SCENARIUSZ AKCJI EDUKACYJNEJ DOTYCZACEJ BEZPIECZEŃSTWA PRZEPROWADZONEJ W RAMACH KONKURSU "GENERALNIE BEZPIECZNIE - UCZ SIĘ OD POLICJI"
TEMAT: Bezpieczeństwo na ulicy i w trakcie zabaw.
CELE OPERACYJNE:
Uczniowie:
znają zasady ruchu drogowego oraz zasady przekraczania jezdni,
znają sygnalizację świetlną,
potrafią poprawnie zachować się na jezdni, są ostrożni,
wiedzą, w jakich miejscach można używać sprzętu rekreacyjnego,
znają zachowania służące poprawie bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętu rekreacyjnego.
MIEJSCE AKCJI: korytarz szkolny
POMOCE:
Plansza z namalowaną "zebrą", rozsypanka wyrazowa z zasadami przekraczania jezdni, arkusz szarego papieru, koła symbolizujące czerwone
i zielone światło sygnalizacji, rower, rolki, deskorolka, kask, ochraniacze na łokcie i kolana, rękawiczki do jazdy na rolkach, elementy odblaskowe, przebranie lwa Leo.
PRZEBIEG AKCJI:
Na scenę wysuwa się dziecko przebrane za lwa Leo.
Leo: Znów w radiu komunikat najsmutniejszy w świecie,
pod koła samochodu wpadły małe dzieci.
Co robić, jak je chronić na ruchliwej drodze?
Bo na to nie ma rady, iść nią trzeba co dzień.
Ale dlaczego tyle wypadków się zdarza?
Powiem Wam - bo nie każdy stara się uważać!
Idzie dzieci gromada, śmieją się, szturchają,
nieraz schodzą z pobocza, na jezdni przystają.
Ślizgają się ochoczo, to znów lepią śnieżki
lub wypadają na sankach z jakiejś bocznej ścieżki.
I wnet krzyk, zgrzyt hamulca, lecz często spóźniony.
Tu samochód, tam rower, a tu koń spłoszony.
Potem - komunikat najsmutniejszy w świecie,
a przecież można go było uniknąć, czy to wiecie?
Dziecko I: Tak, szosa jest niebezpieczna i wędrowiec mały
musi pilnie uważać na światła, sygnały.
Dziecko II: Możesz stracić życie, zdrowie, gdy na jezdnię wejdziesz źle.
Więc Ci w krótkich słowach powiem: Na ulicy - nie gap się!
Dziecko III: Trzeba iść wzdłuż białych pasów! Troszkę dalej?
To i cóż!
Chociaż stracę chwilę czasu, lecz mi nic nie grozi już!
Leo: Chwilkę! Czekaj moje dziecko i odpowiedz wreszcie mi:
Czy znasz wszystkie tajemnice, jak należy przejść ulicę?
Dziecko III: Moi drodzy, o co chodzi?
Czy ja czegoś jeszcze nie wiem?
Dzieci śpiewają piosenkę pt. "Na chodniku przystań bokiem".
W trakcie piosenki jedno z nich rozkłada na podłodze planszę z "zebrą".
Dziecko III: Drogi Leo, drogi Leo,
oto cała tajemnica:
"Na chodniku przystań bokiem,
popatrz w lewo bystrym okiem,
skieruj w prawo wzrok sokoli,
znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna - więc swobodnie
mogą przez nią przejść przechodnie."
Dziecko recytując wiersz symuluje przejście przez jezdnię "zebrę".
Leo: Czy już znacie tajemnicę, jak należy przejść ulicę?
Publiczność: Tak!
Leo: A więc sprawdźmy!
Dziecko IV: Proszę, aby podszedł przedstawiciel każdej klasy. Waszym zadaniem będzie ułożenie i naklejenie na planszę zasad przekraczania jezdni.
My w tym czasie nauczymy się piosenki pt. "Na chodniku przystań bokiem."
Reprezentanci klas otrzymują rozsypankę z zasadami przekraczania jezdni. Po prawidłowym jej ułożeniu przyklejają na arkusz szarego papieru.
Zatrzymaj się na skraju jezdni.
Spójrz w lewo.
Popatrz w prawo.
Spójrz jeszcze raz w lewo.
Jezdnia wolna - przechodź!
