Cykl zajęć integracyjnych dla uczniów klas I gimnazjum
Opracowały:
Aleksandra Radziewska
Grażyna Sobota
Cykl zajęć integracyjnych dla uczniów klas I gimnazjum.
Cykl zajęć integracyjnych opracowano z myślą o uczniach klas I gimnazjum, którzy znaleźli się w obliczu wielu zmian, jakie zaszły w ich życiu: nowa szkoła, nowi nauczyciele, nowa klasa, nowi koledzy i koleżanki.
Celem zajęć jest wzajemne zintegrowanie się uczniów danej klasy poprzez wspólne przebywanie, udział w warsztatach.
Zajęcia tego typu służą bowiem zwiększeniu spójności grupy, mają korzystny wpływ na komunikację, wzajemne zrozumienie i poznanie się, wzmacniają poczucie własnej wartości, zwiększają poczucie bezpieczeństwa, poprawiają nastrój oraz podnoszą gotowość do współdziałania.
Cykl obejmuje zajęcia psychoedukacyjne oraz sportowe.
Osoba prowadząca zajęcia oraz wychowawca nie pełni tu roli kierownika, lecz stanowi integralną część grupy. Podpowiada ćwiczenia, proponuje zabawy, ale równocześnie bierze w nich czynny udział.
Wszystkie zajęcia prowadzone są według wcześniej opracowanych scenariuszy. Wiele z zaproponowanych ćwiczeń, zabaw oraz gier zaczerpnięto z różnych pozycji literatury pedagogiczno - psychologicznej, jak również doświadczeń nabytych podczas kursu pedagogiki zabawy.
Scenariusze zajęć opracowane zostały przez pedagoga szkolnego mgr Aleksandrę Radziewską (zajęcia psychoedukacyjne) oraz nauczyciela wychowania fizycznego mgr Grażynę Sobotę ( zajęcia sportowe).
Czas trwania zajęć: od godziny 9.00 do 16.00
W ramach zajęć zaplanowano dwa posiłki: obiad oraz podwieczorek.
Zajęcia odbywają się w specjalnie do tego wyznaczonych salach na terenie gimnazjum.
Program zajęć:
Zbiórka godzina 8.45
Zajęcia integracyjne „Poznajemy się'' 9.00 - 12.00
godz. 9.00 - 10.20
grupa I zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego i wychowawcę*
grupa II zajęcia prowadzone przez nauczyciela WF i wychowawcę *
godz. 10.30 - 11.50
grupa II zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego i wychowawcę*
grupa I zajęcia prowadzone przez nauczyciela WF i wychowawcę*
Wspólny obiad: godz. 12.00 - 12.20
Zajęcia integracyjne „Tworzymy grupę'' 12.30 - 15.20
godz. 12.30- 13.50
grupa I zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego i wychowawcę*
grupa II zajęcia prowadzone przez nauczyciela WF i wychowawcę*
godz. 14.00 - 15.20
grupa II zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego i wychowawcę*
grupa I zajęcia prowadzone przez nauczyciela WF i wychowawcę*
Wspólne zakończenie, podsumowanie zajęć oraz rozdanie dyplomów: 15.30 - 16.00
* Zajęcia prowadzone według scenariuszy
Scenariusz zajęć integracyjnych „Poznajemy się''
Temat zajęć: Poznajemy się.
Cele zajęć :
Stworzenie okazji do wzajemnego poznania się uczniów danej klasy
Pomoc w zapamiętywaniu imion oraz zdobywaniu informacji o członkach grupy
Budowanie otwartości
Integracja zespołu klasowego
Metody:
Słowna
Praktycznego działania
Formy:
Grupowa
Indywidualna
Materiały ( pomoce ):
Proporczyki wycięte z kolorowego kartonu
Mazaki
Spinacze lub klamerki, sznurek
Kolorowy karton, kolorowe kartoniki na wizytówki
Maskotka tygrysek
Czas trwania: 80 minut
Przebieg zajęć:
Powitanie oraz przedstawienie celów oraz sposobu prowadzenia spotkania ( prowadzący, wychowawca oraz uczestnicy siedzą w kręgu )
2. Kontrakt - ustalenie zasad obowiązujących podczas zajęć oraz zapisanie go na dużym kartonie.
3. ZOOM.
Uczestnicy stoją w kręgu. Prowadzący wyciąga rękę do przodu z zaciśniętą pięścią, uniesionym kciukiem do góry i mówi: „zoom!''. Wyjaśnia, że gest ten należy po nim powtórzyć. Gdy wszyscy uczestnicy kolejno to uczynią, pada propozycja dwukrotnego przyspieszenia tempa, następnie czterokrotnego. Ostatnia próba jest wykonywana najszybciej, jak tylko potrafią uczestnicy.
4. Termometr
Prowadzący rysuje termometr lub samą skalę np. od +50 do - 50 stopni. Każdy uczestnik określa swój nastrój w stopniach.
5. Autoprezentacja - proporczyki.
Każdy z uczestników rysuje swój proporczyk, wypisując wyraźnie swoje imię, nazwisko, pseudonim, znak zodiaku, to co lubi, czego nie lubi.
Następnie uczestnicy siadają w kręgu. Prowadzący podaje swoje imię oraz informacje o sobie zawarte na proporczyk, a następnie podchodzi do sznurka i przypina do niego swój proporczyk za pomocą klamerki lub spinacza. Po powrocie na miejsce rzuca piłkę do następnej osoby, która kolejno mówi o sobie oraz przypina proporczyk.
Ciuchcia
Uczestnicy siedzą w kręgu. Prowadzący chodzi wewnątrz w takt skandowanego przez grupę jego imienia: np. „Zosia, Zosia, Zosia…''.Prowadzący w tym czasie wskazuje następna osobę, która podchodzi do niego i staje się nową lokomotywą. W tym czasie wszyscy wypowiadają imię „nowej lokomotywy,, skandując tak, jak poprzednio. Kolejne zapraszane osoby wchodzą do środka i tak powstaje pociąg.
7. Tygrysek i imię
Prowadzący trzymając w ręku maskotkę mówi: „To jest tygrysek, a ja mam na imię …''. Następnie podaje maskotkę kolejnej osobie, która mówi: „To jest tygrysek, dostałem go od …, a ja mam na imię …''.Każdy z uczestników ma za zadanie powtórzyć imiona wszystkich poprzednich „właścicieli'' tygryska''. Prowadzący powtarza imiona wszystkich.
Moje prawe miejsce jest puste
Uczestnicy siedzą w kręgu na krzesłach. Jest o jedno krzesło więcej niż uczestników. Osoba, która ma wolne miejsce po swojej prawej stronie zaczyna zabawę mówiąc: „Moje prawe miejsce jest puste i zapraszam tu …'' i wskazuje konkretna osobę mówiąc np. imię osoby zapraszanej. Osoba, która poczuje się zaproszona powinna jak najszybciej zająć wolne miejsce. Osoba, która ma teraz puste miejsce po swojej prawej stronie zaprasza kolejną osobę.
9. Wizytówki
Każdy z uczestników otrzymuje kolorowy kartonik (wizytówkę), którą podpisuje imieniem i nazwiskiem oraz przypina do ubrania. Pozwoli to na lepsze zapamiętanie imienia i nazwiska kolegów i koleżanek z klasy.
10. Wywiad czyli „100 pytań do...''
Wychowawca oraz chętni uczniowie stają się bohaterami konferencji prasowej i odpowiadają na pytania uczniów.
11. Róża
Uczestnicy siadają wygodnie, zamykają oczy. Prowadzący odczytuje krótki tekst. „Usiądź wygodnie…, zamknij oczy…, wyobraź sobie, że jesteś krzakiem róży. Jest pełnia lata. Masz świetne warunki do rozwoju. Ziemia jest żyzna i wilgotna; świeci słonce i ogrzewa cię swoimi promieniami. Rośniesz i rozwijasz się coraz bardziej. Twoje liście maja kolor soczystej zieleni, są dorodne i zdrowe. Wypuszczasz pączki, których płatki rozchylają się. Jesteś w pełni rozkwitu. Delikatny zapach twoich kwiatów wabi wielu przechodniów. Wszyscy cię podziwiają, ale każdy boi się twoich kolców …. Ty jednak potrzebujesz bliskości osób, którym podobasz się, chcesz, żeby cię dotykały, upajały się twoim zapachem…. Wyobraź sobie, że zostałeś obdarzony mocą, która spowoduje, że twoje kolce uschną, a cały krzak pozostanie piękny jak był. Odrzucasz kolce …. Teraz jesteś bezpieczny dla innych, każdy może cię dotknąć.
