cotojestmagnes, scenariusze zajęć z internetu


SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6 - LETNICH

  1. TEMAT: Co to jest magnes?”

  1. TERMIN: 13.02.2008r.

  1. PROWADZĄCA ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Puk

  1. CELE OGÓLNE:

  1. CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

  1. METODY:

Słowna - rozmowa, opowiadanie, objaśnienia i instrukcje

Oglądowa - pokaz, obserwacja,

Czynna - stawianie zadań do wykonania.

  1. FORMY:

Praca indywidualna i grupowa

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

magnesy /dla każdego dziecka/, drobne przedmioty metalowe /szpilki, gwoździki, spiralki z cienkiego drutu, spinacze biurowe, kluczyki/, drobne przedmioty niemetalowe /plastikowe, szklane, gumowe, papierowe, drewniane/, naczynie szklane z wodą, pacynki, tacki, koszyczki, magnetofon, płyta CD z nagraniem muzyki instrumentalnej.

  1. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Scenki sytuacyjne na kanwie opowiadań nauczycielki, ilustrowane pacynkami - demonstracja wpływu oddziaływania magnesu na zachowanie się przedmiotów metalowych i niemetalowych, zapoznanie z nazwą „magnes”:

Analiza spostrzeżeń, odpowiedzi na serię pytań, ukierunkowanych na opisywanie przez dzieci zjawisk dostrzeżonych w trakcie scenek :

2. Zabawa ruchowa z elementami zadaniowymi pt. „Zabawy magnesu ze szpileczkami” - prezentacja ruchowa dostrzeżonego zjawiska magnetycznego.

Nauczycielka trzyma w ręce klocek - pełniący w zabawie umowną rolę magnesu. Dzieci - „szpileczki” są w pudełku - miejscu sali ograniczonym linką. Na hasło „szpileczki wysypały się z pudełka” - dzieci opuszczają wyznaczone miejsce, biegają po sali w rytm muzyki instrumentalnej. Na przerwę w muzyce i hasło nauczycielki „mam ja magnes hejże - ha! Są szpileczki tam gdzie ja!”, przybiegają do nauczycielki i zostają przez magnes „przeniesione do pudełka” /idąc tam zwartą grupą wraz z nauczycielką/.

3. Zabawa badawcza pt. „Mali badacze i magnes”.

Organizacja: dla każdego dziecka przygotowane „stanowiska badawcze” przy stolikach - po dwie tacki i magnes. Na środku każdego stolika leży koszyk z wieloma drobnymi przedmiotami metalowymi i niemetalowymi.

Przebieg: oglądanie i omawianie przedmiotów, znajdujących się w koszyczkach, zapoznanie dzieci z celem samodzielnych doświadczeń.

Propozycja postawienia hipotezy: „czy wszystkie przedmioty zgromadzone w koszyczkach będą zachowywały się tak samo, gdy zbliżać będziemy do nich magnesy?”.

Działania indywidualne dzieci - wykorzystanie magnesów do badania wpływu oddziaływania magnesu, klasyfikacja rozłączna na przedmioty przyciągane przez magnes i na obojętne na działanie magnesu.

Prezentacja wyników działań badawczych: na wyodrębnionym stoliku, przedzielonym linią na dwie części i oznaczonych symbolami „magnesu” i „przekreślonego magnesu” każde dziecko kładzie /na odpowiednim polu stołu/ przedmioty pogrupowane na poszczególnych tackach w toku działań badawczych. Werbalna i praktyczna weryfikacja postawionej hipotezy badawczej - wspólne omówienie przedmiotów w poszczególnych podzbiorach, ich zachowania na wskutek oddziaływania na nie magnesem, wyrywkowe sprawdzenie za pomocą magnesu.

4. Zabawa ruchowa z elementami zadaniowymi pt. „Co przyciąga magnes?”.

Każde dziecko wybiera dowolny przedmiot ze stolika. Trzymając przedmioty w dłoni dzieci tańczą w rytm muzyki instrumentalnej. Na przerwę w muzyce i hasło nauczycielki: „magnes przyciąga!”, przybiegają do niej dzieci z przedmiotami, które w toku wcześniejszych działań badawczych zaklasyfikowane zostały przez nie do grupy przyciąganych przez magnes. Wyrywkowe sprawdzenie przez nauczycielkę poprawności zgłoszeń. Pozostałe dzieci stoją w miejscu. Wymiana przedmiotów między dziećmi, powtórka zabawy.

5. Propozycja dla dzieci chętnych, aktywnych - graficzna prezentacja wyników działań badawczych /rysowanie na kartce przedzielonej linią na dwie części i oznaczonych „magnesem” i „przekreślonym magnesem” /przedmiotów sklasyfikowanych na przyciągane i obojętne na działanie magnesu/. Werbalizacja treści rysunków, umieszczenie ich na tablicy w klasowym „Kąciku małego badacza”.

6. Omówienie aktywności dzieci, zachęcenie do samorzutnych zabaw z magnesem. Aktywny udział dzieci w nowej aranżacji kącika tematycznego.


