Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków
Temat kompleksowy: Święto pluszowego misia
Temat dnia: W sklepie z zabawkami
Data: 23.11. 2009r
Cele ogólne:
Cel poznawczy: Poznanie sylwet sławnych misiów i ich imion
Cel wychowawczy: Wdrażanie do uważnego słuchania utworów literackich oraz innych osób
Cel kształcący: Kształtowanie umiejętności szanowania swoich zabawek
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Przegląda ilustracje w książkach i czasopismach znajdujących się w kąciku czytelniczym;
Zapoznaje się z sylwetkami oraz imionami sławnych misiów;
Śpiewa piosenkę „Star niedźwiedź mocna śpi”;
Porusza się do melodii piosenki;
Słucha uważnie bajki opowiadanej przez misia;
Odpowiada na pytania zadane przez misia;
Wypowiada się na temat swojej ulubionej zabawki;
Opisuje jej wygląd stosując nowo poznane wyrażenia: lekka, puszysta, delikatna
Rozumie potrzebę szanowania zabawek;
Bierze udział w zajęciach;
Śpiewa piosenkę o misiu;
Ruchem ciała pokazuje jak porusza się niedźwiadek;
Odpowiednio dozuje klej;
Rozprowadza klej na kartce;
Przykleja odpowiednie kawałki kolorowego papieru;
Przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie pracy przy stoliku;
Sprząta swoje miejsce pracy;
Zachowuje bezpieczeństwo w trakcie spaceru
Metody:
słowna: opowieść Misia
Zabawa ze śpiewem do piosenki „Stary niedźwiedź mocno śpi”
Zabawa ruchowa ze śpiewem „ Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek...”
Środki dydaktyczne:
sala przedszkolna
„W sklepie z zabawkami” Cz. Janczarskiego
Pluszak „MIŚ”
magnetofon
płyta CD
klej;
kolorowy papier;
kącik czytelniczy;
ilustracje znanych misiów
karta pracy przygotowana przez nauczyciela
I. Przebieg dnia:
Powitanie dzieci, wprowadzenie ich do tematu dnia.
Poznanie sławnych misiów i ich imion: Przeglądanie książek o misiach w kąciku czytelniczym. Zaprezentowanie ilustracji sławnych misiów- odgadywanie ich imion (Miś Uszatek, Miś Paddington, Gumisie, Kubuś Puchatek, Miś Yogi)
Zabawa ze śpiewem do piosenki „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
II. Przebieg zajęć:
„W sklepie z zabawkami” Cz. Janczarskiego- mały miś opowiada dzieciom historię o zaczarowanym królestwie zabawek.
Rozmowa na temat treści opowiadanie:
Miś zadaje dzieciom pytania: Co wydarzył się w opowiadaniu, dlaczego Ania nie chciała nowego misia, czy wy też macie swoją ukochaną zabawkę?
Wypowiedzi dzieci na temat ich ulubionej zabawki oraz w jaki sposób należy się nimi zajmować
Zabawa ruchowa ze śpiewem „ Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek...”
Podsumowanie zajęć: Wykonanie sylwety Misia Uszatka:
Przypomnienie zasad postępowania z klejem: ile kleju należy pobrać na pędzelek, w jaki sposób należy rozprowadzić klej na karcie pracy, czy możemy dotykać rękoma oczu w czasie pracy? itp.
Prezentacja ukończonej pracy, zawieszenie prac na tablicy korkowej
III. Wspólne rysowanie na dowolny temat kredkami ołówkowymi, zabawy w kącikach zainteresowań.
IV. Spacer po okolicy wokół przedszkola- rozumie potrzebę zachowania bezpieczeństwa w trakcie spaceru
V. Leżakowanie- słuchanie bajki z płyty CD „Kubuś Puchatek i przyjaciele”.