przodem w górę - w przysiadzie podpartym, wyrzuty NN w tył |
12 minut
5x 10x
10x
10x 10x
10x
10x
2 x 5razy
10x |
N * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
-
|
II B Cześć główna Zabawa bieżna
Zabawa rzutna
Zabawa bieżna
Zabawa skoczna
Gra biegowo - rzutna |
Realizacja zadania głównego lekcji „Trzeciak zwykły” Przebieg zabawy. Spośród dwójek wybiera się jedną, która rozpoczyna zabawę w ten sposób, że jeden z niej ucieka, drugi za nim goni. Uciekający, chroniąc się przed schwytaniem, staje przed najbliższą dwójką jako pierwszy, wówczas ostatni z powstałej w ten sposób trójki musi uciekać lub przystawać przed inną dwójką. Jeśli jednak zostanie schwytany, wówczas zmieniają się role.
„ Zbijak z zadaniem dodatkowym” Przebieg zabawy. Uczniowie swobodnie biegają po sali, wśród nich znajduje się miękka piłka. Osoba będąca najbliżej piłki łapie ja i stara się zbić najbliższą osobę. Uczeń zbity wykonuje pięć „krzesełek”, czyli w zwisie na drabinkach 5 podciągnięć kolan do klatki piersiowej.
„Wyścigi numerów” Przebieg zabawy. Dzieci siadają w siadzie skrzyżnym w kole odliczając do czterech. Na sygnał nauczyciela np. „2” wszystkie dwójki biegną jak najszybciej po obwodzie koła, zgodnie ze wskazówkami zegara, wracają na swoje miejsce. Ostatnia osoba z wywołanym numerem wykonuje zadanie dodatkowe - 5 przysiadów.
„Szczur” Przebieg zabawy. Jedna osoba stojąca w środku posiada sznurek, kręci im dookoła własnej osi. Pozostali uczestnicy ustawieni dookoła podskakują nad „szczurem”. Osoba, która skuje zamienia się miejscem z osoba w środku.
„Gra do 5 podań” Przebieg zabawy. Na placu gry uczestniczą dwa zespoły. Zadaniem każdego z zespołów jest wymiana 5 podań między zawodnikami. Za każde wykonanie 5 podań otrzymuje się punkt. Drużyna bez piłki stara się przechwycić piłkę. Wygrywa zespół, który w określonym czasie zdobędzie więcej punktów |
20 minut
4`
3`
4`
3`
5` |
- ustawienie dwójkami w kole, przerwy ok. 0,5m między ćwiczącymi
- prowadzący zwraca uwagę na poprawne wykonanie zadania dodatkowego
- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo
- w przypadku dużej liczby uczestników można wprowadzić dwa „szczury”
- podział na 3 zespoły - piłki nie wolno wyrywać z rąk
|
III Cześć końcowa Zabawa Uspokajająca |
Zabawa „Dzień dobry” Dzieci siadają na obwodzie koła. Wyznaczony uczeń odwrócone tyłem do pozostałych ma zgadnąć, kto z Sali wołał „dzień dobry” |
2` |
- dzieci siedząc pamiętają po prawidłowej postawie |
2. Czynności organizacyjno- porządkowe |
1. Omówienie tematu zajęć 2. Zbiórka, pożegnanie |
3` |
******** ******** N |