SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI TECHNICZNEJ DLA KLASY II SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Joanna Reczka EWiP z nauczaniem
języka angielskiego gr 2, II rok I stopnia 201/2013
Przedmiot: Metodyka edukacji technicznej w klasach początkowych
Klasa: II Szkoły Podstawowej
Czas trwania zajęć: 45 minut
Temat: Dzień Matki. Tworzenie ramki na zdjęcia dla mamy.
Cele dydaktyczne:
-Cele poznawcze:
+Zapoznawanie uczniów ze świętami obowiązującymi w społeczeństwie i kulturze polskiej (Dzień Matki)
Cele kształcące:
Rozwijanie wyobraźni ucznia i pobudzanie go do twórczej inwencji
Cele operacyjne:
>Uczeń pod kierunkiem nauczyciela potrafi wykonywać wyciąć potrzebne mu elemanty z papieru
>Umie powiedzieć kiedy obchodzi się Dzień Matki
>Umie wyjaśnić własnymi słowami za co kocha mamę
>Potrafi słuchać ze zrozumieniem
>Uczeń nie ma problemu z rozwijaniem swojej wyobraźni i z twórczym działaniem
Cele wychowawcze:
>Rozwijanie umiejętności u uczniów pracy indywidualnej oraz w grupie.
>Rozwijanie umiejętności w prezentowaniu efektów pracy na forum klasy
>Rozwijanie u uczniów nawyku sprzątania po sobie
>Rozwijanie umiejętności: szacunek do innych osób, branie odpowiedzialności za swoje czyny
Metody:
> Metoda oglądowa
>Metoda zajęć praktycznych
>M. Kwiatkowskiej: czynne, słowne (pogadanka)
Formy pracy:
>Indywidualna
>Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
>Płyta CD z muzyką do zabawy ruchowej
>Ilustracje ramek na zdjęcia
>Odtwarzacz CD
Materiały:
> wstążka
>blok techniczny
>tektura
Narzędzia i przybory:
>Nożyczki
>Klej
>Farby
>Pędzle
>Pojemniki na wodę
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie uczniów.
2. Wprowadzenie do tematu.
3. Dokładne określenie tego, co uczniowie będą robić na dzisiejszych zajęciach.
a) Pogadanka ( temat rozmowy 26 maja, Dzień Matki)
b) Odgadywanie zagadek
c) Rozwiązywanie krzyżówki
d) Zabawa ruchowa
e) Wykonanie prac dla mamy( ramka na zdjęcia
4. Uzasadnienie celowości wykonywanej pracy. Rozmowa z dziećmi na temat tego, jakie święto obchodzimy 26 maja. (Dzień Matki)
„Wiosną 26 maja, kiedy wszystko budzi się do życia, mama ma swoje święto. Mama jak wiosna, daje nam nowe życie. Ale nie tylko tego dnia, nie tylko wiosną kochaj swoją mamę.”
5. Rozwiązywanie zagadek zadanych przez nauczyciela:
a) Kto się o nas tak troszczy? Najczulej patrzy na nas? Kto od złych przygód strzeże? Wiadomo nasza…… (mama)
b) Uczyła pierwszych kroków, pierwszych słów nas uczyła. Każdą łzę nam otarła … (mama)
6. Wspólne wykonanie krzyżówki (nauczyciel oraz dzieci) zawieszonej na tablicy dotyczącej tematu dnia. Hasło : Dzień Matki. (załącznik nr 1)
7. Przygotowanie dzieci do kolejnego zadania oraz prezentacja gotowej pracy przez nauczyciela. Omówienie z uczniami kwestii dotyczącej materiałów, niezbędnych do wykonania pracy. Pogawędka na temat surowców naturalnych i ich zastosowaniu.
8. Przygotowanie stanowiska pracy. Nauczyciel prezentuje/ uczy dzieci jak powinny być rozłożone narzędzia, przybory, materiały oraz podkładka na ławce tak aby miejsce pracy było bezpieczne oraz wygodne dla dzieci. Uwzględnia w tym dzieci praworęczne oraz leworęczne.
9. Zabawa ruchowa: Dzieci ustawiają się luźno na środku Sali. Na dźwięk muzyki wszyscy kręcą się wkoło, kucają lub kołyszą się zgodnie z rytmem muzyki.
10. Wstępne przedstawienie etapów pracy przez nauczyciela. Powtórzenie planu działania. (załącznik nr 2)
11. Ponowne powtórzenie etapów pracy- tym razem przez uczniów.
12. Nauczyciel wraz z uczniami ustala kryteria oceniania pracy wykonanej przez uczniów. Liczy się: estetyka, dokładność wykonanej pracy, oryginalność, pomysłowość, trud włożony w pracę, efekt końcowy. Zachęca do umycia rąk.
13. Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczne posługiwanie się narzędziami, zwłaszcza ostrymi nożyczkami. Przypomina dzieciom o oszczędności materiałów, których używają.
14. Wspólne wybranie dyżurnych, którzy będą pomagać w trakcie prowadzenia lekcji.
15.Przystąpienie do wykonywania pracy przez dzieci.
16. W między czasie nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: Za co kochamy nasze mamy? Przykładowe odpowiedzi dzieci: za to, że opiekuje się mną, gdy jestem chory; kocha mnie; pomaga mi w lekcjach; dba o mnie.
17. Wykonywanie prac.
18. Wszyscy sprzątają po sobie stanowiska pracy.
19. Prezentacja gotowych ramek przez uczniów chętnych na forum klasy. Chętni
20. Ocena prac przez nauczyciela.
21. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel pyta uczniów czy podobały im się zajęcia, co podobało się najbardziej i co najwięcej sprawiało problemów.
zaŁ 2
etap pracy: