Scenariusz lekcji muzyki w klasie V
Temat: Muzyka jednogłosowa i wielogłosowa.
Cele lekcji:
Poznawcze:
zapoznanie uczniów z charakterystycznymi cechami muzyki jednogłosowej
i wielogłosowej;
zapoznanie uczniów z przykładami utworów muzyki jednogłosowej i wielogłosowej;
przypomnienie budowy kanonu;
wprowadzenie pojęć: monodia, homofonia, polifonia, fuga;
poznanie melodii i tekstu piosenki „Kanon”.
Kształcący słuch:
rozwijanie słuchu harmonicznego poprzez śpiewanie w kanonie.
Kształcący poczucie rytmu:
rozwijanie poczucia rytmu przez odtwarzanie różnych ugrupowań rytmicznych występujących w piosence - zwłaszcza synkopy;
Kształcący głos:
zwrócenie uwagi na prawidłowe oddechy i odpowiednią dykcję.
Wychowawcze:
zachęcanie dzieci do wspólnego muzykowania;
kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie;
rozwijanie odpowiedzialności za powierzone zadania.
Przewidywane osiągnięcia uczniów:
podstawowe
Uczeń:
rozumie pojęcia: monodia, homofonia, polifonia, kanon;
odróżnia muzykę jednogłosową od wielogłosowej;
zna budowę kanonu i zasady jego wykonywania;
zna słowa i melodię piosenki „Kanon” i śpiewa ją, korzystając z podręcznika.
ponadpodstawowe
wymienia odmiany muzyki wielogłosowej;
rozróżnia poznane rodzaje muzyki podczas słuchania przykładów literatury muzycznej;
śpiewa piosenkę „Kanon” z pamięci, wykazując duże zaangażowanie,
z właściwą postawą śpiewaczą, prawidłowo pod względem intonacyjnym
i rytmicznym
Metody:
problemowo-analityczna;
słowna;
analityczno - percepcyjna;
ekspozycji;
problemowo - odtwórcza.
Formy organizacji pracy:
zbiorowa;
grupowa;
indywidualna.
Formy działalności muzycznej:
percepcja;
przyswajanie podstawowych wiadomości dotyczących muzyki;
śpiew.
Ścieżki edukacyjne:
Edukacja prozdrowotna: zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas śpiewania, zwrócenie uwagi na prawidłową emisję i dykcję
Środki dydaktyczne:
podręcznik do muzyki
nagrania utworów: „Bogurodzica”, „Fuga c-moll” z I części zbioru „Das Wohltemperierte Klavier” J. S. Bacha, „Marsz turecki” z „Sonaty
A - dur KV 331 W. A. Mozarta, „ Oj chmielu, chmielu”, „Preludium e- moll” op. 28 nr 4 Fryderyka Chopina.
odtwarzacz płyt CD
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
Rozdanie i omówienie sprawdzianów.
Wprowadzenie do tematu zajęć - rozmowa z uczniami: czym wg nich różni się muzyka jednogłosowa od wielogłosowej?
Faza właściwa:
Zapisanie i wyjaśnienie następujących pojęć:
monodia - muzyka jednogłosowa(wszyscy śpiewają lub grają jednocześnie tą samą melodię);
polifonia- muzyka wielogłosowa polegająca na równoczesnym prowadzeniu kilku samodzielnych linii melodycznych (głosów), wspólnie się nakładających.
homofonia - muzyka wielogłosowa, w której melodii, znajdującej się zazwyczaj w najwyższym głosie, towarzyszy akompaniament.
Wysłuchanie przykładów muzyki jednogłosowej:
„Bogurodzica” - w trakcie słuchanie uczniowie próbują zgadnąć, z jakiego wieku pochodzi ta pieśń?
Poznanie melodii i tekstu piosenki „Kanon”. Po zapoznaniu z melodią uczniowie próbują śpiewać w kanonie, najpierw w dwugłosie, a następnie w trzygłosie.
Wysłuchanie przykładu muzyki polifonicznej - „Fuga c-moll” z I części zbioru „Das Wohltemperierte Klavier” J. S. Bacha. Po jednokrotnym wysłuchaniu zwracamy uwagę uczniów na temat, który pojawią się wielokrotnie w fudze.
Kolejne wysłuchanie fugi J. S. Bacha - uczniowie podniesieniem ręki sygnalizują, kiedy usłyszą temat muzyczny.
Wysłuchanie przykładu muzyki homofonicznej - „Marsz turecki” z „Sonaty
A - dur KV 331 W. A. Mozarta.
Faza końcowa:
Przypomnienie, czym różni się muzyka jednogłosowa od wielogłosowej.
Zadanie słuchowe sprawdzające, czy uczniowie rozumieją różnicę pomiędzy muzyką jednogłosową i wielogłosową.
wysłuchanie utworu „ Oj chmielu, chmielu”;
wysłuchanie „Preludium e- moll” op. 28 nr 4 Fryderyka Chopina.
Zadanie uczniom pracy domowej.
wykreśl z diagramu pięć określeń dotyczących muzyki wielogłosowej. Pozostałe litery, czytane poziomo, utworzą rozwiązanie. Otrzymane hasło wpisz w wykropkowane miejsce.
G |
Ł |
O |
S |
Y |
J |
K |
A |
N |
S |
E |
B |
F |
U |
G |
A |
A |
S |
P |
O |
L |
I |
F |
O |
N |
I |
A |
T |
I |
A |
N |
B |
A |
O |
C |
H |
H |
O |
M |
O |
F |
O |
N |
I |
A |
………………………………………………………………był mistrzem polifonii.
4