SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
NAUCZYCIEL: Adrian Weredycki
KLASA: II liceum
TEMAT: Najmniejsza oraz największa wartość funkcji kwadratowej w przedziale domkniętym.
BAZA MERYTORYCZNA:
Uczeń:
Zna definicję funkcji kwadratowej
Zna wzór na wyróżnik trójmianu kwadratowego
Zna wzory na współrzędne wierzchołka
Zna definicję wartości najmniejszej i największej funkcji
CELE:
Uczeń:
• Potrafi odczytać z wykresu wartość najmniejszą i największą funkcji kwadratowej
określonej na przedziale domkniętym
Potrafi obliczać wartość najmniejszą i największą funkcji kwadratowej określonej na przedziale domkniętym
Wie, jak położenie wierzchołka względem rozważanego przedziału może ułatwić odczyt wartości najmniejszej i największej.
METODY: podająca, praktyczna (pogadanka, dyskusja), ćwiczenia utrwalające.
TOK LEKCJI:
Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)
Sprawdzenie zadania domowego.
Wprowadzenie do lekcji
N: Co jest wykresem funkcji kwadratowej?
U: Parabola.
(N. wyświetla przykładowy wykres funkcji kwadratowej - załącznik 1.)
N: Jakie znacie wzory na współrzędne wierzchołka paraboli?
U:
N: Co jest dziedziną funkcji kwadratowej?
U: Zbiór liczb rzeczywistych.
N: Czy funkcja kwadratowa zawsze przyjmuje wartość najmniejszą i największą?
U: Nie, może przyjmować wartość najmniejszą albo największą.
N: Od czego to zależy?
U: Od znaku współczynnika przy
.
N: Ile ta wartość wynosi?
U:
albo
N: Dla jakiego argumentu jest ona przyjmowana?
U:
albo
, gdzie
to pierwiastki.
N: Dyktuje notatkę:
Funkcja kwadratowa
, gdzie
, określona w zbiorze liczb rzeczywistych:
przyjmuje największą wartość równą
, jeśli
; wówczas nie ma wartości najmniejszej
Dla argumentu
przyjmuje najmniejszą wartość równą
, jeśli
; wówczas nie ma wartości największej
Lekcja właściwa:
N: A co się stanie, jeśli ograniczymy dziedzinę funkcji do przedziału domkniętego?
Prezentacja w programie C.A.R.:
, różne położenia odcinka
Uczniowie dostają kartki w wykresami (załącznik 2.)
N: Czy tak określone funkcje mają wartość najmniejszą i największą? Jak ją znaleźć?
Po krótkiej dyskusji, nauczyciel podaje algorytm:
Aby znaleźć najmniejszą oraz największą wartość funkcji kwadratowej
, gdzie
, w przedziale domkniętym
, wystarczy wykonać następujące czynności:
Obliczyć wielkości:
Sprawdzić, czy
, a następnie:
Jeśli tak, to:
Obliczyć
Wybrać wartość najmniejszą oraz największą spośród liczb:
Jeśli nie, to:
Wybrać wartość najmniejszą oraz największą spośród liczb:
N: Otwórzcie zbiory zadań na stronie 49.
Zadanie 1
Naszkicuj wykres funkcji f. Odczytaj y wykresu najmniejszą oraz największą wartość, jaką funkcja przyjmuje w podanym przedziale:
a)
,
Wartość największa:
Wartość najmniejsza:
d)
,
Wartość najmniejsza:
Wartość największa:
Zadanie 2
Oblicz najmniejszą oraz największą wartość funkcji f w podanym przedziale:
a)
,
więc wartość największa:
więc wartość najmniejsza:
Zadanie 3
Oblicz najmniejszą oraz największą wartość funkcji f w podanym przedziale:
d)
,
Z postaci iloczynowej odczytujemy pierwiastki:
więc
ponadto cały przedział leży po prawej stronie wierzchołka (a tam funkcja f jest malejąca, zatem:
Wartość najmniejsza:
Wartość największa:
Zadanie 4
Oblicz najmniejszą oraz największą wartość funkcji f w podanym przedziale:
b)
,
Funkcja f dla
jest rosnąca więc:
Wartość najmniejsza:
Wartość największa:
Zadanie
Jaka jest najmniejsza wartość funkcji kwadratowej
w przedziale
?
A. -7 B. - 4 C. - 3 D. - 2
Zadanie domowe:
Zad. 5,6/49
Załącznik1.
Załącznik 2.