Rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych cz. II - scenariusz lekcji matematyki w klasie 3c
Autorka: Urszula Lupa
Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych - cz. II
Cele lekcji:
Uczeń:
doskonali umiejętności wymagane na egzaminie gimnazjalnym
przypomina wiadomości konieczne do rozwiązania zadań
wyjaśnia sposób rozwiązania zadań
doskonali umiejętność zapisu rozwiązania zadań.
Metody i forma pracy :
ćwiczenia praktyczne
ćwiczenia indywidualne i zbiorowe
Środki dydaktyczne:
zeszyt
tablica
karty pracy z zadaniami
PRZEBIEG LEKCJI:
I. Część wstępna:
1. Powitanie, sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu lekcji.
II. Część główna:
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z zadaniami. Uczniowie czytają kolejne zadania zastanawiają się nad sposobem ich rozwiązania i zgłaszają się do rozwiązania zadania na tablicy. Za rozwiązanie danego zadania otrzymują plusy, a na koniec lekcji nawet oceny. Pozostali uczniowie rozwiązują je samodzielnie w zeszytach sprawdzając swoje obliczenia z rozwiązaniem na tablicy, a w razie wątpliwości pytają nauczyciela.
Zadanie1.
Liczba x jest najmniejszą spośród dodatnich liczb całkowitych spełniających następujące warunki: potrojona liczba x jest jednocześnie liczbą parzystą i kwadratem liczby naturalnej. Liczba x ma zatem wartość;
A. 3 B. 6 C. 10 D. 12
Zadanie 2.
Prostokątny plac przed szkołą ma wymiary 45 m x 21,87 m. Ile płytek kwadratowych o boku 40,5 cm potrzeba na pokrycie tego placu (płytki można ciąć)?
A. 5 500 B. 6 000 C. 2 430 D. 3 000
Zadanie 3.
Powierzchnia Oceanu Spokojnego jest równa ok. 165 200 000 km2. Powierzchnię Oceanu można zapisać w postaci:
16,52 . 10...... km2 (uzupełnij zapis)
Zadanie 4.
W całkowicie wypełnionym, prostopadłościennym kartonie o podstawie 4 cm x 10 cm znajduje się 1 litr mleka. Jaką wysokość ma karton?
A. 10 cm B. 100 cm C. 25 cm D. 18 cm
Zadanie 5.
Wysokość walca jest trzy razy dłuższa od promienia podstawy. Pole powierzchni całkowitej tego walca (w cm2) wyraża się taką samą liczbą co jego objętość (w cm3). Czy objętość tego walca jest większa od pojemności zwykłej szklanki?
Zadanie 6.
Kąty trójkąta ABC wpisanego w okrąg o środku O są równe:
1.∠A = 60o, ∠ B = 50o, ∠ C = 70o.
2.∠ A = 70o, ∠ B = 50o, ∠ C = 60o
3.∠ A = 50o, ∠ B = 60o, ∠ C = 70o
4.∠ A = 50o, ∠ B = 70o, ∠ C = 60o
Zadanie 7.
Nowy samochód traci na wartości 20% po roku użytkowania. Wartość samochodu po roku użytkowania wyniosła 19 744 zł. Ile kosztował nowy samochód?
Zadanie 8.
Fragment trawnika w kształcie trójkąta ABC podzielono na dwie części chodnikiem DE. Aby obsiać trawą część DEC zużyto 8 kg nasion. Ile kg nasion potrzeba, aby obsiać trawą część ABED trawnika.
Zadanie 9.
Ile spośród liczb 10, 20, 30, 35, 55 jest większych od średniej arytmetycznej tych liczb?
A. żadna B. Jedna C. Dwie D. Trzy
Zadanie 10.
Oblicz powierzchnię obszaru zamalowanego. Wynik podaj z dokładnością do 1 cm2.
III. Część końcowa:
1. Podsumowanie pracy na lekcji i wpisanie ocen.
2. Zadanie zadania domowego.
3. Pożegnanie.