KONSPEKT LEKCJI
Typ : ZGS - koszykówka
Cele główne lekcji :
Umiejętności :Rzuty piłki do kosza jednorącz z miejsca i z wyskoku.
Sprawność : Siła, koordynacja.
Wiadomości :Rodzaje rzutów.
Miejsce zajęć : sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących : 20
Pomoce : piłki koszowe.
Klasa : I
Prowadzący : ŁUKASZ MĘŻYK
TOK LEKCJI |
TREŚĆ I PRZEBIEG ĆWICZEŃ |
INTERPRETA-CJA TREŚCI |
UWAGI |
CZĘŚĆ I - wstępno - przygotowawcza |
|||
Organizacja Lekcji
Zabawa ożywiająca
Ćw. RR
Ćw. tułowia w pł. strzałkowej
Ćw. NN
Ćw. tułowia w pł. czołowej
Ćw. równoważne Ćw. tułowia w pł. strzałkowej w tył Ćw. mm brzucha
Ćw. tułowia w pł. złożonej
Ćw. w podporach
Podskoki
|
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, zapoznanie z zadaniami lekcji.
„Berek rozkroczek” - osoba złapana staje w rozkroku; aby ją uwolnić należy przejść pomiędzy jej nogami.
Kozłowanie piłki wokół sali; ręka wolna wykonuje obszerne krążenia.
Kozłowanie piłki wokół sali; na sygnał głębokie skłony w przód z piłką - w skłonie przekładanie piłki między NN.
Co kilka kroków przysiad i wyskok w górę.
Pw - postawa rozkroczna; skłony boczne z piłką.
Pw - postawa; „waga” - próba utrzymania piłki na karku.
Pw - postawa rozkroczna; skłon w tył, odbicie piłki kozłem między nogami.
Pw - siad prosty; siad równoważny z przekładaniem piłki mięzy nogami.
Pw - siad rozkroczny; kozłowanie wokół nóg, tułowia (w prawo i lewo).
Pw - podpór przodem, piłka pod lewą ręką; przetoczenie piłki pod prawą rękę, itd.
Pw - postawa; wyrzut piłki, podskok z obrotem o 1800, potem o 3600. |
W - rodzaje rzutów
|
Dwuszereg
Każda osoba ma pikę.
Zmiana nogi |
CZĘŚĆ II - główna |
|||
El. dosk.
El. naucz.
Gra |
„Sztafeta z podaniem piłki” - ust. jak na rys. Pierwszy zawodnik na sygnał podaje piłkę do pierwszego z rzędu naprzeciwko, a następnie biegnie na koniec swojego rzędu. Wygrywa drużyna która pierwsza ukończy sztafetę.
Wyścigi rzędów; ust. - w podporze tyłem, piłka koszowa znajduje się na brzuchu; dotarcie do półmetka, następuje kozłowanie piłki i powrót do linii startu; przekazanie piłki następnemu zawodnikowi.
Pokaz i objaśnienie wykonania rzutu jednorącz z miejsca i z wyskoku.
W parach naprzeciwko siebie; piłka na parę; uczniowie wykonują do siebie rzut jednorącz z miejsca a następnie z wyskoku.
„Król strzelców” - podział na dwie grupy; uczniowie wykonują 3 serie rzutów; wygrywa osoba, która zdobyła największą liczbę punktów.
Gra właściwa. |
S - koordynacja
U - nauka rzutu S - siła, koordynacja |
1 trafienie - 1 pkt |
CZĘŚĆ III - końcowa |
|||
Ćw. uspokajające
Zakończenie lekcji |
Marsz wokół sali z głębokimi wdechami i wydechami - na palcach i piętach.
Zbiórka. Omówienie lekcji. Pożegnanie. |
W - pytania o ćwiczone na lekcji rzuty |
Dwuszereg |