Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Data i miejsce: 24.05.2013, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej
Czas trwania zajęć: 30 min.
Prowadząca: Anna Patyk
Temat bloku: Święto Mamy!
Temat dnia: Pomagamy Mamie
Zapis do dziennika: „Pieczemy z mamą ciasto” - zabawa naśladowcza. Uważne obserwowanie i naśladowanie ruchów N. Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. „Mama ma dużo obowiązków” - praca z obrazkiem. budowanie wypowiedzi wielozdaniowej. Pogłębianie przywiązania i szacunku do matki. „Kto pierwszy?” - zabawa z elementem biegu. „Liczymy kwiaty” - zabawa dydaktyczna. Rozwiązywanie zdan matematycznych. Liczenie na zbiorach zastępczych, „Porządkujemy naczynia” - zabawa dydaktyczna. „Porządkujemy naczynia” - zabawa dydaktyczna. Posługiwanie się nazwami naczyń i określenie ich przeznaczenia. Rozumienie określeń: obok siebie, w szeregu, jedno na drugim, w kole, na przemian, zwrócone uchem w lewo/ w prawo.
Cele ogólne:
doskonalenie liczenia na konkretach;
rozwijanie szacunku dla dorosłych, w szczególności dla matki;
budowanie wypowiedzi wielozdaniowych,.
Cele operacyjne:
swobodnie wypowiada własne myśli, wrażenia, spostrzeżenia i odczucia związane z osobą matki,
odczuwa i okazuje przywiązanie oraz szacunek do matki, rodziny,
rozumie, jak wiele zajęć domowych wykonuje mama,
dostrzega potrzeby bliskiej mu osoby,
rozumie, że pomoc bliskim sprawia im radość,
buduje wypowiedzi poprawne pod względem logicznym i gramatycznym,
odważnie wypowiada własne myśli, wrażenia i spostrzeżenia,
wiąże opis słowny z treścią obrazka.
rozwiązuje zadania matematyczne,
liczy na zbiorach zastępczych
odzwierciedla ruchem czynności.
Formy pracy:
indywidualna;
zbiorowa;
w parach
Metody pracy:
słowna;
czynna;
percepcyjna.
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające kobiety, np.: gotującą, robiąca pranie, prasującą, niosąca zakupy; 4 szarfy w różnych kolorach; zabawki z kącika kuchennego; kasztany.
Przebieg zajęć:
„Pieczemy z mamą ciasto” - zabawa naśladowcza. Naśladowanie ruchem czynności wykonywanych podczas pieczenia ciasta: sypanie mąki - mieszanie obiema rękami, rozbijanie jajek - jedną ręką, wyrzucanie skorupek - drugą, wyrabianie ciasta - raz jedną ręką, raz drugą, wkładanie do formy - obiema rękami, posypywanie bakaliami - raz jedną ręką, raz drugą.
„Mama ma dużo obowiązków” - praca z obrazkiem. Opowiadanie, co dzieje się obrazkach. Udzielanie odpowiedzi na pytania: Dlaczego mama czasami jest zmęczona?, W jaki sposób możecie pomóc swojej mamie? Zwrócenie uwagi na czynności, które dzieci mogą wykonywać samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłego, np. nakrywanie do stołu, sprzątanie swoich zabawek i książek, wycieranie kurzu, karmienie kota, psa.
„Kto pierwszy” - zabawa z elementami biegu. Dzieci podzielone na 2-4 zespoły. Stają w rzędach naprzeciw szarf ułożonych w jednej linii na dywanie. Na hasło: Start! dzieci w rzędach kolejno biegną do szarfy. Stają w niej i przekładając ją, zdejmują nad głową, układają w kole na wyznaczonym miejscu. Wracają na koniec rzędu, klepią w rękę kolegę, który rozpoczyna bieg. Wygrywa rząd, który pierwszy ukończy zadanie.
„Liczymy kwiaty” - zabawa dydaktyczna. Nauczyciel układa zadania matematyczne. Dzieci liczą na zbiorach zastępczych. Nauczyciel mówi: Mama dostała od syna i córki dużo kwiatów, np.: cztery żółte i trzy fioletowe, ile było kwiatów?; dwa różowe tulipany i cztery pomarańczowe, ile było tulipanów? Dzieci w parach układają zadania - jedno układa zadanie, drugie rozwiązuje. Zamiana ról.
„Porządkujemy naczynia” - zabawa dydaktyczna. Oglądanie różnorodnych naczyń, np. talerze duże i małe, kubki, garnki z różnymi uchami i uchwytami - określanie ich nazwy i przydatności. Układanie naczyń według poleceń, np. obok siebie w gromadce, w szeregu, w rzędzie, jedno na drugim (talerze) w kole, na przemian (np. talerz - kubek) itp. Ustawianie kubków uchem w różne strony. Ustawienie naczyń tak, aby pośrodku znajdowały się naczynia z dwoma uchami, po prawej stronie ustawiamy naczynia z uchem (uchwytem) zwróconym w prawo, po lewej stronie ustawiamy naczynia z uchem zwróconym w lewo. Ustawianie naczyń z jednym uchem w szeregu, w dwojaki sposób: uchwyty zwrócone w prawo lub w lewo. Dzieci powinny zrozumieć, że nie ma naczyń, które mają uchwyty z ustalonej strony.
„Mamo, mamo! Ile kroków do Ciebie?” - zabawa ruchowa. Dzieci ustawione w jednym boku Sali, „mama” w drugim. Dzieci po kolei pytają Mamo, mamo! ile kroków do Ciebie? A mama odpowiada np. 3 parasolki, 2 słoniowe itd.