KONSPEKT DO ZAJĘCIA PLASTYCZNEGO DLA DZIECI
6- LETNICH „TECHNIKI MALARSKIE W
PRZEDSZKOLU”.
TEMAT: „ZIMOWY MALARZ - MRÓZ”
CELE:
dzieci poznają nowe techniki malarskie,
dzieci rozwijają swoją twórczą wyobraźnię,
dzieci poprawnie budują zdania i formułują wypowiedzi na określony temat,
TECHNIKI:
malowanie i wydrapywanie na szkle,
lukrowane malowanie,
drukoodbitki,
chropawe malowanie
POMOCE:
Farby plakatowe (biała i niebieska), klej stolarski, mydło w płynie, trociny, folia bąbelkowa, drewniane spinacze do bielizny, suche liście, cukier puder, karton niebieski i czarny, białe kartki xero, płytki szklane, wkłady do długopisów, patyki, pędzle, obrazek przedstawiający oszronione okno, sylaby do hasła „zimowy malarz”.
PRZEBIEG:
Dzieci rozwiązują zagadkę - odwracając kartki z cyframi odkrywają sylaby z których odczytują hasło „zimowy malarz”, następnie odgadują o jakie zjawisko atmosferyczne chodzi (mróz). Po odgadnięciu nauczycielka odkrywa obrazek przedstawiający oszronione okno, dzieci wypowiadają się krótko na temat obrazka, na temat wzorów jakie powstają na szybach kiedy jest na dworze duży mróz.
Zabawa ruchowa „Śnieżynki”.
Dzieci łączą się w pary tworząc maleńkie gwiazdki śniegowe i w dowolny sposób poruszają się w rytmie spokojne muzyki, kiedy muzyka trochę cichnie gwiazdki łączą się ze sobą tworząc śnieżynkę czteroramienną, następnie w ośmioramienną, kiedy muzyka całkiem milknie śnieżynki opadają na ziemię.
Praca dzieci w zespołach - malowanie różnymi technikami na temat „zimowy malarz - mróz”.
Zespół I - malowanie na szkle białą farbą plakatową wymieszaną z mydłem, wodą i klejem na gęstą konsystencję, następnie wydrapywanie wzorów patykiem lub wkładem do długopisu.
Zespół II - na niebieskim kartonie w kształcie okna wypełnianie narysowanych wzorów białą farbą plakatową połączoną z klejem, odrobiną wody i trocinami (proporcja 1:1, kleista maź).
Zespół III - na czarnym kartonie odbijanie pomalowanej białą lub niebieską farbą folii bąbelkowej, drewnianych spinaczy do bielizny, suchych liści, tworząc różnorodne wzory mrozu.
Zespół IV - zamalowywanie białej cienkiej kartki roztworem wody z cukrem pudrem, a następnie zanim kartka wyschnie malowanie wzorów niebieską farbą plakatową.
Zespół V - zamalowywanie czarnego kartonu roztworem wody z cukrem pudrem, a następnie malowanie wzorów białą farbą plakatową.
Oglądanie wszystkich prac, wypowiadanie się na temat „które wzory są najciekawsze?”, „która technika była łatwiejsza, a która trudniejsza?”, „czy dzieci lubią wykonywać różne prace plastyczne?”.
Porządkowanie własnych stanowisk pracy.