KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
KLASA II
(zajęcia fakultatywne)
Temat: Giaur i Werter - charakterystyka porównawcza.
Cele lekcji
Uczeń:
- charakteryzuje kategorię bohatera romantycznego,
- charakteryzuje postać Giaura,
- charakteryzuje postać Wertera,
- zestawia cechy dwóch bohaterów romantycznych w tabeli i dokonuje charakterystyki
porównawczej,
- formułuje wniosek końcowy dotyczący dwóch bohaterów - Giaura i Wertera.
Metody pracy
- pogadanka, podająca, problemowa, ćwiczenia redakcyjne.
Formy pracy
- indywidualna
- zbiorowa
Tok lekcji
1. Dzisiejsze zajęcie będą poświęcone dwóm bohaterom romantycznym - Giaurowi i Werterowi. Jak moglibyśmy scharakteryzować bohatera romantycznego?
Bohater romantyczny - jest gwałtowny, uczuciowy, ma poczucie własnej indywidualności, wyobcowany, samotny, często też jest poetą (np. Hrabia Henryk z Nie-Boskiej komedii). Wiecznie zbuntowany wobec świata i reguł nim rządzących, rozczarowany ideałami. Nie ma możliwości zrealizować swoich ideałów, marzeń. Zazwyczaj nieszczęśliwie zakochany. W większości przypadków popełnia samobójstwo lub ginie.
2. Uczniowie wymieniają jakimi cechami odznacza się bohater bajroniczny.
Bohater bajroniczny jest przede wszystkim zbuntowany przeciwko rzeczywistości i jej normom - chce i może czynnie je zmieniać lub łamać. Jest niezależny, odważny, dumny, nie waha się przed podjęciem ryzyka. Z drugiej strony jest jednak wrażliwy i czuły, mocno przeżywa miłość, gniew, ból. Tajemnicza przeszłość to ciężar, z którym nie do końca może sobie poradzić, dlatego decyduje się na wyznanie prawdy. To, czego oczekuje, to nie przebaczenie świata, którym gardzi, lecz ulga w cierpieniu. Nie zależy mu na niczyim współczuciu ani rozgrzeszeniu, zachowuje swoją niezależność do końca.
3. Uczniowie wymieniają jakimi cechami charakteryzuje się bohater werterowski.
Bohater werterowski to postać literacka wzorowana na Werterze, ukazanym przez Goethego w epistolarnej powieści "Cierpienia młodego Wertera". Stał się on wzorem do naśladowania dla wielu młodych ludzi żyjących w czasie romantyzmu. Cała książka bardzo mocno wpłynęła na ówczesną romantyczną obyczajowość. Werter, podobnie jak Giaur, również przeżywa nieszczęśliwą miłość. Jego wybranką jest Lotta, która zostaje jednak żoną innego. Mimo to młodzieniec często widuje się z młodym małżeństwem - nie potrafi odmówić sobie widoku ukochanej, z drugiej jednak strony nie chce stawać na przeszkodzie jej szczęściu. Werter nie potrafi poradzić sobie ze swoim uczuciem, które jest zarazem bardzo piękne i wyniszczające. W końcu popełnia samobójstwo, kładąc kres swoim cierpieniom.
4. Dokonanie analizy porównawczej obydwu bohaterów - uczniowie wypełniają tabelkę.
WERTER |
GIAUR |
- przeżywa nieszczęśliwą miłość (Lotta), przeżywanie wewnętrzne - popełnia samobójstwo, - poddaje się,
- siada w samotności i myśli o miłości,
- wrażliwy, - umiera śmiercią samobójczą |
- przeżywa nieszczęśliwą miłość, ale działa (Leila), - samobójstwo to dla niego tchórzostwo, - człowiek czynu, zabija ludzi, którzy utrudniają mu życie, - chce ratować miłość, - nienawidzi Hassana (Leila to jego wybranka), chce zniszczyć, - jest odważny, zdecydowany, nie boi się przeciwności losu, - wrażliwy, nie ukazuje swoich uczuć światu, - umiera naturalnie |
5. Uczniowie na podstawie analizy porównawczej wyciągają wnioski dotyczące biografii dwóch romantycznych bohaterów - Giaura i Wertera.
Zarówno Giaur jak i Werter to postaci nieszczęśliwe i niespełnione. Żaden z nich nie jest w stanie zapewnić szczęścia sobie i ukochanej kobiecie, obaj przegrywają ze światem i rządzącymi nim normami. Wydaje się jednak, że typ bajroniczny jest bardziej zaangażowany w rzeczywistość i w życie, niż typ werterowski. Giaur działa, dokonuje pomsty na zabójcy Leili, a potem przez całe życie zachowuje żywą pamięć o niej. Jest wierny sobie i swoim zasadom, konsekwentny, nie poddaje się, nawet rozpacz i cierpienie nie może go złamać. Werter wygląda na jego tle jak postać bierna, słaba, wycofana. Obaj bohaterowi reprezentują odmienny typ życiowego dramatu i postawy względem niego. Obaj jednak stają w obliczu podobnych wyborów i życiowych konfrontacji. Ich tragiczny los to wyraz fascynacji i zainteresowań romantycznych twórców.
6. Uczniowie próbują udzielić wypowiedzi na następujące zagadnienia:
a. Bohater romantyczny wobec sił dobra i zła.
b. Bohater romantyczny o sensie swego życia.
c. Bohater romantyczny wobec innych ludzi.
7. Lekcję kończy refleksja o zdobytej wiedzy.
2