Paweł Chochołek
KONSPEKT LEKCJI ZESPOŁOWYCH GIER SPORTOWYCH
Temat lekcji: Rzut do kosza z wyskoku z biegiem. Doskonalenie elementów koszykówki.
Cele lekcji: kształcący — skoczność, równowaga, siła MM RR
poznawczy — medytacja w mchu i w pozycji siedzącej
wychowawczy — samokontrola bieżąca i okresowa sprawności fizycznej
Metody realizacji zadań ruchowych: — naśladowcza ścisła, zabawowa klasyczna, problemowa, inwencji twórczej.
przekazywania wiedzy: opowiadanie, pokaz, pogadanka
wychowawcze: wysuwanie sugestii, działanie przykładem osobistym wyrabianie aprobaty i dezaprobaty, nagradzanie, organizowanie doświadczeń wychowanka.
Przybory: piłki lekarskie (4), puszki konserwowe (6), ławeczki (6), piłeczki tenisowe (4), kółka ringo (4), laski gimnastyczne (4), piłki koszykowe (8), magnetofon, stoper, kartka papieru i długopis.
Przyrządy: drabinki gimnastyczne
Ilość ćwiczących: 20
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Klasa: VI — dziewczęta
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Metoda |
Dozo wanie |
Czas [min] |
Uwagi metodyczno- organizacyjne |
l |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Część wstępna Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć. Motywacja do udziału w lekcji. Zabawa ożywiająca.
Rozgrzewka
* j.w. RP na biodrach |
„beręk-żurak"
Marsz dookoła sali. Ćwiczenia kształtujące w marszu. * RP na biodrach 1,2-krok w marszu w przód, 3-4 krok dostawny
1,2-krok marszowy w przód, 3-podskok z klaśnięciem w przód, 4-podskok z klaśnięciem z tyłu * j.w. RP na biodrach l-krok skrzyżny RN w przód, wyrzut RO w dół, 2-wymach LN w bok wyrzut RP w bok, 3-krok skrzyżny LN w przód wyrzut RP, 4-wymach PN w bok wyrzut RP w bok. * j.w. RP na biodrach l-krok marszowy, 2-dostawienie drugiej nogi, 3-wypad PN w przód z przeniesieniem RP dołem w prawą stronę na zewnątrz, 4-wypad PN w tył po obrocie ciała o 190° z przeniesieniem RR dołem w prawo na zewnątrz Marsz z wznosami barków (naprzemienne i równoczesne) Korowody: (rys. 2) marsz krokiem półkowym z RR splecionymi z tym. Rys. 3. Marsza środkiem sali skręt rzędami na zewnątrz krokiem półkowym.
Marsz dookoła sali z akcentem na „dwa" RR-splecione przed sobą. Ustawienie kolumny ćwiczącej „rój". Ćwiczenia w miejscu z przyborem. * PW: Postawa zasadnicza, NN rozkrok, RR przed sobą z przyborem, sprężynowanie NN 1-wznos RR z przyborem w górę, 2-opust do PW, 3-wymach RR w prawą stronę, 4-powrót do PW. * PW j.w. Przybór trzymany oburącz za sobą 1-skłon T w przód z uniesieniem przyboru w górę, 2-3-odmachy, 4-powrót do PW.
|
Zabawowo-klasyczna
Naśladowcza ścisła |
4x
4x
4x
4x
8x
4x
|
1
2
1
0,5
2
2
0,5 |
Kontrola wzrokowa stroju gimnastycznego i obuwia
Modyfikacja: wprowadzenie dwóch lub trzech berków. Włączenie muzyki, marsz w I kierunku ruchu.
Odliczanie do „dwóch", „jedynki", „dwójki" w dwóch rzędach na końcach sali w rogach (rys. l).
