Konspekt zajęć z edukacji językowej, przyrodniczej i plastycznej.
Grupa: 3,4-latki
Data: marzec 2011
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Temat: „Oznaki wiosny”- pokaz multimedialny.
Cel z podstawy programowej:
Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych.
Cele ogólne:
Poznawczy: Poznanie zmian zachodzących w przyrodzie wczesną wiosną.
Zapoznanie z wyglądem roślin i sposobów budowania gniazd przez ptaki przylatujące wiosną.
Poznanie innowacyjnych sposobów zdobywania wiedzy z wykorzystaniem komputera.
Kształcący: Kształtowanie umiejętności cięcia papieru po linii.
Rozwijanie wyobraźni ruchowej podczas opowieści ruchowej.
Kształtowanie umiejętności słuchania i obdarzania uwagą innych.
Wychowawczy: Wdrażanie do bezpiecznego posługiwania się nożyczkami.
Wdrażanie do dokładnego wykonywania poleceń i wycinania.
Przestrzeganie zasad ustalonych z grupą w sytuacji zadaniowej.
Metody: pokaz multimedialny, opowiadanie, objaśnienie, przykład osobisty nauczyciela, metoda zadań stawianych dziecku, praktyczne działanie.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa;
Pomoce dydaktyczne: laptop, prezentacja pt. „Oznaki wiosny” z podkładem muzycznym Zamfir, muzyka z CD, tamburyno, kartony, kleje, nożyczki, szablony kwiatu tulipana, wycięte łodygi i liście z kolorowego papieru.
Przebieg zajęcia:
Powitanie dzieci.
Rozpoczęcie zajęć od opowieści ruchowej „Kto budzi się do życia”.
Pokaz multimedialny poprzedzony rozmową kierowaną „Do czego służy komputer?”
Nauczyciel prezentuje pokaz „Oznaki wiosny”.
Omawianie z dziećmi zmian zachodzących w przyrodzie: topnienie śniegu; pierwsze wiosenne kwiaty: przebiśniegi, krokusy, tulipany, żonkile narcyzy; pąki drzew i krzewów- zawiązki liści, krzew forsycji, bazie wierzby i leszczyny
Zabawa ruchowa „Jak rozwija się kwiatek” przy muzyce.
Pokaz multimedialny ciąg dalszy „Oznaki wiosny”
Oglądanie i omawianie: przyloty ptaków: jaskółki, bociany, szpaki oraz sposoby budowania gniazd; budzenie za snu zwierząt, płazów i owadów;
Zabawa ruchowa „Jak jaskółka, bocian, szpak buduje gniazdo?”
Rozmowa kierowana wzbogacająca wiedzę dzieci na temat pierwszych wiosennych kwiatów oraz oznak wiosny, pogłębienie wiedzy dzieci na temat budowania gniazd przez jaskólki , bociany i szpaki oraz inne ptaki.
Improwizacja ruchowa do piosenki „Daj rękę wiosenko”
Omówienie zadania plastycznego.
Nauczycielka zaprasza przed tablicę, gdzie pokazuje jak należy wykonać obrazek wiosennego kwiatka. Objaśnia jak nakleić łodygę i liście oraz wspólnie z dziećmi omawia zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wycinania nożyczkami kwiatu tulipana.
Działalność plastyczna dzieci.
Nauczycielka rozdaje dzieciom odrysowany kontur kwiatu i nożyczki. Dzieci samodzielnie lub z pomocą wycinają po linii kształt tulipana, następnie naklejają łodygę i liście kwiatka.
Sprzątanie miejsc pracy oraz mycie rąk po skończonym zadaniu.
Podsumowanie zajęć.
Omówienie prac plastycznych. Nagrodzenie wszystkich dzieci serduszkami samoprzylepnymi. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Daj rękę wiosenko” z improwizacją ruchową.
Konspekt opracowała i przeprowadziła:
B Ż