Głośne odczytanie planszy przez publiczność.
Dzieci śpiewają piosenkę pt. "Jedzie auto".
Dziecko V: Andrzej biegł za swoją piłką, nie rozglądał się wokoło.
Trącił go samochód mały, potłukł rękę, głowę, czoło.
Wchodzi chłopiec z plastrami na czole i ręką na temblaku.
Dziecko VI: Piotruś wszystko wie najlepiej,
zawsze chwali się tym bardzo,
lecz niestety nie wie o tym,
jakie jest do przejścia światło.
Dziecko VII: Oto skutki są niewielkie,
bo kierowca wykręcając
wpadł na słup i auto rozbił,
lecz Piotrusia omijając.
Dziecko VIII: Myśl więc dobrze przyjacielu,
gdy przechodzisz przez ulicę.
Samochody - nie zabawki.
Tu gra toczy się o życie.
Leo: Na niektórych przejściach jest tak duży ruch pojazdów, że bezpieczne przekraczanie jezdni przez pieszych staje się niemożliwe. aby umożliwić im przedostanie się na drugą stronę jezdni wprowadzono sygnalizację świetlną.
Dziecko IX: Gdy jest świetlne skrzyżowanie
na zielonym świetle przechodź.
Gdy czerwone światło widzisz
To na jezdnię nigdy nie wchodź!
Leo: Czy już znacie tajemnicę, jak należy przejść ulicę?
Publiczność: Tak!
Leo: A więc sprawdźmy, czy już wiecie kiedy iść, a kiedy stać.
Gdy ujrzycie kolor "żabki" - maszerujcie tak, jak my. Na sygnał "stój" - usiądźcie na podłodze.
Dziecko "Leo" podnosi duże koło zielone lub czerwone symbolizujące światła. Uczestnicy reagują ruchem na odpowiedni sygnał.
Dzieci: Kiedy światło jest zielone - możesz przejść na druga stronę,
A gdy pali się czerwone - przechodzenie zabronione.
Dzieci śpiewają piosenkę pt. "Jada rowery".
Dziecko X: Gdy jeździmy rowerami, to musimy znaki znać.
Główna droga jest przed nami, więc pierwszeństwo trzeba dać.
Dzieci podczas recytacji pokazują swój ulubiony sprzęt: rower, rolki, hulajnogę, deskorolkę.
Dziecko XI: Mój rower, jak prawdziwy konik
lubi z wiatrem po ścieżkach gonić.
Lubi pędzić przed siebie - przez park i przez pola,
wciąż dalej i dalej, koło za kołem.
Dziecko XII: A ja wolę hulajnogę!
Pomknę nią w daleki świat.
Dziecko XIII: Ja na rolkach wolę jazdę.
Dziecko XIV: Może deskorolkę dać!
Wychodzi dziecko z elementami odblaskowymi, kaskiem i ochraniaczami.
Dziecko XV: Nałóż odzież odblaskową, kask na głowę, ochraniacze.
Dbaj o swoje bezpieczeństwo, wszak nie może być inaczej!
Dziecko XVI: Grzesio gnał na deskorolce, wszędzie chciał podążać w pędzie.
Lecz nie myślał wcale o tym, że nieszczęście z tego będzie.
Wchodzi chłopiec kulejąc, z zabandażowaną ręką i nogą.
Teraz Grzesio stęka, jęczy, przez samochód potrącony.
Przysiągł, że będzie uważał przy przejściu na drugą stronę.
Leo: Rekreacja! Rekreacja!
-Sprzęt ten znacie znakomicie.
Jak bezpiecznie nim dojechać?
Pan policjant nam pomoże
zgłębić wszystkie tajemnice.
Dzieci śpiewają piosenkę pt. "Pan policjant".
Zaproszony przedstawiciel Policji mówi dzieciom o warunkach bezpiecznego posługiwania się sprzętem rekreacyjnym:
budowa i wyposażenie roweru,
miejsce jazdy dla rowerów, rolek, deskorolek,
zasady ruchu drogowego obowiązujące rowerzystów,
właściwy i bezpieczny ubiór.
Na zakończenie akcji dzieci dziękują Panu policjantowi za udział w zajęciach i wręczają mu dyplom "Na Ciebie mogę liczyć - przyjaciel dzieci SP ...".