12. Zakończenie zajęć. Podziękowanie za aktywność.
Opracowała: Aleksandra Radziewska
Scenariusz zajęć integracyjnych „Tworzymy grupę''
Temat zajęć: Tworzymy grupę.
Cele:
Integracja uczniów danej klasy
Budowanie poczucia wspólnoty grupowej
Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie
Zwiększanie świadomości na temat czynników sprzyjających i hamujących rozwój grupy
Uświadomienie własnego wkładu w rozwój i funkcjonowanie klasy
Metody :
Słowna
Praktycznego działania
Formy :
Grupowa
Indywidualna
Materiały ( pomoce ):
Arkusz szarego papieru
Mazaki
Kolorowy karton
Gwiazdki wycięte z kolorowego kartonu
Kłębek wełny
Czas trwania: 80 minut
Przebieg zajęć:
1. Powitanie oraz przedstawienie celów oraz sposobu prowadzenia spotkania ( prowadzący oraz uczestnicy siedzą w kręgu )
2. Przypomnienie zasad obowiązujących podczas zajęć.
3. Termometr
Prowadzący rysuje termometr lub samą skalę np. od +50 do - 50 stopni. Każdy uczestnik określa swój nastrój w stopniach.
4. Rozmowa w kręgu- Co to takiego grupa?
Uczestnicy siedzą w kręgu i próbują odpowiedzieć na następujące pytania?
Czym jest właściwie grupa?
Kto tworzy grupę?
Czym charakteryzuje się grupa?
Jakie zachowania budują a jakie niszczą więzi w grupie?
Jaki może być mój wkład w rozwój grupy do której należę?
5. Ludzie do ludzi
Wszyscy uczestnicy stoją w parach. Osoba prowadząca wydaje polecenie np.: „ręce do rąk'' uczestnicy w parach podają sobie ręce, „stopy do stóp'' - dotykają się stopami. Na hasło „ludzie do ludzi'' należy szybko zmienić partnera. Osoba bez pary wydaje polecenie np.: „nosy do nosów'', „łokieć do łokcia'', „ludzie do ludzi''.
6. Sałatka owocowa
Wszyscy uczestnicy siedzą w kręgu. Prowadzący stoi wewnątrz kręgu i nadaje wszystkim uczestnikom nazwy kilku owoców, np.: banan, jabłko, gruszka, cytryna, arbuz… itd. Stojąc w wewnątrz kręgu prowadzący wymienia grupy owoców np.:,, jabłka i arbuzy'', wtedy osoby, które „są'' tymi owocami muszą szybko zmienić się miejscami. Na hasło „sałatka owocowa'' wszyscy zmieniają się miejscami, prowadzący szybko szuka miejsca w kręgu dla siebie. Ten z uczestników, dla którego zabrakło miejsca w kręgu, staje w środku i wydaje polecenia.
7. Wyścigi
Wszyscy uczestnicy siedzą w kręgu i odgrywają sceny z wyścigu koni. Prowadzący opisuje jego trasę np. mówi: „przejeżdżamy przez most'', a grupa imituje odgłos przejazdu przez most itp. W trakcie zabawy zwiększamy tempo wykonywania poleceń. Przykładowe polecenia:
- dżokej żegna się z żoną - jeden całus
- dżokej żegna się z dziećmi - kilka całusów
- jedziemy wolno - uderzamy dłońmi o kolana
- jedziemy szybko - szybko uderzamy dłońmi o kolana
- jedziemy drogą - uderzamy w uda
- przejeżdżamy przez most - pięściami uderzamy w klatkę piersiową
- mijamy zarośla - mówimy: „szu, szu…''
- pokrzywy - mówimy: „aj, aj …''
- przejeżdżamy przez rzadkie błoto - uderzamy dłońmi w policzki
- przejeżdżamy przez gęste błoto - szybko uderzamy dłońmi w policzki
- jedziemy po bruku - uderzamy pięścią o pięść
- robimy przeskoki przez przeszkodę - skaczemy z krzesła
- zdobyliśmy nagrodę - pokazujemy jak się cieszymy
,,Podróż do Hollywood''
- Studio filmów kryminalnych
Każdy z uczestników jest agentem wysłanym za miasto w celu wyśledzenia niebezpiecznego szpiega. Chodząc swobodnie po sali wybiera on sobie osobę, którą podejrzewa o to, że jest szpiegiem śledzi ją dyskretnie, poruszając się za nią po całej sali. W pewnym momencie, na sygnał prowadzącego każdy łapie śledzonego przez siebie szpiega. Ponieważ przestępczość, częstotliwość akcji szpiegowskich wzrosła agenci przystępują do pracy parami - para śledzi parę i jak poprzednio na sygnał prowadzącego łapie ją.
