Scenariusz zajęć integracyjnych w internacie
Temat: Integracja grupy – tworzenie grupowego portretu.
Czas trwania: ok. 75 minut
Grupa uczestnicząca w zajęciach: 10 osób – chłopcy z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim
Wiek: 11, 12 lat
Osoba prowadząca: Anna Witek, Natalia Trochonowicz
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności nawiązywania prawidłowych relacji interpersonalnych w grupie oraz zaspokajanie podstawowych potrzeb emocjonalnych: akceptacji, bezpieczeństwa, przynależności
Cel operacyjny:
Wychowanek:
- zna imiona dzieci biorących udział w zajęciach,
- zna i akceptuje zasady zgodnej współpracy,
- potrafi narysować swój portret,
- potrafi posługiwać się nożyczkami.
Formy wychowania:
- przedmiotowe (wychowanie przez działalność: wytwórczą i gospodarczą, twórczą, usługowo - opiekuńczą)
- organizacyjne (wychowanie przez działalność: indywidualną, zespołową i zbiorową wychowanków)
Metody pracy:
- indywidualne (zadaniowe)
- grupowe (modyfikacja norm i ról społecznych: technika arbitralnego stanowienia norm i ról, technika decyzji grupowej)
Środki wychowawcze: farby, pędzle, kubki z wodą, kartony, papier, klej, nożyczki, taśma klejąca, mazaki
Przebieg zajęć:
Przedstawienie się. Wychowankowie wraz z nauczycielem siadają w kręgu. Rozpoczyna prowadzący, przedstawia się mówiąc: „Mam na imię…, lubię kiedy inni zwracają się do mnie”. Następnie przedstawia się kolejna osoba z kręgu. Uczestnicy starają się zapamiętać szczególnie ulubioną formę imienia każdej osoby. (ok. 5 min)
Ustalenie reguł. Wychowankowie zgłaszają jak największą liczbę pomysłów stanowiących reguły wspólnej pracy. Jednak każdy może zgłosić tylko jeden pomysł w jednej wypowiedzi. Prowadzący wszystkie pomysły zapisuje na tablicy. Zebrane pomysły należy poddać weryfikacji i spośród nich sporządzić listę Reguł wspólnej pracy akceptowaną przez wszystkich. (zał. 1)
Zwracamy się do siebie po imieniu,
Jesteśmy wobec siebie życzliwi,
Jesteśmy koleżeńscy,
Pomagamy sobie nawzajem,
Wspólnie uczestniczymy we wszystkich zabawach. (10 min)
Zwierzątka. Dzieci w rozsypce. Nauczyciel prezentuje obrazki zwierząt. Zadaniem dzieci jest poruszanie się i wydawanie odgłosów jak zaprezentowane na obrazku zwierzę. (zał. 2) (5 min)
Chcę się o Tobie dowiedzieć więcej. Wychowankowie dobierają się w pary, poprzez odszukanie osoby ze znaczkiem o takim samym kolorze, który został wcześniej rozdany. Każdy z uczestników ma zadać swojemu partnerowi jak najwięcej pytań, np. o wiek, zainteresowania, rodzeństwo. Następnie zaprezentować wyniki swoich „dociekań”. (zał. 3) (10 min)
Działalność twórcza – autoportret. Zadaniem wychowanków jest ozdobić przyklejone na kartce swoje zdjęcie za pomocą farb, kredek, mazaków. (15 min)
Zbiorowy portret grupy. Naklejanie na duży arkusz papieru przy pomocy wychowawcy przygotowanych wcześniej autoportretów i stworzenie zbiorowego portretu grupy. Następie każdy zostaje podpisany imieniem (w ulubionej formie podopiecznego). (15 min)
Ocena przez grupę wykonanej pracy. Nadanie jej tytułu, ewentualne domalowanie drobnych elementów lub tła (wspólna decyzja grupy) oraz zawieszenie pracy na ścianie w świetlicy. (5 min)
Zakończenie zajęć – iskierka. Wszyscy uczestnicy stają w kręgu i puszczają iskierkę (uścisk słoni niewidoczny dla innych), który musi dojść z powrotem do osoby, która „iskierkę” puściła. Osoba zaczynająca wypowiada słowa: „iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do mych rąk”. (ok 2 min)
Ewaluacja. Dzieci oceniają zajęcia przez naklejenie na tablicę adekwatnego znaczka. (zał. 4) (ok. 5 min)