Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat kompleksowy: Przyjemnie być dyżurnym
Temat dnia: Dyżurny
Data: 22.02. 2010r
Cele ogólne:
Cel poznawczy: Poznanie znaczenia wykonywanych przez dyżurnego czynności
Cel wychowawczy: Wdrażanie do wzajemnego pomagania sobie w prostych czynnościach, np. sprzątanie klocków, zapinanie guzików; nabywa umiejętności stosowania zwrotów grzecznościowych
Cel kształcący: Klasyfikowanie przedmiotów w oparciu o jedną cechę
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Ćwiczy pamięć odtwórczą;
Rozwija percepcję słuchową;
Mówi wyliczankę z różną intonacją;
Słucha czytanego fragmentu wiersza;
Zapoznaje się z różnymi czynnościami dyżurnego;
Udziela odpowiedzi na postawione przez nauczyciela pytanie;
Słucha poleceń nauczyciela;
Ćwiczy narządy artykulacyjne;
Używa zwrotów grzecznościowych;
Bawi się wspólnie z innymi dziećmi
Zachowuje bezpieczeństwo w trakcie pobytu na spacerze
Metody:
Słowna: pogadanka
Konkurencja: „Rzuty do celu”
Ćwiczenia słuchu fonematycznego
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
fragment wierszu „Dyżurny” Czesława Janczarskiego
piłka
I. Przebieg dnia:
Powitanie dzieci, wprowadzenie ich do tematu dnia.
„Pieski dwa...”- nauka prostej wyliczanki:
A, a, a pieski dwa,
E, e, e bawią się,
I, i, i trzeci śpi
Mówienie wyliczanki z różną intonacją (wesoło, smutno...) i w różnych pozycjach.
II. Przebieg zajęć:
„Dyżurny”- słuchanie fragmentu wiersza Czesława Janczarskiego
wypowiedzi dzieci na temat: Co robił dyżurny z wiersza?
Zapoznanie dzieci z czynnościami wykonywanymi przez dyżurnych w sali przedszkolnej
Ćwiczenia narządów artykulacyjnych:
Nadymanie policzków;
Cmokanie- posyłanie buziaków;
Zdmuchiwanie papierków;
Oblizywanie warg;
Wysuwanie języka do przodu i cofanie w głąb;
Wysuwanie języka na brodę, dotykanie nosa...
Podsumowanie zajęć: „Piłka”- zabawa z elementem rzutu
Dzieci stoją w kole i rzucają do siebie piłkę. Przed rzutem należy podać imię osoby, która otrzyma piłkę: „Kasiu, proszę, ta piłka jest dla Ciebie”. Dziewczynka łapie piłkę i mówi: „Dziękuje, Piotrusiu”.
III. Zabawy dzieci w kącikach zainteresowań oraz gry i zabawy stolikowe
IV. Spacer z dziećmi po okolicy- wdrażanie do bezpiecznego poruszania się w parach.
V. Leżakowanie- głośne czytanie nauczyciela na leżakach „Franklin, mówi PRZEPRASZAM”.