Pobranie przyborów, podczas marszu zwrócenie uwagi na prawidłową postawę ciała. Po każdym ćwiczeniu zmiana przyboru z koleżanką
|
|
* PW stojąca: chwyt przyboru na szerokość barków, RR w dół, przechodzenie przez przybór w przód naprzemiennie. * PW zwarta, RR w dół z przyborem, 1 rozkrok wspięty LN, RR z przyborem bokiem do położenia tukiem nad głową, 2-3-skłony w - lewo, RR wytrzymać, 4-powrót do PW, RR bokiem z przyborem w dół. * PW stojąca: rzut przyborem w górę, przejście do klęku oburącz i chwyt przyboru. Z pozycji niskiej rzut przyboru w górę, powrót do PW. * PW siad płaski przetaczanie przyboru za sobą i pod uniesionymi w górę NN. * PW siad rozkroczny przetaczanie przyboru za stopami. * PW leżenie przodem, RR z przyborem w górze, 1-skłon T w lewo z jednoczesnym przenosem LN w bok, 2-FW, 3-skłon T w prawo z jednoczesnym przenosem PW w bok, 4-PW. * Ćwiczenia skoczności z określonym przyborem
* Zadanie problemowe: wykonanie takiego ćwiczenia z przyborem, którego nie wykonają koleżanki z innym przyborem. |
Inwen. twórczej
Problemowa
|
4x
4x
4x
4x
4x
4x
|
0,5
1 |
Przechodzenie w tył z zamkniętymi oczami. Ćwiczenie wykonane w obie strony
Zmiana pozycji niskich, chwyt w leżeniu przodem, siadzie płaskim.
W obie strony
|
Część główna Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawno- ści |
Ustawienie toru przeszkód pokonywanego strumieniem. Opis toru przeszkód:
10. Ćw. równowagi: przechodzenie małej odległości po dwóch piłkach lekarskich, które ćwiczące przekładają kolejno w przód stojąc na jednej. Medytacja w ruchu: gimnastyka Taiji Postawa wyjściowa: wyprostowana, twarzą ku północy, stopy razem, RR wzdłuż ciała
|
Naśladowcza ścisła Bezpośredniej celowości ruchu |
3x
|
1
8
4 |
Pokaz i objaśnienie prawidłowego rzutu do kosza z biegu i z wyskoku. Uczennice dysponują Indeksem Zuchory, stoperem i tafta, same wykonują test i wpisują punkty na kartkę.
Samokontrola bieżąca. Ustawienie w rozsypce, zapoznanie dziewcząt z krótkim układem gimnastyki TAIJI.
Postawa nie jest usztywniona.
Zwrócenie uwagi na płynność ruchu oraz na prawidłową postawę ciała.
Obie dłonie zwrócone wnętrzem do siebie PR na górze LR na dole. Wzrok skupiony na PR. |
Rozwijanie zdolności twórczych
Kierowany czas wolny |
Utworzenie tory przeszkód przez uczennice z uwzględnieniem doskonalenia elementów z koszykówki.
Wykonanie sekwencji ruchowych z gimnastyki medytacyjnej TAIJI
Dziewczęta mają do dyspozycji wszystkie przybory i przyrządy.
Posprzątanie sali gimnastycznej. |
Inwenc. twórczej
|
|
6
1
2 |
Tor układają wg własnej inicjatywy.
Dziewczęta mają do dyspozycji wszystkie przybory i przyrządy. Nauczycici obserwuje dziewczęta. |
Uspokojenie organizmu
Omówienie lekcji
Podanie zadań domowych. |
PW. Siad szkolny rozkroczny podparty, NN oparte piętami o podłoże, rozluźnienie mięśni NN PW stojąca; luźny powolny skłon T w przód, powolny wyprost T „Kocim Grzbietem". PW leżenie tyłem, naprzemianstronne wznosy i opusty RR. Medytacja z pozycji siedzącej: Siad klęczny, na piętach, kolana rozstawione na zew. RR na dole brzucha (LD na PD).
Rozmowa na temat lekcji. Ocena testu Zuchory, pochwała najlepszych.
Jakie istnieją rzuty do kosza w koszykówce. Pożegnanie klasy. |
Naśladowcza ścisła |
|
0,5
0,5
2,5
2 |
Ćw. Rozluźniające. Ustawienie kolumny ćwiczącej „rój".
Pokaz, objaśnienie, zwrócenie uwagi na prawidłowe oddychanie.
Uczennice pozostają w siadzie klęcznym. |