Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych 24.05.2011 w kl. II B przez Janinę Dzwonkowską
Edukacja polonistyczna i społeczna
Podstawa programowa: Czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym i wyciąga z nich wnioski. Identyfikuje się ze swoją rodziną, podejmuje obowiązki omowe i rzetelnie je wypełnia.
Zagadnienie programowe: Uczeń czyta cicho ze zrozumieniem, ocenia zdarzenia i postać bohatera. Identyfikuje się ze swoją rodziną, podejmuje obowiązki domowe i rzetelnie je wypełnia, dokonuje samooceny.
Blok tematyczny: Moje uczucia – mama i ja.
Temat: Jakim jestem synem, jaką – córką?
Cel główny: Kształtowanie właściwego stosunku do mam i ich pracy. Znaczenie obowiązku w życiu człowieka.
Cele operacyjne: Uczeń
- wykonuje mnożenie w zakresie 50
- stara się czytać cicho ze zrozumieniem
- wypowiada się na temat treści opowiadania
- potrafi ocenić postępowanie bohaterów
- układa i zapisuje zdanie
-wyjaśnia znaczenie przysłów
- przepisuje zachowując czujność ortograficzną
- odpowiada na pytania
- aktywnie uczestniczy w zabawie
- potrafi dokonać samooceny.
Metody: praca z tekstem, rozmowa, pogadanka, mapa myśli, zabawa, oglądowa – pokaz ilustracji.
Formy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana.
Pomoce: kartoniki z iloczynami, podręcznik 10 s.79, podręcznik 9 s.6-8, rozsypanki wyrazowe, kolorowe paski z przysłowiami, definicja przysłowia, karteczki z wyrazami oznaczającymi czynności.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu.
- obliczanie iloczynów i porządkowanie ich rosnąco
- odczytanie tematu lekcji
2. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu z morałem W. Osiejewa „Synowie”.
3. Sprawdzenie stopnia zrozumienia czytanego tekstu, ocenianie postępowania synów.
4. Układanie i zapisywanie zdania oceniającego syna, który pomógł matce nieść wiadra – praca zróżnicowana (podr. 9, ćw. 1, s.6).
I poziom – uczniowie samodzielnie układają i zapisują zdania.
II poziom – uczniowie układają zdania z rozsypanki wyrazowej i przepisują.
5. Ocena wykonanego zadania.
6. Czytanie przysłów i wyjaśnianie ich znaczenia.
- wyjaśnienie, co to są przysłowia i jaka jest ich rola
-czytanie przysłów na kolorowych paskach i wyjaśnianie ich znaczeń
- omówienie ilustracji na tablicy
- dopasowywanie wybranych przysłów do ilustracji.
7. Zabawa: „Jaka to czynność?”.
Dzieci przedstawiają czynności za pomocą gestów. Pozostałe odgadują i podobnie naśladują.
8. Przepisywanie przysłów.
9. Udzielanie odpowiedzi na pytania (podr. 9, ćw. 3, s.7).
- Uzasadnianie swoich wyborów.
10. Czytanie informacji o znaczeniu obowiązków w życiu człowieka (podr. 9, s.7).
11. Tworzenie mapy myśli „Moje domowe obowiązki”.
12. Wypowiedzi dzieci na temat ich domowych obowiązków.
13. Rozwiązywanie testu „Czy jesteś dobrym synem, dobrą córką?” (podr. 9, ćw. 4, s.7).
14. Ocena zaangażowania i aktywności uczniów na zajęciach.