- Studio trików filmowych
Wszyscy uczestnicy maja zamknięte oczy. Prowadzący wybiera Wampirka, który od tej pory jako jedyny będzie miał otwarte oczy. Zadaniem uczestników polega na odnalezieniu Wampirka. Jego charakterystyczna cechą jest to, że nic nie mówi. Uczestnicy chodzą po sali z zamkniętymi oczami i wyciągniętymi rękami, gdy kogoś spotykają, pytają się: „Wampirek?. Jeżeli zapytana osoba odpowie: Tak Wampirek to znaczy, że to nie jest Wampirek, ponieważ on nie mówi. Jeżeli zapytana osoba nic nie odpowie to znaczy, że znaleźliśmy Wampirka. Po znalezieniu tego stworka, kładziemy mu ręce na ramiona i stajemy się jego częścią tzn. nie odpowiadamy, gdy ktoś nas zapyta Wampirek?. Każda następna osoba dołączając do niemego Wampirka staje się jego częścią. Kiedy wszyscy uczestnicy połączą się w jeden ogromny wąż - można otworzyć oczy.
- Studio gwiazd
Wszyscy uczestnicy są gwiazdami. Każda po kolei przechodzi przez szpaler wiwatującego na jego cześć tłumu.
Trzęsienie ziemi
Uczestnicy tworzą 3- osobowe grupy: dwie osoby tworzą kółeczko ( zamek ), jedna osoba stoi w kółeczku ( księżniczka). Prowadzący wydaje komendy:
,,zamek'' - księżniczki stoją nieruchomo, dwie osoby tworzące zamek, szukają nowej księżniczki
,,księżniczka'' - zamki stoją nieruchomo, księżniczki zmieniają zamki
,,trzęsienie ziemi''- wszyscy zmieniają się rolami, a prowadzący włącza się do zabawy.
Kto zostanie poza trójką wydaje polecenia.
10. Cebula
Grupę dzielimy na dwa rzędy o równej liczbie osób. Tworzymy dwa koła ( jedno wewnątrz drugiego) Osoby, które znajdą się naprzeciw siebie, są zwrócone ku sobie twarzami mają za zadanie przywitać się z partnerem i powiedzieć mu coś miłego. Po każdym wykonanym zadaniu koło wewnętrzne przesuwa się o jedna osobę w prawo. Znowu osoby stojące naprzeciw siebie witają się mówią sobie coś miłego.
(przykładowe powitania: witamy się po japońsku, po rosyjsku, po eskimosku, po polsku, po angielsku)
11. Kłębek
Uczestnicy siedzą w kręgu. Jeden z uczniów bierze kłębek wełny i trzymając
jego koniec rzuca do innej osoby mówiąc przy tym: „Cieszę się, że jesteś w
mojej klasie ... (tu wypowiada jej imię ). Osoba, która złapała kłębek, powtarza
czynność i rzuca następnej osobie. Zabawa trwa aż do momentu w który każdy z
uczestników trzyma wełnę zaś całość tworzy pewnego rodzaju pajęczynę.
Zabawa uzmysławia uczestnikom iż stanowią grupę. Na koniec któryś z uczestników przecina nitki. Powstały w ten sposób zwój nitek symbolizuje powiązania jakie istnieją pomiędzy członkami grupy.
12. Gwiazdozbiór
Każdy uczestnik otrzymuje gwiazdkę, którą podpisuje swoim imieniem i nazwiskiem a następnie przykleja do dużego kartonu. Tak powstały „gwiazdozbiór'' klasa zabiera ze sobą i wiesza w swojej sali.
