SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE III
Temat: „Jestem bezpieczny na drodze”
Nauczyciel prowadzący: Anna Plust
Data: 16.05.2014r.
Cele ogólne:
- utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze,
- utrwalenie i rozróżnianie dźwięków występujących na drodze oraz reakcji na nie
- utrwalenie znaczenia znaków przeznaczonych dla pieszych
Cele operacyjne:
- zna podstawowe zasady ruchu drogowego
- rozróżnia dźwięki występujące na ulicy
- rozpoznaje sygnał pojazdów uprzywilejowanych
- rozróżnia znaki przeznaczone dla pieszych i zna ich znaczenie
- zna zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnie
- wciela się w role uczestnika w ruchu drogowego
Metody: słowna , obserwacji i pokazu, praktycznego działania
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagranymi odgłosami ulicy, zestaw edukacyjny „AUTOCHODZIK”.
Przebieg zajęć:
Powitanie piosenką „ Zapraszamy na zajęcia”.
Słuchanie nagranych dźwięków ulicy i rozpoznanie ich. Utworzenie listy dźwięków, które łączą się z niebezpieczeństwem. Rozpoznanie sygnałów pojazdów uprzywilejowanych.
Wybranie spośród elementów zestawu AUTOCHODZIK, tych które dotyczą pieszych. (zebry, znaki drogowe, sygnalizacja świetlna) Objaśnienie ich znaczenia. Przypomnienie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnie.
Nauka fragmentu wiersza W. Chotomskiej ( utrwalenie pięciu zasad przechodzenia przez jezdnię, zwrócenie uwagi na kolejność czynności wykonywanych podczas przechodzenia przez ulicę):
1) Na chodniku przystań bokiem.
2) Popatrz w lewo bystrym okiem.
3) Skieruj w prawo wzrok sokoli.
4) Znów na lewo spójrz powoli.
5) Jezdnia wolna, więc swobodnie mogą przejść przez nią przechodnie.
Odgrywanie przez dzieci scenek przedstawiających prawidłowe i nieprawidłowe zachowania na drodze. Omówienie ich.
Zabawa z zestawem edukacyjnym AUTOCHODZIK z wykorzystaniem wszystkich elementów. Dzieci wcielają się w rolę uczestników ruchu drogowego: pieszych, kierowców, policjanta, operatora świateł, pracownika stacji benzynowej. Poruszają się po miasteczku drogowym z wykorzystaniem poznanych zasad.