SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa 7 - latków
Prowadząca zajęcie : Beata Sawicka rok III gr. PTE 1
TEMAT ZAJĘĆ: Pomagamy Panu Listonoszowi segregować i roznosić listy.
PODSTAWA PROGRAMOWA
Umożliwienie dostrzegania i opisywania stosunków przestrzennych, określenie swojego położenia względem przedmiotów lub innych osób, określenie kierunku ruchu: do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo.
Stwarzanie okazji do klasyfikowania i porządkowania przedmiotów - wskazywanie i grupowanie przedmiotów podobnych do siebie pod względem wielkości, kształtu, koloru i przeznaczenia.
CELE OGÓLNE:
Klasyfikowanie kopert według wielkości, koloru, kształtu
Doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami w zakresie 1 - 10; przeliczanie ilości kopert w poszczególnych zbiorach, używanie określeń: mniej, więcej, tyle samo.
Rozwijanie aktywności ruchowej
Rozwijanie aktywności plastycznej
CELE OPERACYJNE:
Dziecko prawidłowo klasyfikuje
Dziecko wykonuje kopertę według instrukcji słownej nauczyciela
Dziecko wie jak należy zaadresować kopertę, kto jest nadawcą a kto odbiorcą
Dziecko wie po co segreguje się koperty i jak się wysyła listy
METODY PRACY:
Podające - pokaz, instrukcja
Poszukujące - rozmowa
Praktyczne - metoda zadań zamkniętych
FORMY PRACY: Indywidualna, grupowa, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracja przedstawiająca listonosza, torba i czapka listonosza, koperty w różnych kolorach (10 szt.), o różnych kształtach i różnej wielkości, karton z odrysowanym kształtem koperty, nożyczki, ziemniaki, kleje, farby plakatowe.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Wprowadzenie wierszem M. Terlikowskiej Pt : „Listonosz”.
Przez ulice długie, od samego rana
Idzie pan listonosz, torbę ma wypchaną.
Czy pogoda, czy dzień mglisty
Pan listonosz nosi listy.
Stuku - puku, proszę wpuście listonosza,
Pan listonosz listy niesie,
Nie pomyli się w adresie.
Omówienie stroju listonosza na podstawie ilustracji. Rozmowa na temat treści przedstawionego wiersza. Skąd Pan Listonosz wie do kogo ma dostarczyć list?
Zgadywanka - wyszczególnienie brakujących elementów (torba, czapka).
Zabawa ruchowa „ciepło - zimno” - odnalezienie torby i czapki listonosza.
Dobre Elfy pomagają listonoszowi segregować listy, tworzenie przez dzieci zbiorów kopert według określonej cechy (barwy, wielkości, kształtu).
Przeliczanie ilości kopert w poszczególnych zbiorach, porównywanie z użyciem określeń: więcej, mniej, tyle samo.
Działania matematyczne:
po segregacji listów okazało się, że Pan Listonosz powinien dostarczyć 3 żółte listy na ul. Lipową, 4 czerwone listy na ul. Słoneczną oraz 2 niebieskie listy na ul. Wiosenną. Ile listów ma Listonosz?
Małgosia ma osiem niebieskich kopert. Przyszedł Radek i zabrał Małgosi cztery niebieskie koperty ale zostawił 2 czerwone koperty. Ile Małgosia ma teraz kopert?
Pan Listonosz ma 3 zbiory po 2 koperty. Przyszła Angelika i dała Panu Listonoszowi jeszcze 3 koperty. Listonosz dostarczył 1 kopertę do taty Jasia oraz 1 kopertę do mamy Angeliki. Ile kopert ma Listonosz?
Jakie jeszcze sprawy załatwiamy na poczcie? ( pogadanka)
Tworzenie własnej koperty - wycinanie z kartonu, zaginanie, ozdabianie pieczątkami ziemniaków i farbami, klejenie.
Adresowanie kopert imieniem koleżanki lub kolegi z ławki (jeśli liczba dzieci nie jest parzysta dziecko adresuje kopertę na Panią nauczycielkę).
Zabawa „wysyłamy listy” - dzieci wrzucają listy do przygotowanego pudełka (skrzynki na listy). Jedno z dzieci staje się Panem listonoszem wyciąga listy ze skrzynki i oddaje dzieciom do których zaadresowana jest koperta.
Prezentacja własnej pracy, omówienie, wybranie przez dzieci najładniejszych prac i umieszczenie ich na wystawie.