Prasa niejedno ma imię : konspekt lekcji bibliotecznej
Cele ogólne:
uporządkowanie wiedzy o prasie i czasopiśmiennictwie,
kształtowanie nawyków czytelniczych związanych z czasopismami.
Cele operacyjne
uczeń po lekcji będzie umiał:
dokonać podziału czasopism według różnych kryteriów;
rozróżnić i scharakteryzować rodzaje tekstów zamieszczonych w prasie;
dokonać prawidłowego wyboru czasopisma w zależności od aktualnej potrzeby, rozwijanych zainteresowań;
szybko dotrzeć do poszukiwanych informacji;
dokonać selekcji czasopism pod względem przydatności w procesie kształcenia.
Metody nauczania:
oglądowo-słuchowa;
praca w grupach;
gry dramowe (wejście w rolę red. naczelnego).
Pomoce dydaktyczne: zestawy prasy dla każdej grupy, wizytówki dla grup: GRUPA PODRÓŻNIKÓW, GRUPA INFORMATYKÓW, GRUPA NAUKOWCÓW, GRUPA POLITYKÓW, GRUPA LITERATÓW, GRUPA SPORTOWCÓW.
Przebieg zajęć:
Przywitanie uczniów.
Przedstawienie tematu oraz celu zajęć.
Podział uczniów na grupy redakcyjne.
Wybór redaktora naczelnego w każdej grupie, a następnie losowanie przez niego wizytówki dla grupy.
Omówienie prasy przez nauczyciela.
Podział na gazety i czasopisma; podział czasopism ze względu na różne kryteria: zasięg, częstotliwość ukazywania się, treść, odbiorcę.
Omówienie budowy i struktury czasopisma, gatunków dziennikarskich.
Zwrócenie uwagi na aktualność informacji zawartych w prasie ze względu na krótki proces wydawniczy.
Praca uczniów w grupach:
Podział przygotowanych w zestawach czasopism ze względu na ich zasięg i częstotliwość ukazywania się.
Odszukiwanie stopki redakcyjne w czasopiśmie National Geographic.
Wybranie przez każdą grupę jednego czasopisma / zgodnie z profilem wylosowanej wizytówki / np. Grupa Podróżników wybiera National Geographic, Grupa Informatyków - PC Komputer, Grupa Naukowców - Świat Wiedzy, Grupa Polityków - Politykę, Grupa Sportowców - Przegląd Sportowy. Przygotowanie jego charakterystyki, uwzględniającej poznane kryteria podziału.
Wybranie ciekawego artykułu z czasopisma, odpowiadającego charakterowi grupy i przygotowanie jego krótkiej prezentacji.
Wyniki wypracowane przez poszczególne grupy przedstawiają wybrani wcześniej redaktorzy.
Najbardziej udane i ciekawe prezentacje są nagradzane oklaskami.
Podsumowanie lekcji oraz zaproszenie uczniów do korzystania z czasopism prenumerowanych przez bibliotekę.
Zwrócenie uwagi uczniów na różnorodność czasopism gromadzonych przez bibliotekę.
Podziękowanie za udział w lekcji i współpracę.