13. Rundka: Jak czujesz się po zajęciach?
Zakończenie zajęć i podziękowanie za aktywność.
Opracowała: Aleksandra Radziewska
Wskazówki metodyczne do prowadzenia zajęć :
Przeprowadzenie zajęć wymaga przygotowania odpowiednich materiałów ( pomocy) opisanych w poszczególnych scenariuszach zajęć
Warunkiem udanych zajęć jest zadbanie o pełen zaufania klimat w grupie, przestrzeganie zasad: dobrowolności udziału, równości, nie oceniania jak również dobrowolności wypowiedzi. Zachęcając uczniów do wypowiedzi, należy im uświadomić, że każdy mówi o sobie tylko to co chce i ile chce.
Należy pamiętać o zarezerwowaniu czasu na omówienie ćwiczeń, odreagowanie emocji oraz przedyskutowanie problemów uczestników.
Dobór ćwiczeń, zabaw, gier oraz czas ich wykonywania zależy od: stopnia integracji uczestników, zaufania do prowadzącego, aktualnej kondycji psychofizycznej uczestników.
Dobrze jest jeżeli prowadzący nie tylko aranżuje ćwiczenia, ale sam bierze w nich czynny udział.
Uczestnicy muszą mieć świadomość celów ćwiczeń oraz procedury zadań, które maja wykonywać.
Warto zachęcać uczestników by dzielili się swoimi refleksjami, przemyśleniami.
Należy unikać „naprowadzania'' uczestników na „jedyne właściwe rozwiązania''
Proponowane scenariusze zajęć odwołują się zarówno do aktywności grupowej, jak i indywidualnej. Podział na kilkuosobowe grupy tworzy bardziej intymną i bezpieczna atmosferę, zachęcając do dzielenia się swoimi pomysłami, przemyśleniami, zachęcając do aktywności. Warto jednak zadbać o to, aby skład grup często się zmieniał.
Proponuje się aby na czas zajęć zmienić tradycyjny układ siedzenia w klasie, a mianowicie uczestnicy siedzą w kręgu. Umożliwia to nie tylko pełniejszy kontakt wzrokowy, ale również i fizyczny pomiędzy uczestnikami i prowadzącym zajęcia.
Opracowała: Aleksandra Radziewska
Grażyna Sobota
Scenariusz zajęć ruchowych „Poznajemy się ”
Cel: integracja grupy, poznanie się lepsze uczestników, wspólna zabawa, wywołanie miłego nastroju poprzez zajęcia ruchowe, formowanie się grupy, budowanie zaufania w grupie, zdrowa rywalizacja.
Przybory: karteczki z imionami uczestników zajęć, piłka do siatkówki.
Przebieg zajęć :
Rozgrzewka:
1. „Berek w parach'': uczestnicy zabawy dobierają się w pary, jedna osoba jest bez pary - goni, jeżeli dotknie osobę z pary to ta osoba goni a berek łączy się w parę z osobą która została.
2. „Wywoływanie imion'': jedna osoba stoi z piłką, reszta grupy w rozsypce na sali. Osoba z piłką wyrzuca piłkę wysoko w górę wywołując imię dowolnej osoby z grupy. Osoba wywołana stara się złapać piłkę zanim spadnie na ziemię, gdy ją złapie inni uczestnicy zatrzymują się w miejscu. Osoba wywołana zbija osobę stojącą najbliżej. Osoba zbita bierze piłkę i wywołuje następne imię.
3. „Pociąg'': podział grupy na dwie lub trzy drużyny o równej liczbie zawodników. Grupy ustawiają się w rzędach. Pierwsza osoba z grupy jest lokomotywą, biegnie do wyznaczonego miejsca i wraca wywołując po imieniu osobę z rzędu, ta osoba dołącza do lokomotywy i razem obiegają pachołek wracając po następną osobę. Wygrywa zespół, którego uczestnicy szybciej obiegną pachołek.
Część główna:
1. „Wąż ”: podział grupy na 2 zespoły. Pierwszy zespół staje w środku koła za „ głową węża”czyli osoby prowadzącej. Reszta zawodników ustawia się za nim i łapie się za ramiona. Drugi zespół staje na obwodzie koła z piłką starając się zbić ogon węża czyli ostatnią osobę. Gra na czas.
