SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„Witaminy hop do brzuszka i marchewka i pietruszka”
Grupa: II 4-latki
Data: 18.09.2014r.
Nauczycielka: Katarzyna Królik
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa.
Pomoce i środki dydaktyczne: pluszowe misie, chusta animacyjna, odtwarzacz płyt CD, płyta CD z wesołą i smutną muzyką, laptop, rzutnik, pendrive z bajkami, kartki papieru, koła origami, wata, plastelina, kawałki materiału, klej, miodowe ciasteczka.
Cele ogólne:
-kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zabawek;
-rozwijanie umiejętności poprawnego budowania wypowiedzi;
-rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-uważnie słucha,
-wypowiada się na forum grupy,
-współpracuje z innymi dziećmi w zabawie,
-tańczy w rytm muzyki,
-rozróżnia muzykę wesołą i smutną,
-ogląda bajkę,
-potrafi nazwać cechy charakteru,
-starannie wykonuje pracę plastyczną,
-próbuje miodowych ciasteczek, określa ich smak, zapach, kształt.
Przebieg zajęć:
Zabawa o wielostronnej formie ruchu „Pracujemy”.
„Tadek niejadek” - wysłuchanie wiersza
H. Murawskiej, rozmowa na temat kłopotów głównego bohatera, nawiązywanie do osobistych doświadczeń dzieci.
Przedstaw swojego misia.
Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola.
Zabawa ,,Co się dzieje?” - z wykorzystaniem chusty animacyjnej
a) Misie jadą nad morze samochodem - dzieci trzymają swój koniec chusty i poruszają się powoli dookoła,
b) ,,Sztorm” - na chuście leżą maskotki, dzieci podrzucają je do góry, tak, aby nie spadły.
„Dlaczego miś jest smutny?” - rozmowa w oparciu o wiersz Cz.
Janczarskiego
Oj, widzę że misie zmęczyły się odrobinkę. Porozmawiajmy teraz o misiach pluszowych i ich prośbach do dzieci.
„Naprawiamy misia” - Czesław Janczarski
Kto misiowi urwał ucho?
No kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś nie przyznaje.
Może jechał miś tramwajem?
Może upadł biegnąc z górki?
Może go dziobały kurki?
Może Azor go tarmosił,
Urwał ucho, nie przeprosił?
Igła, nitka, rączek para,
naprawimy szkodę zaraz.
O! Już sterczą uszka oba.
Teraz miś się nam podoba.
Kto mi powie dlaczego nasz miś ma smutną buzię?
A czy wy szanujecie swoje zabawki? ( rozmowa z dziećmi o poszanowaniu zabawek)
5. „Taniec wesołych misiów” - swobodna ekspresja do muzyki.
Dzieci słuchają nagrania dwóch melodii - dokonują wyboru jednej, która ich zdaniem nadaje się do tańca szczęśliwych misiów. Tańczą w rytm melodii.
„W kinie” - oglądanie bajek o Misiu Uszatku i Kubusiu Puchatku. Porównanie cech charakteru głównych bohaterów i ich przyjaciół.
„Pluszowy miś” - praca plastyczna
Degustacja miodowych ciasteczek - określania kształtu, zapachu, smaku.