SCENARIUSZ ZAJĘĆ, ZABAW, ĆWICZEŃ PORANNYCH W PRZEDSZKOLU
(PROTOKÓŁ HOSPITACJI ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU)
Data : 15.04.2012r.
Grupa wiekowa : 5 latki
Prowadzący :
Temat kompleksowy : Taki jestem
Temat zajęcia : Zwroty grzecznościowe
Cele ogólne : 2; 4/1,2.
Cele obszarowe: 3, 4.
Cele szczegółowe :
-poznawcze :
-kształcące :
-wychowawcze :
Pomoce dydaktyczne : książka „Franklin mówi przepraszam”, tekst wiersza, plansze, płyta CD z piosenkami.
Etapy zajęcia (zabawy) |
Przebieg zajęcia (zabawy) |
Cele operacyjne |
Uwagi |
1. Wprowadzenie do tematu
|
N: proponuje zabawę integracyjną: „uściśnij dłoń”. - uściśnij jak najwięcej dłoni - witają się osoby które noszą okulary - witają się osoby które są dziś wesołe -witają się same dziewczynki (chłopcy) itp. Dzieci siadają w kole. N: dziś porozmawiamy o zwrotach grzecznościowych. Czy ktoś z was wie jakie słowa zaliczamy do zwrotów grzecznościowych? Dz: odpowiedzi dzieci. N: uzupełnia odpowiedzi dzieci. A czy potraficie powiedzieć w jakich sytuacjach możemy powiedzieć: dziękuję, proszę, przepraszam, dzień dobry, do widzenia. |
Dziecko chętnie bierze udział w zabawie, zna znaczenie zwrotów grzecznościowych i wie kiedy ich użyć.
|
|
2. Wysłuchanie tekstu pt. „Franklin mówi przepraszam”.
|
N: Czyta książkę dzieciom.
|
Dziecko uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela. |
|
3. Rozmowa |
1. Wiadomości: Co było przyczyną kłótni Misia i Franklina? 2. Rozumienie: Co Franklin zrobił, że Miś mu wybaczył? 3. Zastosowanie: Czy ty również postąpiłbyś tak samo jak Franklin, w chwili gdy przepraszał Misia? 4. Analiza: Czy Franklin dobrze postąpił ulegając namowie Lisa wyjawiając mu tajemnicę? 5. Synteza: Jak ty byś się zachował w stosunku do Misia gdybyś był Franklinem? 6. Ocena: Czy Franklin to dobry przyjaciel?
|
Dziecko chętnie bierze udział w rozmowie. |
|
4. Zabawa dydaktyczna |
1. N:Pamiętacie jak w opowiadaniu Franklin był smutny, bo Miś nie chciał z nim rozmawiać? Jak wyglądała twarz Franklina? Gdy dzieci prawidłowo odpowiedzą nauczyciel kładzie na dywanie kilka obrazków ze smutną buzią. N: A pamiętacie jaki Miś był zadowolony gdy Franklin go przeprosił? Jak wyglądała twarz Misia? N: kładzie obrazki w wesołą buzią. N: A jak wyglądała twarz Franklina i Misia gdy zobaczyli jak Lis pokazuje flagę Bobrowi i Ślimakowi? N: Kładzie obrazki ze złą buzią. N: A jak mogła wyglądać mina Misia, który po kłótni z Franklinem przyszedł po swoją flagę i spotkał wszystkich kolegów w domku na drzewie? N: Kładzie obrazki ze zdziwioną buzią. 2. N: Niech każdy zabieże po jednej buzi leżącej na dywanie. Przeczytam teraz wiersz i będą wstawać te osoby, które mają buzie odpowiadające wyczytywanym emocjom.
SMUTNO MI, GDY JESTEM W DOMU SAM.
|
Dziecko poprawnie ukazuje emocje mimiką twarzy oraz prawidłowo je nazywa. |
|
5. Zabawa ruchowa
|
1. N: dzieli dzieci na dwie grupy. I grupa dziewczynki- „słoneczka” - żółte szarfy, II grupa chłopcy- „chmurki” - niebieskie szarfy. 2. N: śpiewa piosenkę „Grzeczne słówka” , dzieci chodzą po sali i gdy usłyszą dane słowa stają na przeciw siebie i wykonują ustalone gesty. Dzien dobry -kłaniają się, do widzenia - machają ręką, dziękuję - podnoszą rękę do góry, proszę - odchylają rękę w bok, przepraszam - podają sobie dłonie na zgodę.
|
1. Dziecko odpowiednio reaguje na melodię żywą i spokojną.
2. Dziecko będzie poprawnie gestykulowało słysząc akcentowane słowa piosenki.
|
|
6. Praca plastyczno-konstrukcyjna |
Dzieci wykonują wesołą, uśmiechniętą twarz. |
Dziecko wie jak poprowadzić kreskę, aby twarz była wesoła. |
|