2. „Obrona twierdzy”: zasady te same co w grze „ Waż”. Drużyna stojąca w środku chowa się za materac.
3.,,Łączenie się w grupy”: uczestnicy zabawy rozbiegają się po sali. Prowadzący wypowiada jakąś liczbę np.: 5 a uczestnicy starają się jak najszybciej utworzyć krąg składający się z 5 osób. Kiedy grupy są gotowe prowadzący wywołuje następne liczby itd.
4. Zabawa uspokajająca „ Kto zmienił pozycje ?”: uczestnicy zabawy przyjmują dowolne pozycje, jedna osoba stara się zapamiętać przyjęte pozycje przez uczestników - odwraca się a w tym czasie 2 lub 3 osoby wyznaczone przez prowadzącego zmieniają pozycję. Osoba wyznaczona ma za zadanie odgadnąć które to osoby.
5. Zakończenie zajęć. Podziękowanie za aktywność.
Opracowała: Grażyna Sobota
Scenariusz zajęć ruchowych „Tworzenie grupy.''
Cel: integracja grupy, wspólna zabawa, wywołanie miłego nastroju przez wspólną zabawę, zdrowa rywalizacja.
Przybory: piłki do siatkówki.
Przebieg zajęć:
Rozgrzewka:
Zabawa ożywiająca: „Berek pająk" - berek w podporze tyłem.
2. Zabawa ożywiająca „Wiewiórki do dziupli". Dziuple tworzą uczniowie trzymając się za ręce, w każdej dziupli jest jeden uczeń. Jedna osoba jest bez dziupli. Na sygnał prowadzącego uczniowie z dziupli rozbiegają się po sali na drugi sygnał każdy stara się zająć miejsce w dziupli. Osoba, która nie znajdzie miejsca zdobywa punkt karny.
3. Zabawa „Numery w kole'': uczniowie stoją na obwodzie koła w zaznaczonych miejscach, każdy uczeń ma swój numer. Jedna osoba stoi w środku i wywołuje dwa dowolne numery, które starają się zamienić miejscami, osoba ze środka również próbuje wskoczyć na czyjeś miejsce.
4. „Gra do 5 podań''. Dwie drużyny o równej liczbie uczestników. Zabawa polega na podaniu między sobą jakiegoś przedmiotu np. piłka, czapka itp. 5 razy. Drużyna przeciwna stara się przeszkadzać. Drużyna, która poda przedmiot między sobą 5 razy zdobywa 1 punkt.
Część główna:
Wyścigi rzędów.
1. Grupa podzielona na 4-5 zespołów o równej liczbie zawodników.
Drużyny ustawione w rzędzie w rozkroku. Ostatnia osoba z rzędu czołga się pod nogami zespołu biegnie do oznaczonego miejsca i wraca na początek rzędu. Wygrywa drużyna która szybciej wykona zadanie.
2. Drużyna ustawiona bokiem do kierunku biegu w podporze przodem. Ostatnia osoba z rzędu czołga się pod „mostem” utworzonym przez pozostałe osoby biegnie do wyznaczonego miejsca wraca na początek rzędu przyjmując pozycję podporu przodem. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy bieg.
3. Każda drużyna ma piłkę. Pierwszy z rzędu biegnie kozłując piłkę do wyznaczonego miejsca wraca kozłując piłkę, podaje piłkę do pierwszego z rzędu i staje na końcu rzędu. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy bieg.
4. Każda drużyna ma piłkę. Pierwsza osoba z rzędu przyjmuje pozycję podporu tyłem ( piłka na brzuchu ). Zadanie polega na jak najszybszym obiegnięciu pachołka w pozycji podporu tyłem z piłką.
5.,,Sztafeta wahadłowa `'. Drużyny podzielone na dwa rzędy ustawione naprzeciwko siebie w odległości ok. 10 m. Pierwszy z rzędu biegnie do zawodnika z rzędu przeciwnego i dotyka go dając mu sygnał do startu. Wygrywa drużyna, która szybciej zamieni się miejscami.
6. Zajęcia kończą się grą w „ Dwa ognie” lub grą w siatkówkę.
7. Zakończenie zajęć. Podziękowanie za aktywność.
Opracowała: Grażyna Sobota