SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DNIA 25.11.2008 r
Temat bloku: Jaki jestem?
Temat dnia: Gdzie bije moje serce?
Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności określania prawej i lewej strony na płaszczyźnie i w przestrzeni.
Kształcenie staranności podczas wykonywania pracy plastycznej.
Cele szczegółowe - podczas zajęć dziecko:
wykona zabawy i ćwiczenia ruchowe,
spożyje posiłek przestrzegając zasad higieny,
będzie starało się przestrzegać zasad koleżeństwa podczas zabawy w grupie,
określi położenie serce we własnym ciele,
określi prawą i lewą stronę ciała,
wykona ćwiczenia ruchowe na podstawie poleceń nauczyciela,
określi położenie przedmiotu w przestrzeni,
pokieruje krokami drugiego dziecka zachowując zasady bezpieczeństwa,
użyje określeń: prawo, lewo, przód, tył w stosunku do określania przestrzeni,
zaśpiewa piosenkę podczas zabawy ruchowej,
wysłucha uważnie poleceń nauczyciela,
wykona pracę plastyczną,
samodzielnie sprzątnie swoje stanowisko pracy,
omówi stworzoną przez siebie pracę.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody pracy: ruchowa, praktycznego działania, słowna.
Środki dydaktyczne: naklejki pozwalające oznaczyć lewą stronę ciała, kolorowe piłki.
Pomoce i narzędzia: kartki bloku rysunkowego, kolorowa bibuła, nożyczki, klej.
Przebieg zajęć:
Część zajęć |
Rodzaj i przebieg zadania |
Cel zadania |
Obszar aktywności |
WSTĘPNA |
Zad. 1 Ćwiczenia poranne według inwencji nauczyciela
Zad. 2 Zabawa ruchowa „Pajacyki”
Zad. 3 Zabawy tematyczne w małych grupach
Zad. 4 Zabiegi higieniczne. Śniadanie
|
- zachęcenie do aktywności fizycznej
- przestrzeganie zasad koleżeńskości w kontaktach z rówieśnikami
- przestrzeganie zasad higieny |
ruchowa
społeczna
zdrowotna
|
|
ŚNIADANIE |
|
|
|
Zad. 5 Zabiegi higieniczne. Przygotowanie do zajęć.
|
|
|
REALIZACYJNA |
Zad. 6 Zabawa ruchowa „Gdzie mam serce”
Zad. 7 Oznaczanie położenia serca po lewej stronie ciała za pomocą naklejek
Zad. 8 Wykonywanie ruchów zgodnie z poleceniami nauczyciela, np.: - podskocz na prawej nodze, - dotknij lewego ucha, - podnieś lewą nogę.
Zad. 9
Rozdanie dzieciom kolorowych piłeczek w trakcie marszu w kole - na przemian w prawą
Zad. 10 Podrzucanie i łapanie piłeczek prawą i lewą ręką, określanie przez dzieci stopnia trudności zadania w stosunku do każdej ręki
Zad. 11 Umieszczanie piłek w koszu po prawej lub po lewej stronie sali - każde dziecko wykonuje zadanie indywidualnie
|
- określenie
- rozwijanie um. uważnego słuchania poleceń, - rozpoznawanie prawej i lewej strony ciala
- reagowanie na określony sygnał,
- doskonalenie umiejętności określania stronności,
- rozróżnianie kierunków |
przyrodnicza
przyrodnicza, ruchowa
ruchowa
ruchowa
ruchowa matematyczna |
REALIZACYJNA |
Zad. 12 Zabawa ruchowa ze śpiewem „Ojciec Abraham”
Zad 13 Zabawa: „W którą stronę iść?”. Dzieci siedzą w kręgu. N-l wyznacza dwoje dzieci, które rozpoczynają zabawę - jedno z nich określa drugiemu gdzie ma iść używając określeń: w lewo, w prawo, do przodu, do tyłu (ilość kroków)
Zad. 14 Nauczyciel wyjaśnia dzieciom reguły kolejnej zabawy „Zagubione papcie”, kilkakrotnie powtarza najważniejsze zasady.
Zad. 15 Przeprowadzenia zabawy „Zagubione papcie”
Zad. 16 Wspólne określenie stopnia poprawności wykonania zadania.
Zad. 17 Odrysowywanie na kartce schematu lewej dłoni.
Zad. 18 Ozdabianie rysunku biżuterią wykonaną z kawałków kolorowej bibuły.
Zad. 19 Omówienie prac i stworzenie ich wystawy.
|
- wprowadzenie radosnej atmosfery
- określanie kierunków
- uważne słuchanie poleceń nauczyciela
- wyszukiwanie odpowiednich elementów zbioru - dokonywanie analizy włanej pracy,
- rozwijanie motoryki małej
- doskonalenie dokładności
|
muzyczna ruchowa
matemat.
społeczna
matematyczna
społeczna
ruchowa
plastyczna |
ZAKOŃCZENIE |
Zad. 18 Sprzątanie stanowisk. Zabiegi higieniczne.
|
- utrzymywanie porządku wokół siebie
- odprężenie fizyczne i umysłowe dzieci
|
społeczna
ruchowa |
|
OBIAD
|
|
|
|
Zad 19 Zabawa ruchowa ”Powódź”.
Zad. 20 Zabawy w kącikach zainteresowań. |
|
|
Opracowanie: Justyna Florkiewicz